Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да запалим свещ, купена от храма

Свещта е станала почти задължителен елемент от „църковно благочестие“. Масово хора, определящи се за православни, свързват ходенето на църква със свещта – човекът влиза в църква, за да запали свещичка „за здраве“, и след като приключи тази си работа, излиза, без да осъзнава, че църквата е създадена за доста по-важни цели. Свещта не е причината, заради която отиваме на църква. Свещта е символ, който чрез себе си насочва мисълта към нещо друго. Пламъкът й символизира нашата вяра –както свещта гори, така трябва да гори и пламъкът на вярата ни. Също така Българската православна църква преди всичко се издържа от продажбата на свещите. Свеща има не само символично значение по отношение на вярата, но подпомага всичко онова, което има отношение към църквата, споделя отец Дончо Александров от Варна.

-  Свещта има не само символично значение по отношение на вярата, нейния пламък и светлината, която вярата ни носи. Купувайки си свещ от храма, вярващият участва в поддръжката на храма, участва в издръжката на църковния живот. Ако свещите се купуват от търговци, които ги произвеждат нерегламентирано, то този, който си купи свещ от тях участва в издръжката на тези търговци.

-  Това ли провокира поставянето на надписите върху църковните свещи?

-  Те са именно, за да се разпознава, че това е свещ, която е на Светия Синод на Българската православна църква. Всъщност точно това е изписано: „Светия Синод на Българската православна църква”, за да се отличава и да се знае, че дадената свещ е църковна. Такива свещи можете да си купите само от храмовете. Свещите, които се продават на улицата са с по-ниско качество, но най-важно е нашето отношение. Трябва да си кажем: „Да, аз съм християнин, имам отношение към църквата, имам отношение към храма” и да осъзнаем, че освен това, което ритуала на запалване на свещ в църквата ни носи, като чисто духовно преживяване, трябва да се замислим, че ние жертваме от своите пари, за да може да функционира църквата.

-  Има ли значение дали свещта е от восък или от парафин?

-  В храмовете има и от двата вида свещи, но восъчните са по-скъпи, защото материалът е по-качествен и с по-висока стойност. Дали човек ще запали восъчна или парафинена свещ, това няма голямо значение за духовното преживяване. Ние трябва да се замислим, че във крайна сметка, това не е вид търговия, а е начин на препитание и издръжка на храма.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца помагат на деца: Деси от кв. "Аспарухово", която продава гривнички в подкрепа на Димана

Близо 4000 лева е събрала от началото на април досега четвъртокласничката в Основно училище „Христо Ботев“ в квартал „Аспарухово“ Десислава Костадинова за приятелката си - петгодишната Димана, която се нуждае от изследване в Турция. Димана е имала злокачествен тумор на дланта на ръката преди пет години, излекувана е, но при последното..

публикувано на 13.05.25 в 09:20

Акция по кръводаряване се провежда днес в Провадия

Акция по кръводаряване се провежда днес от 9.30 до 14 часа в зала 119 на Община Провадия. Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева.  Инициативата е част от мащабната кампания в партньорство между Районния център по трансфузионна хематология - Варна, Сдружение "Аз вярвам и помагам", Областна администрация и всички общини в..

публикувано на 13.05.25 в 08:11

Лесна работа: Още нещо за българина

Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..

публикувано на 12.05.25 в 19:11

Удостоиха д-р Милен Врабевски с почетен знак за принос към Висшето военноморско училище

Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..

публикувано на 12.05.25 в 18:27

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Медицинската сестра Рая Димитрова: Влюбена съм в тази професия!

Международният ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май.  От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра  Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..

публикувано на 12.05.25 в 09:30

Започна конкурсът за комикс "Крайморска среща"

Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща".  Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..

публикувано на 12.05.25 в 08:13