"Галата" е най-южната точка на Варненския залив, наричат я неговия южен страж. Върху нос „Галата” е разположен едноименният квартал на Варна. Той се намира на 12 км югоизточно от града, а с постановление от 31 март 1975 г. е обявен за част от морската столица. За първи път името на селището се споменава през 1305 г. като крепост, а през 1962 г. Варненският градски народен съвет определя село Галата като курорт от местно значение.
На 25 декември 1927 година по инициатива на главния учител Кера Георгиева и със съдействие на младежи от селото, се подема идеята за основаването на читалище в "Галата". Първото име на културната институция е "Цар Борис III", а другите предложения за имена са още „Яворов“, „Фар“ и „Христо Ботев“. През 1962 година се открива новата сграда на читалището, което вече носи името „Васил Левски“.
Идеално място за отглеждане на деца е "Галата" според семейство Трендафилови. Те са живели дълги години в Германия, но не съжаляват, че са се върнали в България и са избрали точно този квартал за свой дом.
Днес в центъра на Галата има паметник, издигнат в чест на арменския герой Андраник Озанян. Той е изграден от червен камък. За връзката на Озанян с „Галата“ разказва Кольо Хубенов от Регионалния исторически музей във Варна.
В центъра на Галата днес се намира и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Любопитен факт, за който свидетелстат данни от Летописната книга на учебното заведение, е този, че през 1957 година ученици и родители организират акция за събиране на вторични суровини. Целта е да сбъднат мечтата на учениците – в училището да има радиоприемник. Събраната хартия, вълнени парцали и желязо са помогнали на учениците да получат своя подарък, който те от своя страна оставят за училището. За дейностите в културната институция днес научаваме от секретаря Жасмина Тодорова и библиотекаря Галина Джаранова.
Събрали миналото си в тази експозиция, жителите на квартала днес се сблъскват и със своите битови проблеми. Млади и стари обаче се обединяват от това, че обичат своя квартал и искат той да се промени към по-добро.
"Галата" е място с богата история, което е и близо до центъра на Варна, и носи настроението на живота на село. Въздухът е чист, хората се познават и пазят българския дух. Най-южната точка на Варненския залив, "Галата" е и мястото, където се е намирала първата пивоварна в района. Кварталът е предпочитан от все повече млади хора, които се радват на красивите гледки, но нямат заведение, където да се събират. "Галата" е място с множество спомени, но и със светли дни, които предстоят.
Цялото предаване, посветено на "Галата", чуйте в прикачения звуков файл.
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...
В световния ден на здравето няма как да не се фокусираме върху мисия „Здравословен живот“. Аз съм на ниво начинаещи нинджи и потвърждавам, че в нашето приятно и доста нестабилно общество обикновено влизаме много мотивирани. Постоянство обаче постигат малцина. Но в крайна сметка човек трябва да се старае да бъде по-добрата версия на себе си. В този ред..
Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални. Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..
Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..