Спим бързо, храним се бързо, обичаме бързо, работим бързо и накрая не сме доволни, винаги уморени и сърдити на нещо...И Вие ли сте от тези хора, които все бързат за някъде, все нямат време и все поглеждат часовника? А така Ви се иска да имате поне 4 минути за любима песен, да се вгледате безцелно в нищото, да стигнете до работа без стрес и още много искания, които остават само в мислите. Точно заради това, днешният ден е обявен за Международен ден на бавните обороти, за празник на спокойствието, за да насочи вниманието ни върху необходимостта да се забави темпото на все по-забързания ни начин на живот.
Как, обаче, се постига това? Какво изпускаме, когато бързаме? И изобщо – защо бързаме? Потърсихме бързи отговори от психолога и психотерапевт Ивелина Кръстева:
- Не искам да започнем с въпроса "Защо бързаме?", защото се съгласих да дам това интервю на много забързани обороти. И е нещо като автошега към мен самата, че ще препоръчвам на слушателите на радио Варна как да забавят темпото и как да живеят на по-бавни обороти, а самата аз съм на съвсем друг етап и резонанс, който излъчвам.
Това, което ми хрумва като асоциация е dolce far niente, казано на италиански, което означава в общи линии - сладостта или изкуството да не правиш нищо.
Ние българите носим корени, в които са заложени естествени начини да владееш добре темпото. Трудно е да се каже, обаче, как да си забавиш живота, ако в момента си взел сделка, която чакаш от много време или си започнал работа, която също си чакал от много време и сега си казваш: "Има такъв ден, хайде да си забавя оборотите."
Това не може да стане точно така.
Аз по-скоро бих казала следното - нека живота ни да прилича на българско хоро - от бавно чорбаджийско, в което всичко става много бавно и стъпката продънва земята, минава се през бързи ритми, като ръченицата и други ритми, които са между едното и другото.
Какво губим когато бързаме?
- Най-важното - себе си. Защото човек за какво бърза - като звънне телефона, като закъснява за някъде, като изпуска автобуса... Това са обикновено външни фактори.
Как да забавим темпото?
- Според мен темпото трябва да се забави или да се забърза съобразно от това какво човек е започнал да прави в момента. Ако в момента сме в някакъв етап от живота си, в който сме на по-бързи обороти нека да останем на по-бързи обороти, но това да не бъде прекалено дълго време. След това този период да го сменим с един малко по-забавен темп.
И както казва любимият ми Стефан Вълдобрев в обичаната от всички и станала хит песен "По-полека забави, забави..."
Според зам. председателя на НС и депутат от партия „Възраждане“ Цончо Ганев, Статистическия институт под натиск на управляващите фалшифицира данните за инфлацията, за да получим покана за Еврозоната. В обзорното предаване на РВ "Позиция" той заяви, че само скока цените на електроенергията би трябвало да вдигне инфлацията с няколко пункта,..
Управляващото мнозинство ясно показа, че саботира влизането на България в Еврозоната. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ депутатът от ПП/ДБ Мартин Димитров. По думите му, при данни за инфлацията за декември, които бяха обявени в средата на януари, току-що избраното правителство каза, че ще поиска до края на януари извънреден..
24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик. Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..
Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..