Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хипотерапевтът говори

| обновено на 01.08.19 в 07:04


"Казвам се Ирена Методиева и съм клиничен психолог и психотерапевт по позитивна психотерапия.
Обичам децата, конете и природата, а професията ми е от сферата на така наречените "помагащи". Завърших курс на обучение по хипотерапия към Грузинската федерация по хипотерапия и Тибилиската Медицинска Академия, което ми дава правото да работя като хипотерапевт". Така започва разговорът ни с усмихнатата Ирена, която печели всекидневно доверието на малки и големи в една обща борба - борбата със страха. Страхът да кажеш една дума, да направиш първа крачка, да се довериш - за да оздравее душата, съзнанието на всеки, насочил се към този метод.

Хипотерапията е комплексен и високоефективен метод на физическа рехабилитация и социална адаптация на хора със специални потребности и въздейства на човек чрез два фактора: психогенен и биомеханичен.

"Много е важно да се подчертае, че хипотерапията не е просто "возене на конче", а е специално разработен метод, при който с помощта на коня и на сертифициран хипотерапевт се правят редица специално подбрани, с определена последователност и времетраене, в зависимост от даденото заболяване упражнения", добавя Ирена.

Кръгът от заболявания, които се повлияват благоприятно от метода на хипотерапията са: ДЦП, I и II степен на Сколиоза, Аутизъм, Хиперактивност, Синдром на Даун, слединсултни състояния и урологични заболявания.

Кучето Леда е неотлъчно до децата

Кучето Леда, порода Басенджи помага всекидневно в работата на Ирена. Представителите на породата Басенджи са единствените кучета, които не могат да лаят. Те издават звук, напомнящ йодел (вид пеене). Ето защо Ирена работи с кучето си, което придружава децата дори и върху коня .

Първото официално заявление за пет-терапията (англ. pet therapy, от англ. pet – обобщено название на домашните любимци или англ. animal assisted therapy) като метод за лечение е било направено в края на XVIII век в психиатричната болница York Retreat в Англия. Като допълнение към процедурите пациентите били длъжни да се грижат за животни. Според думите на главния лекар, болните засилвали вярата в собствените си сили, когато се грижели за същества, по-слаби от тях самите.

Анималотерапията придобива широка популярност благодарение на американския детски психиатър Борис Левинсон през 1964 г., когато е бил подпомогнат в работата си с дете-аутист от собственото си куче. Детето само е помолило, вместо сеансите, да си поиграе с кучето и напразните дотогава усилия на психиатъра да подобри състоянието му изведнъж се увенчали с успех. По-късно неговият опит е бил продължен от психиатрите Сам и Елизабет Корсон от Охайо – те предложили на пациентите си да си изберат приятел от близкия приют за кучета и ежедневно да прекарват известно време с него. Само след 15 дни много участници в експеримента са забелязали, че се чувстват по-добре, по-спокойно и уверено. Кучето удовлетворява недостига на човека от общуване, повишава самооценката, подобрява общителността. В кучешката слюнка се съдържа ензима лизоцим, унищожаващ болестотворните микроорганизми.

Стресът е нещото, което ни разболява в този динамичен свят, казва още Ирена Методиева и добавя, че единственият лек срещу панацеята на века е завръщането към природата. Само там ще преоткрием себе си, околните, ще забележим неща, които в забързания ни делник ни убягват.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05