Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Чудовището“ – роман за старостта, която настъпва, и за младостта, която не иска да си тръгне

Снимка: БГНЕС

За новата си книга Владимир Зарев казва: „Във всеки от нас дебне едно чудовище. Това ни прави сложни същества и ни предизвиква да грешим. Бедността, старостта са страшни чудовища. Антихристът вече е слязъл на Земята и това е Интернет“. "Чудовището" е история за "старостта, която настъпва, и за младостта, която не иска да си тръгне".


Когато четях ръкописа на Владимир Зарев, нещо в него ми напомни за „Страданията на младия Вертер“ от Гьоте – една емоционална и въздействаща книга. В „Чудовището“ също има много емоции. Заедно с това обаче, написаното често ме препращаше към „Записки от подземието“ на Достоевски. Тоест, към човека в неговата противоречивост и двуполюсност. От една страна, са симпатичните, красиви черти, които той носи в себе си, а от друга – онова „черно пространство“, което също съществува в него. В това отношение романът е много убедителен и аз смея да твърдя, като опитен литератор, че той носи елемент на класичност.

„Чудовището“ е силно емоционален и мъдър роман. За една красива и невъзможна любов, за времето и неговия безжалостен отпечатък, за надвисналата сянка на Чудовището, зад която наднича Забравата."

Стойо Вартоломеев
Редактор

Снимка

Светлана Вълкова разговаря с Владимир Зарев и със Стойо Вартоломеев.

Владимир Зарев:

- Всяка книга, това е среща с някаква  нова страна от самия мен. Аз чрез текста си опознавам себе си по някакъв начин и тук наистина намерих някои неща, които могат да звучат биографично, но общо взето по-скоро това е биографията на моето поколение, на моето поколение интелектуалци, които живяха през две дълги и сложни епохи, толкова различни. Когато мисля за себе си от онова време, сякаш си спомням за някoй познат човек, когото познавам отблизо, но отдавна не съм срещал. Толкова различен бе животът. Може би това е и нещастие, и щастие, да се живее в интересни времена.

- Какви бяха заблудите на Вашето поколение?

- Пионерската организация в детството. Имам една глава, в която описвам как моят герой, който е в седми клас, внезапно започва да вярва в комунизма така, както детето вярва в Дядо Мраз и един час по-късно губи тази вяра завинаги. Така че: имаше много заблуди, опитваха се да ни заблудят за много неща, както и сега между впрочем се опитват да ни заблудят: че сме щастлив, че сме свободни и така нататък. Заблудите обаче ние бързо ги преживяхме. Разцъфтя езоповският език, езоповското писане, когато писателят говори за нещо, а би трябвало да се разбира нещо друго. И това бе начинът, по който да се измъкнем от цензурата.

- Има ли много печал в тази книга?

- Печал има, но в тази книга има всичко. Има много неща. В нея има много съпротива. Този писател е изключително опитен,  житейски опитен и той с голямо несъгласие допуска тази жена до себе си. Той усеща, че зад нейното привидно желание, че безкрайно много цени неговите текстове и иска да напише книга за него, всъщност се крие някаква тайнствена подбуда, която е много по-значителна и която той усеща, че ще бъде мъчителна за него. Всъщност така и се случва. Дори в своята огромна опитност той се оставя някакси да бъде излъган и да капитулира пред интелекта на тази жена, пред нейния чар: млада, красива, невероятна, желана, непрекъснато изплъзваща се. Това е нещо и мъчително, и прекрасно, за което ме питате.  Писателят изведнъж си дава сметка, че въпреки двете съпруги, които е имал, никога не е обичал истински. Любовта, дори когато е нещастна, е прекрасна.

- Мъдростта тежи ли?

- Мъдростта..., мъдростта не тежи, тя ни прави по-приспособими към живота, който живеем. Сложният ни живот. Мъдростта, освен приспособими, ни прави и по-духовни, да наместим ценностната си система. През последните 30 години българският народ изгуби себе си, ценностната си система. Парите се превърнаха в единствена и най-важна ценност. Питам: какво би могъл да купи един много богат човек в края на живота си? Нищо! Щастливият човек трябва да е здрав, да се намира в хармония със себе си и с околните. Щастливият човек е човек, който обича.

- А кое е чудовището или може би кой е чудовището?

- Да, всеки човек е ангел донякъде, но в себе си носи и чудовища, които се проявяват в определен момент. Чудовище може да бъде и младостта и старостта. Чудовища има и извън нас.

Цялото интервю бихте могли да чуете в прикачения звуков файл:


Владимир Зарев е роден през 1947 г. в София. Завършил е българска филология в СУ „Климент Охридски“. От 1972 г. работи в елитното списание за българска и световна литература „Съвременник“, а от 1988 г. е негов главен редактор.Владимир Зарев има 18 книги, единайсет от които са романи: „Денят на нетърпението“, „Битието“, „Изходът“, „Законът“, „Хрътката“, „Хрътката срещу Хрътката“, „Лето 1850“, „Светове“, „Разруха“, „Поп Богомил и съвършенството на страха“, „Орлов мост“. Измежду тях особено място заема епичната семейна сага „Битието“, „Изходът“, „Законът“. Действието в романите се открива през 1890 година и завършва в наши дни. Трилогията е преведена на немски език и вече има две издания в Австрия и Германия. По мотиви от „Битието“ е заснет култовият телевизионен сериал „Дървото на живота“.Огромна популярност и дванадесет издания в България има и романът на Владимир Зарев „Разруха“, в който се описват механизмите, с които бе ограбен, унизен и обезсмислен трудът на няколко поколения българи. Романът се радва и на невероятен успех в немскоезичния свят. Номиниран е за две от престижните европейски литературни награди и за него са публикувани над 40 възторжени рецензии.По романа „Разруха“ известният режисьор Петър Попзлатев засне игралния филм „Времето е наше“.Владимир Зарев е носител на Националните литературни награди „Иван Вазов“ и „Елин Пелин“. През 2017 г. Зарев бе удостоен и с държавната награда „Св. Паисий Хилендарски“, а през 2019 г. бе предложен за награждаване с орден „Стара Планина“ - първа степен за изключително големите му заслуги в областта на културата и изкуството.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 27.01.25 в 08:30