Новата изложба на Албена Баева, подредена в пространството за съвременно изкуство „Contemporary Space” във Варна, изследва дискусии в онлайн пространството. Затворени в балони, изградени от сходни възгледи и сродни тези, изолирани от думите на инакомислещите, говорещите в Интернет наблюдават света през изкривеното отражение на стените си. По тези стени най-често повтаряното мнение става реалност без нужда от доказателство за обективна истина, а изкрещяната обида става нова норма на общуване.
В основата на произведенията стои ежедневният банален сексизъм. Неговият речник често употребява названия на животни като например мацка, крава или свиня, за да отхвърли, подцени или обиди жени. В скулптурите на Баева тези думи оживяват под формата на нови хибридни същества, на хтонични богове и чудовища, изпълзели от зората на съществуването, за да ни помогнат да се справим с проблемите на нашето време - визуален превод на тезите на американската авторка Дона Харуей. За създаване на тези митологични същества Баева използва триизмерни модели от онлайн колекции с отворен код като Thingiverse и Sketchfab, които впоследствие комбинира наново и възпроизвежда чрез 3D принтиране.
Хибридните божества са изправени пред интерактивната инсталация „Сивилите” - многоглав пророк, който канализира сексистки коментари, намерени в Интернет под статии за правата на жените. Инсталацията въвлича посетителя в диалог по типичния за Албена Баева начин - принцип на работа, познат ни от изложби като „Само двама“ (2015, посветена на Димитър Воев), „Археологии“ (2014, самостоятелна изложба в галерия „Васка Емануилова“) и „Последният Бенджамин“ (2014, номинирана за награда „База“). Митология от изложбата „Овцата, змията, кучката и тяхното прасе“ навлиза в нашата действителност в серия от колажи с добавена реалност, които коментират актуални обществени проблеми в Белград, София, Лозенец и Финикс.
Интервю с Албена Баева чуйте в звуковия файл.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..