На 13 юни, четвъртък, от 21.00 часа започва десетото издание на Опера в Летния театър – Варна 2019.
Концертът „Viva Italia” на четиримата италиански тенори Алесандро Д’Акриса, Федерико Сера, Федерико Паризи и Роберто Креска с любими арии и канцонети, под диригентството на Дерек Глийсън, е поклон пред четиримата велики италиански тенори Енрико Карузо, Марио Ланца, Лучано Павароти и Андреа Бочели. Оркестър на Държавна опера Варна с концертмайстор Анна Фурнаджиева.
ДИРИГЕНТЪТ ДЕРЕК ГЛИЙСЪН
Дерек Глийсън е ирландскo-американски музикант, роден в Дъблин, Ирландия, музикален директор и диригент на Дъблинската филхармония (от 1997 г.) и диригент на Международния оперен фестивал в Анна Ливия, Дъблин. От 2012 г. Глийсън е музикален директор и диригент на Фестивалния оркестър на Рахманинов. От януари 2016 г. е главен гостуващ диригент и на Симфоничния оркестър на Харбин, Китай. Той също така композира музикални партитури за филмови и телевизионни продукции, както и симфонична музика.
На 12-годишна възраст Глийсън е тимпанист на Ирландския младежки оркестър. На 15 години се присъединява към Младежкия оркестър на Европейския съюз /EUYO/ като перкусионист и тимпанист, където има възможност да работи под палката на великите диригентски майстори на деня, включително Херберт фон Караян, Клаудио Абадо, Ленард Бърнстейн, сър Джордж Солти и Даниел Баренбойм. Успоредно с това той е бил и член на "EuroJazz", Младежки джаз оркестър на Европейската общност и NYJO, Националния младежки джаз оркестър на Великобритания, работи с концертния и симфоничния оркестър на RTÉ. През 1984 г. е удостоен с награда и стипендия Shell/London Symphony Orchestra Music Scholarship. Глийсън учи перкусии в Кралската музикална академия в Лондон, както и композиция и филмово оркестриране в Калифорнийския университет в Лос Анжелис. След това завършва дирижиране в Университета за музикални и сценични изкуства във Виена. От 1989 г. живее в САЩ, където завършва обучението си по композиция и филмово оркестриране в Университета UCLA в Лос Анжелис.
Глийсън дирижира Дъблинската и Лондонската филхармонии, концертния оркестър на RTÉ, Националния симфоничен оркестър на Ирландия, оркестър Da Camera Fiorentina в Италия, филхармония Бохуслав Мартин, Симфоничния оркестър на Карлови Вари, RTL Orchestra, NOS Nederlandse Оркестър Омроп Стихтинг и др. През 2009 г. с Дъблинската филхармония Глийсън прави най-голямата оркестрова обиколка на САЩ за годината - в над 49 града, под егидата на Columbia Artists Management. През 2010 г. Глийсън и DPO обикалят Китай, като участват в Световната Експо програма на Великия театър в Шанхай, както и в два концерта, откриващи Пекинския летен фестивал "Бродят за класиката" от Националния център за сценични изкуства (NCPA) в Операта, предавани по телевизията в Китай на над 400 милиона души.
Програма
I част
Фр. Чилеа – il Lamento от „Арлезианката”
Дж. Пучини – Che gelida manina от „Бохеми”
Г. Доницети – Una Furtiva Lagrima от „Любовен елексир”
Р. Леонкавало – Recitar. Ridi Pagliaccio от „Палячи”
Л. Далла – Caruso
Винченцо ди Чиара – La Spagnola
Ч. А. Биксио – Mamma
Дж. Верди – Questa o quella от „Риголето”
Д. Модуньо – Volare
Де Куртис – Non ti Scordar di me
Дж. Росини – La Danza
II част
Кортез – Cielito Lindo
Дж. Верди – La Donna e Mobile от „Риголето”
Де Куртис – Torna a Surriento
Фр. Шуберт – Ave Maria
Луиджи Денца – Funiculi, Funicula
Р. Леонкавало - Mattinata
С. Кардило – Core Ngrato
Ч. А. Биксио – Parlami d’amore Mariu
A. Лара - Granada
Ди Капуа – O Sole Mio
Дж. Пучини – Nessun Dorma от „Турандот”
Още за младите италиански тенори може да прочетете тук: http://www.operavarna.com/index.php/bg/home-bg/61-news/aktualni-novini/2483-chetirima-italianski-teneri-v-bulgaria
Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през този месец с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10 ноември, когато ще има четири различни артистични събития. От 10 часа сутринта в Юнашкия салон ще се проведе уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Ако сте си задавали въпросите: “Как да танцувам..
Предстои третото издание на Малък фестивал на куклите. Той отново ще бъде във Варна. Датите са 9 и 10 ноември. Мястото - Фестивалния и конгресен център. В Малкия фестивал на куклите освен театрални постановки, ще бъдат организирани и театрални работилници. Дарина Колева, създател на фестивала, споделя, че интересът и към постановките, и към..
До 10 ноември във Варна се провежда Седмицата на православната книга. За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17 часа всички желаещи ще могат да се срещнат с авторите, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години. Седмицата се организира от..
Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..
Художникът Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още през 2006 година и продължаващ развитието си до момента. В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения. Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..
Ноември е месец на джаза във Варна! Есенното издание на фестивала Varna Jazz Days представя богата програма, включваща четири сценични и шест клубни концерта. Организаторите продължават да насърчават съвместната работа на варненските джаз музиканти с изявени артисти от страната, както и да представят вълнуващи нови имена от европейската джаз..