„С кораба "Несебър" до 4 страни по Средиземноморието през 1966 г.“ е най-новата изложба, подредена в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е на фотографа Александър Сертев. В изложбеното пространство, освен фотографиите от пътуването с кораба „Несебър“ ще бъдат представени и анаглифни изображения. Анаглифията е метод за получаване на стереоскопични (3D) образи чрез цветово кодиране на сигнала, предназначен за лявото и дясното око. За получаване на реалистичен ефект се използват анаглифни очила със специални цветни филтри, които се предоставят на посетителите в галерията.
Александър Сертев е роден в София през 1937 година. Като юноша усвоява фотография в ателието на баща си Стоян Сертев, виден камерен музикант и майстор на фото-репродукции на произведения на изкуството. Завършва Художествената академия в София, в ателиетата на Илия Бешков и Веселин Стайков. След дипломирането си работи в областта на илюстрацията и приложната графика, но неговата вродена сила винаги е била фотографията.
Като член на Съюза на българските художници участва в над 20 международни изложби и биеналета и в над 30 колективни прояви на български художници в страната и в чужбина. Прави голям брой художествени и фотографски изложби.
През 2013 година получава наградата „Златен век“ – Печат на Симеон Велики, връчена му от министъра на културата тогава Владимир Пенев.
„1966 година е едно трудно време за България. Тези, които искат да пътуват, са проверявани щателно, битието им е гледано под лупа. Благодарение на това, че през 1963 година прекарах три месеца във Франция и не станах невъзвращенец, ми бе дадено разрешение да отпътувам на няколкодневно пътешествие с кораба „Несебър“ по Средиземно море, в компанията на петдесетина сънародници, половината от които сътрудници на държавна сигурност. Бяхме щателно наблюдавани, за да не остане някой извън пределите на социалистическия лагер.
Корабът отплава в едно ранно утро от Варна и акостира в пристанището на Истанбул. Правех снимки, но разполагах само с четири филма "Agfa" за дневно осветление, общо около 130 кадъра. Всеки кадър е бил точно пресметнат като композиция, осветлението измерено със светломера, който висеше на врата ми. Тази изложба от около 60-тина фотографии го доказва.
Последваха Александрия, Кайро, Бейрут, Пирея, Атина…и обратно, на път към Татковината. Към една страна на забрани, фалшиво равенство и дефицит. Не помня в какво съм вярвал, но не е било в победата на комунизма. Защото бях видял нещо от големия свят.“
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..