Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

300 нови генни терапии срещу болести се изпитват в световен мащаб

Снимка: ЕПА/БГНЕС

До 5 години фармацевтичната индустрия ще осигури качествено нов тип терапии за нелечими заболявания като болестта на Алцхаймер, хемофилия тип В, някои онкозаболявания, резистентни на антибиотици инфекции и други. Става дума за генни терапии, които са в последните фази на клиничните изпитвания. В момента се изпитват около 300 такива терапии, от които 111 са в онкологията.

Една от най-перспективните нови терапии в света е CAR-T терапията, която се прилага от 2012 г. при онкозаболявания на кръвта. Това съобщиха експерти на семинара „Лекарствата на бъдещето – научни открития, които ще променят света“, организиран от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители.

Как се поправя повреден ген при редки и нелечими заболявания - отговор на този въпрос дава науката с разработването на нови генни терапии. Всичко започва в далечната 1983 година, каза д-р Светослав Ценов от Асоциацията на производителите на оригинални лекарства. 

В света има регистрирани генни терапии за пет заболявания. Те са в областта на онкологията и очните болести, казва той и добави:

„Над 100 са заболяванията, към които в момента се проучва приложението на генна терапия. От тези клинични изпитвания тук, някъде около 40 са в последна фаза. Това означава, че съвсем скоро те могат да се появят и да се използват реално в различните държави“, добави д-р Ценов.

Редките заболявания като хемофилията А и Б са обект на търсене чрез генните терапии. По класическия метод в момента лечението на хемофилията струва 6 млн. евро доживот на един пациент, а с генна терапия той ще се излекува.

И освен за тези болести, геномна терапия се търси за болестта на Алцхаймер - прогресивно дегенеративно заболяване на мозъка. Приема се, че се развива над 65-годишна възраст, но при 5-6% се появява между 30-40 години. Лечението в момента е симптоматично и само забавящо прогреса. Цялостно излекуване няма. У нас има между 60 и 100 хиляди болни, разказва д-р Михаил Михов. 7000 евро на година струва средно лечението на един пациент в Европа, но индиректните разходи, свързани с болестта, са много повече:

„За България имаме директни разходи на година 304 млн. евро. Съответно общите разходи са 429 млн. евро на година. Разходите за пациент на година са от порядъка на 5000 евро“.  

До няколко години се очаква пробив в лечението на Алцхаймер, посочва д-р Михов.

През 2012 година в университета в Пенсилвания е създадена генетична терапия за лечение на някои от формите на рак на кръвта. Това е т.нар. CAR-T терапия, която е вид персонализирана медицина и тя вече е приложена върху 11-годишната Емили от САЩ в тежка фаза с рак на кръвта, която сега е напълно здрава, разказа д-р Росен Димитров.

Методът се прилага до момента на пациенти, неподдаващи се на настоящите терапии, като целият процес отнема 3 до 4 седмици. Пациентът се подлага и на химиотерапия, а екипите трябва да са изключително добре подготвени за страничните реакции, дори изпадане в кома, какъвто е случят с Емили, но те се справят. Има и 10-дневно проследяване.

В Европа методът е одобрен миналата година. Прилага се освен в САЩ, и в Франция, Швейцария и Германия, както и в Китай и Япония. Технологията е скъпа, но е надежда за пациентите.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова изложба във Военноморския музей във Варна

С вход свободен от 10 до 17.30 ч. и нова изложба Военноморският музей във Варна, ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия.  В празничния ден за първи път пред публиката ще бъде представена най-новата временна фотоизложба „Българското Черноморие – паралели във времето“. Тя включва фотографии на най-големите..

публикувано на 06.05.25 в 08:47

Парашутистите в българската армия - повече от колеги, истински братя

На  6 май Бъл­га­рия от­бе­ляз­ва Гер­гьов­ден, офи­циал­ния праз­ник на Бъл­гар­ска­та ар­мия и Ден на храб­рост­та. Све­ти Геор­ги По­бе­до­но­сец е пат­рон на вои­ни­те и сим­вол на храб­рост­та и са­мо­жер­тва­та. Праз­ни­кът има дъл­бо­ки ис­то­ри­чес­ки ко­ре­ни. Праз­ну­ван още от 1880 г., Де­нят на храб­рост­та е въз­ста­но­вен ка­то..

публикувано на 06.05.25 в 08:30

Честваме св. Георги Победоносец

На 6 май отбелязваме Гергьовден и Деня на храбростта и на българската армия. Гергьовден, заедно с Великден се смята за най-големия пролетен празник. Празнуват и всички именници - Георги, Гергана и производните им. Денят на храбростта и празник на Българската армия ще бъде отбелязан с водосвет на бойните знамена и знамената-светини и с военен..

публикувано на 06.05.25 в 07:35

МЕУ: Спирането на сайтовете на НАП и Агенция "Митници" е заради технически проблем

Министърът на електронното управление Валентин Мундров разпореди незабавна проверка за причините, довели до прекъсването на работата на сайтовете на няколко ведомства, съобщиха от МЕУ.  От министерството отбелязват, че поради технически проблем е била възпрепятствана работата на сайтовете на няколко ведомства в продължение на два часа, като към момента..

публикувано на 05.05.25 в 19:14

Зам.-кметът Диан Иванов напуска екипа на Коцев

Заместник-кметът в Община Варна с ресор правни въпроси Диан Иванов напуска екипа на кмета Благомир Коцев. Здравословни и лични причини са го накарали да вземе това решение, обяви самият той по време на брифинг.  Иванов благодари за доверието, което му е гласувал Коцев и нaпрaви кратък отчет на дейността си. Той обобщи на какъв етап са европроектите,..

обновено на 05.05.25 в 16:54

Започна раздаването на ръкавици и чували за пролетното почистване на 10 май

Започна раздаването на ръкавици и чували във връзка с организираната мащабна кампания за пролетно почистване на морската столица, която ще се проведе на 10 май (събота). Инициативата е организирана от Община Варна и има за цел да обедини усилията на граждани, институции, бизнес, социални, образователни и културни организации, неправителствени..

публикувано на 05.05.25 в 16:23

Автобусите 148 и 209 вече изпълняват маршрута си и обслужват всички спирки

Възстановено е обслужването на няколко спирки от автобусните линии 148, 209 и 2029 Бърз по бул. "Цар Освободител", съобщиха от Градски транспорт. Припомняме, поради ВиК авария днес бе затворен за движение участък от булеварда - от. ул. "Вяра" до кръстовището с бул. "Република". Автобусите днес бяха с променен маршрут. 

публикувано на 05.05.25 в 16:21