В продължение на три седмици и прелетени над 12 000 км най-мащабното проучване на китоподобните бозайници в Черноморския басейн завърши с невероятен успех. Предварителните резултати от проучването сочат 1750 наблюдения на делфини и муткури, като размерът на наблюдаваните групи варира от 1 до 50 индивида. Самолетното проучване бе проведено над акваториите на пет черноморски държави - Румъния, България, Украйна, Турция и Грузия. Дейностите са в рамките на проект CeNoBS, съфинансиран от Европейския съюз, съобщават координаторите от "Зелени Балкани".
Екипите събраха безпрецедентни данни за разпространението и числеността на китоподобните бозайници и морските птици в Черно море. Отчитано бе и разпространението на морските отпадъци. Покрити бяха над 60 предварително определени линейни трансекта с обща дължина над 7 000 км, осигуряващи равномерно покритие на обследваната акватория.
Видовото разпределение показва, че бутилконосите делфини/афали са регистрирани при само 121 наблюдения, което е много ниска стойност в сравнение с другите два вида: морска свиня и обикновен делфин. Друг интересен факт е, че афали не са наблюдавани в югоизточния сектор на Черно море. Общо за експедицията има регистрирани 3898 наблюдения на 41 животински вида и типове човешки дейности (риболов, транспорт, отпадъци и др).
Черно море е затворено море, то е силно уязвимо от човешко въздействие и потенциална екологична катастрофа. Подобни проекти носят важна информация за състоянието на ресурсите в морето, причините за негативното въздействие, ако има такова, както и мерките, които може да бъдат предприети, за да се гарантира добро екологично състояние.
Петролният разлив в Черно море след аварията с два руски танкера през декември няма да достигне до бреговете на българското Черноморие, стана ясно след среща между министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов, съобщиха от Министерството на туризма. Според анализа на актуални сателитни снимки от..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Това съобщиха от висшето учебно заведение. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов. Той е един от тримата представители на..
Кулминацията на честванията за 90-годишнината на Българското национално радио е днес - 25 януари. По-късно следобед ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор на БНР Сирак Скитник - за принос в развитието на Радиото, както и наградите за радиожурналистика и радиопроект. Радио Варна е с номинация за голямата награда "Сирак Скитник"..
Министерството на вътрешните работи на Съединените щати обяви, че Мекисканският залив вече ще бъде наричан Американски залив по силата на указ, издаден от американския президент. Промяната на името на залива беше сред предизборните обещания на Доналд Тръмп. Наименованието Мексикански залив се употребява от 16 век. Мексиканската президентка..
Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ за двама мъже – на 29 и 30 години, до разглеждане по същество на делата за тяхната екстрадиция в Люксембург, съобщиха от съда. Двамата са разследвани за участие в престъпна група за фалшифициране и използване на фалшификати, измами и пране на пари, извършила..
Перспективите за влизането на страната в еврозоната и днес разделиха парламентарно представените формации. Част от тях се усъмниха в готовността на страната ни за членство. От ГЕРБ увериха, че не са се отказали да поискат конвергентен доклад, в същото време от ПП-ДБ ги обвиниха в саботаж, а от "Възраждане" заплашиха с протести, предаде БНР. Спорът се..
Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът Павел Попов се срещнаха с Х. Мартин Макдауъл - заместник-посланик на Съединените американски щати в България и аташето по културните и образователните въпроси в мисията Ерик Брасил. По време на срещата в Община Варна бяха обсъдени теми от взаимен интерес в областта на икономиката, културата и образованието, някои..