През 2011 година стартира „Неизвестно за известното”, в което две години запознавахме слушателите с неизвестни или малко известни факти за исторически събития и личности от Освобождението до днес. През 2013-та предаването беше удостоено с Награда „Варна” в категорията за журналистика. Съвсем логично нашите исторически изследвания и пътешествия във времето преляха в „Лица и събития”. И така до края на 2017 година. Повече от 400 епизода, хиляди слушатели, които чакаха с нетърпение поредния вълнуващ разказ и които станаха част от 8-годишната ни история.
На 3 март историкът и дългогодишен директор на Държавен архив Варна Борислав Дряновски стана на 75 години. Автор е на близо 40 книги, свързани с историята на Варна, региона и страната. По повод неговия юбилей от варненското издателство „Славена” излезе библиографията „Борислав Дряновски на 75. Историята – професия и страст”.
Разговарям с него за уроците на историята, за родолюбието, за любимата Варна.
- Какво бяха за Вас историческите предавания в ефира на Радио Варна?
Тези 8 години може би бяха най-хубавите в моя живот, защото вече бях пенсионер, освободен от всичко човек и можех с голямо удоволствие да работя за радиото и неговите слушатели от града и от цяла България. Защото знам, че предаванията са се слушали в цялата страна.
- Какво Ви казваха хората, като Ви срещнеха на улицата?
Най-важното – благодаряха ми, че възкресявам пред тях забравени неща от миналото, че се опитвам да поддържам тяхното родолюбиво чувство и обичта им към Варна.
- Роден сте на 3 март – националния празник на България. Дали тази „случайност” е предопределила по някакъв начин Вашите занимания с история и архивистика?
Може би е знак от съдбата, че аз трябва да се занимавам с история, защото 3 март е велика дата за България – тогава възкръсва Третата българска държава.
- Според Вас на какво учи историята?
За историята като учителка на народите са изказани много мъдри мисли, аз едва ли ще мога да кажа нещо по-оригинално. Мисля, обаче, че запознавайки се с историята човек се учи на патриотизъм, защото не мога да си представя, че някой ще обича даден град, махала, село или улица, собствения си род, ако не познава тяхната история. А след това вече започва изграждането на любовта към отечеството, към земята, на която живеем.
- Оптимист ли сте за България?
Ако се позоваваме на нейната история, трябва да бъдем оптимисти. Тя многократно е попадала в дупки, ями, катастрофи и винаги е излизала от тях. Една от последните такива катастрофи е Първата световна война, когато в България идват почти милион и половина бежанци, страната изнемогва от репарации, но българският народ съумява да изплува.
- Обичате ли Варна?
Ако не я обичах, щях ли да работя толкова много за нея?! Аз съм влюбен във Варна и винаги съм казвал, че тя е едно особено място, има особено излъчване, всички варненци, които не живеят тук, я носят в сърцата си, където и да се намират. Варна е повече от роден край – любов, магия, нещо странно, необяснимо.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..