Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етимологичен проект показва как думата славянин се трансформира в италианското Ciao

Всички знаем, че езикът ни постоянно се развива, претърпял е и търпи непрекъснато промени, губят се стари думи - дотолкова, че поколението Z трудно разбира понятията в текстовете на Иван Вазов или който и да било автор от XIX и понякога първата половина на XX век, влизат нови думи. Някои от тях директно, други се видоизменят...

В хода на историята ни освен това отпадат падежите (Ах, тези падежи!, когато учите руски или полски, нали?), появяват се определителните членове - същите онези, които често вкарват в неразбиране чужденците, решили да нагазят в дебрите на българския.

Да не забравяме и прословутите ни глаголни времена, с които всички ние обичаме да се хвалим. Нали не сте забравили за "Бил съм се бил напил"? Ами фонетиката ни и правилният говор, която може да накара всеки уважаващ себе си полиглот да се препоти по няколко (десетки) пъти, докато се опитва да докара прекасното ни ударено "Ъ" или твърдо "Р"?

Както и да говорим обаче, всички ние използваме думи, влезли в езика ни през огромно количество други езици - гръцки, латински, руски, арабски, турски, персийски, немски, английски, френски, италиански, старобългарски... За един студент по класически филологии - Борислав Петров, произходът на думите ни се превръща в истинско предизвикателство. От година и половина той работи по проекта си за Етимологичен просветител.

До момента е описал близо 600 думи под надслова "Познай езика си!"

Сред любимите му етимологии, както самият той казва е трансформацията на думата "славянин" в италианския поздрав "ciao".

И двете са етимологически дублети, т.е. те произлизат от една и съща дума - в случая това е праславянското *slověninъ ("славянин"). То навлиза във византийски (средногръцки) и се опростява фонетично до "eсклавос". Тъй като през Средновековието е имало много роби, които са били славяни, думата става нарицателно за "роб". Тази дума след това преминава и на средновековен латински като Sclavus (славянин) и sclavus (роб).
От средновековното sclavus на венециански език (който понякога се счита за диалект на италианския) се развива ciao ("здравей, довиждане; чао"). Ciao навлиза в официалния италиански език, откъдето после идва и в българския език. Еволюцията на значението на думата ciao може да се обясни с това, че когато поздравяваш някого (било когато се срещате, било когато се разделяте), ти му казваш "на твоите услуги съм", т.е. "аз съм твой слуга (роб)", разяснява Петров.
Целият разговор с него може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна първата интерактивна градска игра Play БНР във Варна

В горещата юлска вечер 10 отбора се включиха в надпреварата в новата интерактивната градска игра Play БНР Радио Варна .  Участниците преминаха през 10 различни локации и трябваше да отговорят на различни по трудност въпроси. Всяка една от загадките беше на емблематично за варненци място в Морската градина. Съобразителност, наблюдателност и досетливост..

публикувано на 15.07.25 в 20:30
Варна

Южният срещу Северния плаж във Варна: Кой печели това лято?

Вечният спор между варненските плажове отново се разпали. За да разберем кой печели лято 2025, анкетирахме почиващи и на двата плажа и установихме какви се предпочитанията им.   В разгара на сезона на Южния плаж във Варна изплува дълбокият проблем за замърсяването, както и допълнителното неудобство от уличните животни. Според думите на една от..

публикувано на 15.07.25 в 13:25

Започват Горещниците

От днес в народния календар започват Горещниците – трите най-горещи дни  през лятото. В тези дни обичаите повеляват хората да не ходят пеша, да не се изнася огън от къщата, да не се работи на нивата, защото ожънатите снопи се запалват от гръмотевици и светкавици, а жените не перат и не вършат  къщна работа. Всеки един от дните е покровителстван от..

публикувано на 15.07.25 в 08:06
Джулай

Лесна работа: Юли – празнуваме живота

Какво още не сме казали за лятото? Всъщност винаги има още нещо хубаво, което сме пропуснали предния път и всяко следващо лято е още по-забележително. И ето ни през юли. Вярвам, че с повечето от нас е така: следваме доброто лятно настроение, фокусираме се върху вдъхновяващите мигове, решени да ги увеличаваме, оцветяваме, украсяваме и ценим...

публикувано на 14.07.25 в 16:30

Комитет "Васил Левски" със събития във Варна за 188-годишнината от рождението на Апостола

Общобългарски комитет „Васил Левски“във Варна организира поредица от събития по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на Свободата, в партньорство с РУО – Варна, Държавен архив – Варна и Музея на Възраждането към Регионален исторически музей – Варна. На 18 юли, петък, в 9.30 ч. в градинката пред сградата на Държавния архив започват..

публикувано на 14.07.25 в 15:10

25 български илюстратори на детски книги с изложбата "Радост, тъга и надежда" във Варна

Изложбата "Радост, тъга и надежда" ще бъде открита от 18.30 часа днес в Арт салона на Радио Варна. След успешната си премиера пред международна публика на 61-вия Панаир на детската книга в Болоня, проектът продължава своето пътуване в страната и чужбина и до 31 юли 2025 г. може да бъде разгледан и в морската столица. Тази изложба  разказа за това..

публикувано на 14.07.25 в 11:01

Жълт код за жега в цялата страна в понеделник

Жълт предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна. Според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология днес ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността, в планините със слаби превалявания. Почти тихо, в източните райони със слаб до умерен вятър..

публикувано на 14.07.25 в 08:04