Британската медия The Guardian дава съвети за перфектна разходка в Пловдив. Като европейска столица на културата през 2019 г. този древен град отразява своите римски, персийски и османски влияния, пишат от изданието.
В статията се обръща внимание на колоритния квартал Капана, гледките, които хълмовете откриват към града, възможността да се закупят ръчно изработени предмети. На читателите се препоръчва и непременно да опитат баница, тракийско вино и да посетят един от всичките ресторанти с невероятна гледка.
Нощ в операта
Античният театър в Пловдив е най-известната културна забележителност. Римски амфитеатър драматично "кацнал" на хълм над града. Посетителите могат да се насладят на изпълнения на Пловдивската опера и нейните международни гости, докато седят на древни мраморни седалки, гледащи над центъра на града, с планините Родопи в далечината - спиращ дъха спектакъл.
Творчески квартал
Капана е най-творческият квартал на Пловдив, пешеходна зона, пълна с магазини, ресторанти и галерии. През 90-те години е зона за паркиране, пълна с разрушени къщи. Трансформацията му започва през 2014 г., когато 10 творчески предприятия се местят в района, финансиран от Фондация за европейска столица на културата.
Изкуство и баня
Често културните преживявания в Пловдив са интересно съчетание от съвременно изкуство и вековни архитектурни и културни паметници. Античната баня се управлява от независима художествена асоциация повече от 20 години.
Интериорът на турската баня от 16-ти век все още е непокътнат, така че произведения на изкуството са поставени в автентична атмосфера с оригинални каменни стени и зашеметяващ централен купол.
В момента пространството се управлява от Градската галерия и е основното място за провеждане на изложби за съвременно изкуство. Особено приятно е през летните месеци и началото на септември, когато в пловдивските горещини остава хладно.
Къщи от епохата на Османското владичество
Старият град в Пловдив е известен със своите като излезли от картичка криволичещи калдъръмени улици и красиви запазени къщи от османската епоха. Една от най-пищните е къща Хиндлиян, чийто арменски собственик - търговец, монтира фонтан с розова вода в хайета или основното жилищно пространство.
Тракийското вино
Прашната равнина, в която е построен Пловдив, има перфектен климат за отглеждане на грозде, особено червени сортове, като богатия, тъмен мавруд (очевидно, той се отглежда тук още от тракийско време). В България се организират специални винени турове. Ако нямате време, може да опитате вкуса на местното вино и в баровете в града.
Местни занаяти
Улица "Магура" в Капана е пълна с магазини, помещаващи местни занаятчии. Има места за закупуване на ръчно изработени колани с богато украсени катарами и езически кукерски маски, носени от българите, за да изплашат злите духове по време на средновековни празненства. В Стария град, на Улицата на занаятите, е другото място, на което можете да си купите местни стоки и да видите занаятчии, работещи в ателиетата си.
Друг фаворит е къщата-музей "Клианти", която има красиво боядисани тавани и малки стаи с малки врати, използвани някога за съхранение на търговските стоки.
Изкачете се по градските хълмове
Пловдив е построен на седем хълма. В момента има само шест. Най-популярният за туристите е Небет тепе, един от трите хълма на Стария град. Най-ранните археологически останки датират от 4 000 г. пр. Н. Е. (твърди се, че Пловдив е най-старият град в Европа). Но хълмът Бунарджика, известен и като хълма Альоша заради паметника на съветския войник, е по-специален. Гледката от върха е превъзходна и често там се организират партита на открито.
Пловдив се намира на 2 часа и половина от столицата София. Пролетта и есента са прекрасни в Пловдив. През юли и август в града е горещо, но фестивалите го държат жив. Тази година има пълна програма от културни събития по случай Европейската столица на културата. Зимите в Пловдив са студени, а снегът не е рядкост.
Водата в селата Бояна (община Вълчи дол) и Зорница (община Аксаково) не отговаря на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейнобитови цели, съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Жителите на с. Бояна пият вода с колиформи 13/100 мл при норма 0 КОЕ/100мл. Водата в село Зорница е с наличие на колиформи 8 КОЕ/100мл,..
Служителите от „Фискален контрол“ на Националната агенция за приходите провериха общо 56 по-големи борси, тържища и складове в цялата страна днес, 21 февруари. Контролни действия са осъществени в 12 обекта за търговия на едро в София, 12 във Варна, 13 в Пловдив, 12 във Велико Търново и 7 в Бургас. Фискалните инспектори са установили общо 7 нарушения ,..
Инж. Ангел Забуртов, генерален директор на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" от 2014 до 2021 г., е новият заместник-министър на транспорта с ресор "Въздушен и морски транспорт", потвърди самият той за Радио Варна. Ангел Забуртов има над 10-годишен опит в сферата на пристанищата. Бил е директор на дирекция, а по-късно и главен секретар на..
Българското дружество по белодробни болести и Националният експертен борд внесоха в Народното събрание и Министерството на здравеопазването общо становище в подкрепа на законопроекта, в който се предвижда пълна забрана на продажбата и употребата на вейпове в страната. Българските пулмолози се обединиха около документ, в който излагат научни..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари, съобщава БНР. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова. "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите..
Окръжният съд във Варна отказа да измени в по-лека мярката за неотклонение „задържане под стража“ на 19-годишния, привлечен като обвиняем за грабеж на мобилен телефон и посегателство срещу половата неприкосновеност на непълнолетно момче в гориста местност в близост до село Каменар. Инцидентът е от 14 февруари тази година. Обвиняемият е имал 30..
Съюзът на екскурзоводите в България вече е пълноправен член на Световната федерация на асоциацията на екскурзоводите. Това съобщи във Варна Христина Неделчева - председател на Съюза на екскурзоводите в България, по време на конференция, посветена на Международния ден на екскурзовода. По повод днешния празник варненските екскурзоводи организират..