По една сграда в пет български града, сред които и Варна, ще бъде украсена с графити на редки видове животни. Инициативата е на федерацията на природозащитни сдружения „Зелени Балкани”. Стенните рисунки ще се простират на 150 квадратни метра. Графитите целят да популяризират най-застрашените и редки видове у нас и са част от проекта „Нови Хоризонти – Натура 2000 в България”.
Кои животни ще украсят фасадите на избраните сгради и кои други градове освен Варна участват разбрахме от ръководителя на проекта – Елена Стоева. Петте града, които ще участват в проекта, се намират в различни райони от страната, а големината им варира. Това са Пловдив, Бургас, Стара Загора и Свиленград или Хасково. Във Варна графит на червеногушата гъска ще краси фасадата на някоя сграда. Коя ще бъде тя, още не е ясно. Постройката може да е както общинска собственост, така и частна, а желаещите могат да изпратят кандидатурите си на сдружение „Зелени Балкани" до 1 май тази година.
Животинските видове, които ще бъдат нарисувани, са брадат лешояд, делфин, прилеп, червеногуша гъска и белошипа ветрушка.
"Пловдив беше избран за брадатия лешояд. Там е мястото, където е основана нашата организация, и можем да считаме брадатия лешояд за наш символ. Делфините ще бъдат в Бургас, тъй като това е един от големите градове. Белошипата ветрушка ще бъде нарисувана в Свиленград или Хасково, защото те са градове, които са най-близко до целевия район на Странджа Сакар, където видът беше успешно възстановен. Прилепите ще окрасят Стара Загора. Това е един много прилепен град, тъй като във фугите на панелните блокове живеят стотици хиляди прилепи, дори и хората да не знаят за това. Стигаме до червеногушата гъска. Варна е най-подходящото място, като голям град, който е близко до Приморска Добруджа. Основната причина за изчезването на червеногушата гъска е бракониерският отстрел"- обясни Елена Стоева.
Сред всички кандидатури, варненската сграда, както и тези от другите градове ще бъдат избрани от Елена Стоева, която допълни, че преди това ще съгласува решението си с графити артистите.
Чуйте още в прикачения звуков файл:
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..
26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..