"Тайната на хубавия живот е да не се страхуваме. Да не се плашим от страдание, стрес, работа, отношения. Просто се сблъсквам с всичко, което идва, с усещане за приключение и любопитство. Понякога, разбира се, правя ужасни грешки и ми се случват неща, които не искам да преживея. Но това е по-добре, отколкото да се затворя в безопасен живот" - така гласи един многото уроци на Исабел Алиенде - емблема на съвременната литература.
Исабел Алиенде е чилийска писателка, една от най-известните съвременни романистки. През 1990-те години всяко ново заглавие я поставя в челната десетка на най-продаваните автори в света. Днес тя празнува своя 77-ми рожден ден.
"Успехът е нещо, което се случва един вид навън. Личният ми живот е същият, независимо от успеха, който имам или нямам", казва известната журналистка и писателка в интервю пред larevista.ro.
Вярно е, че съм свързана с читателите си и получавам много имейли, но работя много часове на ден, управлявам фондацията си, имам личен живот и имам много малко, но много близки приятели, имам си семейство и това е всичко. Изобщо не живея в света на знаменитостите. Чувствам се много благословена да имам добротата и любовта на моите читатели. Но в по-голямата си част виждам това само когато пътувам, разказва Алиенде.
Твърди, че за нея писането е самотно занимание. Пише в малка стая в къщата си, след това книгата се публикува, затваря я и не я вижда отново, освен ако не се срещне с читатели.
Една от най-популярните и успешни нейни книги е "Къщата на духовете", написана преди повече от 35 г. За нея тя разказва, че след публикуването й нито веднъж не я е отворила. "Така и не я прочетох отново. Нямам идея за какво се разказваше - забравила съм". казва писателката.
"Всяка книга има различни нужди, различни реквизити. Не може да приложите една формула, която е успешна за определена книга, върху друг проект. Освен ако не пишете в определен жанр - например в криминалетата или романтиките. Но във всяка определена книга трябва да се намери точния тон, нейния си глас, защото всяка книга е различна. Това е процесът, който ми отнема поне няколко седмици, преди наистина да започна", признава Алиенде.
Тя дори е научила няколко трика за спасяване на една книга. "Например, ако дадена сцена не работи и аз се боря с нея и съм я описвала по различни начини и все още имам усещането, че не се получава, това означава, че не трябва изобщо да е там. Най-доброто решение е просто да я махнете. И не запазвам това, което режа", твърди тя.
Разказва, че и в живота прилага тази техника за отстраняване на излишното, но й отнема много години. Исабел Алиенде се развежда два пъти. За първия си брак разказва, че е трябвало да напусне мъжа си 9 години преди действително да го е оставила. Вторият й брак също е приключил много преди реално да се разделят.
"Когато разбереш, че с брака ти е свършено, го усещаш с костите си. Усещаш липсата на енергия. Всичко е плоско и можеш да видиш, че другият човек няма ентусиазъм и няма желание да поправя нищо", казва Алиенде.
Най-неочакваното нещо, което й се е случвало е успехът, твърди самата тя. Когато написах първата си книга и тя стана успешна - това беше напълно неочаквано!
Алиенде дълги години се бори за интеграцията на жените, за мир, за спиране на домашното насилие, за репродуктивните права и за образованието на млади момичета, които се борят за независимост.
Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..
Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина. Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир, където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали името Христина, което не било според тяхното езическо мъдруване, а по Божий промисъл, предопределил живота ѝ в служба на Бога. Момичето било невероятно красиво и..
Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван. Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..
Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..
Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...