Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Край на местенето на стрелките ..., но от 2021-а година

Снимка: архив

Това решение взеха евродепутатите относно зимното и лятното часово време в Европа в края на миналата година. Предложението да се спре едночасовата смяна на времето бе прието с 410 гласа „за“ срещу 192 „против“ и 51 въздържали се. Така държавите от ЕС ще имат възможност да решат дали да запазят лятното часово време или да изберат зимното. В първия случай те ще трябва да сменят стрелките на часовниците за последен път в последната неделя на март 2021 г., а във втория – ще променят часа финално през октомври 2021 г.

Дотогава обаче ще ни се наложи да въртим стрелките на часовниците още няколко пъти, включително и в края на тази седмица. На 31 март през нощта трябва да преместите часовника с час напред, за да влезем в лятното часово време и да се будим с час по-рано.

Припомняме, ЕК направи предложението за прекратяване на смяната на часа миналата година, след обществено допитване, което показа, че 84% от европейците искат да се откажат от промяната на часовника два пъти в годината. В това допитване имаше 4.6 милиона отговора, 70% от които бяха от германци.

В България също имаше анкета, която показа, че повече от сънародниците ни искат да спре смяната на времето, а според данните от социологическо проучване на „Екзакта“ 48 на сто предпочитат да остане зимното време, а 32% – лятното. Данните тогава показаха още, че 20% от българите, предимно млади хора, са заявили, че нямат мнение по въпроса. За зимното часово време се обявяват хората над 59 години и живеещите в провинцията, а лятното се предпочита от жителите на столицата и хората с висше образование.

Научни изследвания през последните години показаха, че вместо ползи за икономиката промените в часовника са имали отрицателно въздействие върху здравето на хората.

Редица проучвания потвърждават, че в дните след смяната на времето  се увеличават оплакванията от безсъние и загуба на концентрация, увеличават се и пътните и работни инциденти. Ако преди години основният аргумент за въвеждането на сезонната смяна на времето бе спестяването на електрическа енергия, то днес този аргумент е вече невалиден. Пред здравето, икономически аргументи не може да има”, каза преди време българският евродепутат от ЕНП Ева Майдел.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 3 хиляди първокласници са записани до момента във варненските училища

2911  деца са записани в първи клас до края на миналата седмица ( 11 юли 2025 г.) ,  съобщиха от общинската дирекция „Образование и младежки дейности“. От там уточняват, че  електронният прием в първи клас в общинските училища на територията на община Варна за учебната 2025-2026 година приключи. Обявени са общо  3 02  останали свободни места..

публикувано на 14.07.25 в 11:50

Любчо Нешков: РСМ е все по-тясно обвързана със "сръбския свят"

Гласуването на доклада на Томас Вайц за напредъка на Република Северна Македония по пътя на Европейския съюз беше приет в Европейския парламент. Текстовете,  свързани с идентичността, езика и нацията като цяло, които предизвикаха недоволство на българска земя, бяха премахнати. Въпреки това, според журналиста и политическия наблюдател Любчо Нешков,..

публикувано на 14.07.25 в 11:50

Най-често фалшифицират етикетите на типовия хляб, млечните и някои месни продукти

Продължават нелоялните практики и фалшифицирането на най-търсените продукти от малката потребителска кошница - всички видове млечни продукти, масовите месни продукти и някои видове хляб. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна.  Някои видове хляб, предназначени за хора с..

публикувано на 14.07.25 в 10:20
Снимката е илюстративна

Времето назад и здравето напред - фермерските пазари за регионална храна

Поредно лято фермерският пазар на малки производители на екологично чиста храна e в Балчик, в началото на крайбрежната алея. Това е шестият летен сезон - всяка събота, в следобедните часове, в зависимост от температурните промени. Основното звено участници са малки земеделски стопани, производители и занаятчии от добруджански регион, затова и..

публикувано на 14.07.25 в 10:15

Бивш директор на НСС за ареста на Коцев: Така никога не се е работело преди

Ако се получи сигнал, трябва да се направи така, че да се съберат доказателства - с технически средства, с разрешение от съда. Това коментира пред бТВ Бойко Найденов, бивш директор на Националната следствена служба  във връзка с ареста на кмета на Варна Благомир Коцев.  Занимавал съм се с много такива престъпления и със сигурност така не се работи...

публикувано на 14.07.25 в 09:50

Недобрата хидроизолация е основен недостатък на голяма част от варненските подлези

Основният проблем на по-голямата част от подлезите във Варна е недобрата им хидроизолация. Това съобщи за Радио Варна заместник-кметът Илия Коев. Той допълни, че по всяка вероятност именно теч от горния пласт на съоръжението е причина за падналата мазилка от тавана на подлеза на Регионалната здравна инспекция във Варна.  "Запознати сме със случая,..

публикувано на 14.07.25 в 08:50

Продължава борбата с пожара в природния парк "Рилски манастир"

Втори ден продължава борбата с пожара избухнал в природен парк "Рилски манастир", съобщава БНТ.  Пожар в природен парк “Рилски манастир” Над 60 декара борова гора и храсти са унищожени до момента от огъня. Тази сутрин доброволци, горски служители и пожарникари тръгнаха към пламъците, за да гасят ръчно. В борбата с огъня днес се очаква да се..

публикувано на 14.07.25 в 08:22