„От десет години водим разговор с централната власт за това, че общините имат нужда от стабилна и прогнозируема собствена приходна база. Искаме да имаме фискална връзка с бизнеса и с местното икономическо развитие. И да ни се предостави възможност да имаме собствен подоходен местен данък за сметка на намаляване на националния, а не като добавка от 2% върху него“. Това каза пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България. Тя уточни, че към момента общините в България формират приходите си от имуществени данъци плюс четири други данъци, които обаче нямат никакво фискално значение – патентния, данъка върху такситата, туристическия и този от наследствата. От тези четири данъци общините получават едва 4%.
Коментарът на Силвия Георгиева в предаването „Преди всички“ е по повод възобновяване на идеята за дискусия дали общините да имат право да слагат надбавка върху плоския данък от 10% върху доходите и така да финансират по-добре дейността си.
Българските общини са единствените в Европейския съюз, които разчитат на имуществени местни данъци, припомни Георгиева:
„Навсякъде в Европа има съчетание между имуществени и подоходни данъци, а в някои от страните и на такива върху потреблението, където общините получават и част от ДДС“.
Силвия Георгиева подчерта, че е добре дошъл всеки дебат по темата за подобряване на собствената приходна база, за да могат общините да имат много по-силни и устойчиви местни бюджети за финансиране на потребностите на гражданите и на бизнеса по места.
Интервюто със Силвия Георгиева можете да чуете в звуковия файл.
Водата в селата Бояна (община Вълчи дол) и Зорница (община Аксаково) не отговаря на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейнобитови цели, съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Жителите на с. Бояна пият вода с колиформи 13/100 мл при норма 0 КОЕ/100мл. Водата в село Зорница е с наличие на колиформи 8 КОЕ/100мл,..
Служителите от „Фискален контрол“ на Националната агенция за приходите провериха общо 56 по-големи борси, тържища и складове в цялата страна днес, 21 февруари. Контролни действия са осъществени в 12 обекта за търговия на едро в София, 12 във Варна, 13 в Пловдив, 12 във Велико Търново и 7 в Бургас. Фискалните инспектори са установили общо 7 нарушения ,..
Инж. Ангел Забуртов, генерален директор на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" от 2014 до 2021 г., е новият заместник-министър на транспорта с ресор "Въздушен и морски транспорт", потвърди самият той за Радио Варна. Ангел Забуртов има над 10-годишен опит в сферата на пристанищата. Бил е директор на дирекция, а по-късно и главен секретар на..
Българското дружество по белодробни болести и Националният експертен борд внесоха в Народното събрание и Министерството на здравеопазването общо становище в подкрепа на законопроекта, в който се предвижда пълна забрана на продажбата и употребата на вейпове в страната. Българските пулмолози се обединиха около документ, в който излагат научни..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари, съобщава БНР. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова. "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите..
Окръжният съд във Варна отказа да измени в по-лека мярката за неотклонение „задържане под стража“ на 19-годишния, привлечен като обвиняем за грабеж на мобилен телефон и посегателство срещу половата неприкосновеност на непълнолетно момче в гориста местност в близост до село Каменар. Инцидентът е от 14 февруари тази година. Обвиняемият е имал 30..
Съюзът на екскурзоводите в България вече е пълноправен член на Световната федерация на асоциацията на екскурзоводите. Това съобщи във Варна Христина Неделчева - председател на Съюза на екскурзоводите в България, по време на конференция, посветена на Международния ден на екскурзовода. По повод днешния празник варненските екскурзоводи организират..