Свещта е станала почти задължителен елемент от „църковно благочестие“. Масово хора, определящи се за православни, свързват ходенето на църква със свещта – човекът влиза в църква, за да запали свещичка „за здраве“, и след като приключи тази си работа, излиза, без да осъзнава, че църквата е създадена за доста по-важни цели. Свещта не е причината, заради която отиваме на църква. Свещта е символ, който чрез себе си насочва мисълта към нещо друго. Пламъкът й символизира нашата вяра –както свещта гори, така трябва да гори и пламъкът на вярата ни. Също така Българската православна църква преди всичко се издържа от продажбата на свещите. Свеща има не само символично значение по отношение на вярата, но подпомага всичко онова, което има отношение към църквата, споделя отец Дончо Александров от Варна.
- Свещта има не само символично значение по отношение на вярата, нейния пламък и светлината, която вярата ни носи. Купувайки си свещ от храма, вярващият участва в поддръжката на храма, участва в издръжката на църковния живот. Ако свещите се купуват от търговци, които ги произвеждат нерегламентирано, то този, който си купи свещ от тях участва в издръжката на тези търговци.
- Това ли провокира поставянето на надписите върху църковните свещи?
- Те са именно, за да се разпознава, че това е свещ, която е на Светия Синод на Българската православна църква. Всъщност точно това е изписано: „Светия Синод на Българската православна църква”, за да се отличава и да се знае, че дадената свещ е църковна. Такива свещи можете да си купите само от храмовете. Свещите, които се продават на улицата са с по-ниско качество, но най-важно е нашето отношение. Трябва да си кажем: „Да, аз съм християнин, имам отношение към църквата, имам отношение към храма” и да осъзнаем, че освен това, което ритуала на запалване на свещ в църквата ни носи, като чисто духовно преживяване, трябва да се замислим, че ние жертваме от своите пари, за да може да функционира църквата.
- Има ли значение дали свещта е от восък или от парафин?
- В храмовете има и от двата вида свещи, но восъчните са по-скъпи, защото материалът е по-качествен и с по-висока стойност. Дали човек ще запали восъчна или парафинена свещ, това няма голямо значение за духовното преживяване. Ние трябва да се замислим, че във крайна сметка, това не е вид търговия, а е начин на препитание и издръжка на храма.
Най-активните доброволци към общинската дирекция „Превенции“ бяха наградени днес от името на Община Варна и кмета Благомир Коцев на специална церемония в Юнашкия салон. Над 30 ученици от варненски училища получиха грамоти и награди от заместник-кмета по обществен ред и сигурност Илия Коев и директора на дирекцията Светлана Коева. Те са се отличили през..
С документална изложба и концерт Радио Варна отбеляза своя 90-годишен рожден ден. Експозицията "Радио Варна на 90!" - част от съвместен п роект на Радио Варна и Държавен архив – Варна, е подредена във фоайето на Фестивалния и конгресен център и може да бъде разгледана до края на работната седмица. Документална изложба "Радио Варна на 90!" -..
Вече близо две десетилетия във Варна се провежда традиционната коледна кампания "Купи и дари", организирана от Ротаракт клуб - Варна. И тази година доброволците от организацията ще събират дарения под формата на хранителни продукти в помощ на нуждаещи се. Това каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Ротаракт клуб - Варна. Даренията се събират в два..
Алумни организацията на възпитаниците на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ във Варна организират поредната – вече трета, коледна вечеря в подкрепа на училището . Преди около две години Фондация „Д-р Петър Берон“ създаде и фонд в подкрепа на талантливите млади математици , които се надяваме през следващата учебна година вече да влязат..
„Деец“ е най-новата гражданска организация във Варна, обединена около идеята за по-добре уредена градска среда. Целта им е да издействат повече пространства за спорт, отдих и социални инициативи, които да събират хората. Сдружението е на месец и половина и в него влизат десетина души, поне засега. Всеки може да ги потърси със сигнал за проблем..
Има неща, места, мелодии и професии с вълшебна съставка. Иска ти се да се хванеш за тях и да ги направиш завинаги неразривна част от себе си, от живота и съдбата си. За мен радиото е това вълшебство. Сигурна съм, че когото и от колегите ми да запитате какво е радиото за него, ще получите подобен отговор. Защото радиото е изумителна приказка..
Чували ли сте песента "Хубава Варна" в изпълнение на италианеца Виторио Бенвенути? Във фонотеката на Радио Варна се съхранява оригинален запис, на магнетофонна лента, от далечната 1961 година. Тогава във Варна пристига оркестъра на Марино Марини, който прави фурор с няколко концерта в Летния театър. "Очаровани от нашия хубав град те записват..