Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Западнонилската треска води до сериозни усложнения само при 1 процент от заразените

В края на миналата седмица здравните власти съобщиха за първи случай на западнонилска треска у нас. Лабораторни изследванията доказаха заболяването при жена, настанена в болницата в Монтана, която се лекува след възпаление на мозъка, но вече е в добро състояние.

Западнонилската треска е трансмисивно заболяване, причинено от вирус, който се предава чрез ухапване от комари. Заразата не се предава от човек на човек. В повечето от случаите заболяването протича с лека температура, без усложнения. Макар и рядко, вирусът обаче може да причини сериозна инфекция на нервната система, обясни пред Радио София директорът на Специализираната болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести "Проф. Иван Киров" проф. д-р Татяна Червенякова:

"Заболяването западнонилска треска обикновено протича като леко фибрилно заболяване в 80-90 процента от хората, но рядко, при около 1 процент, може да засегне и централната нервната система под формата на менингити, енцефалити, парези и вели парези. За радост тези усложнения са значително по-редки".


Първите случай в България са регистрирани през 60-те години на миналия век в резервата Сребърна и в района на Бургас. През 2002 година вирусът е доказан в района на Шумен. През миналата година у нас са регистрирани 15 случая на пациенти с усложнения и един смъртен случай - отново в района на Шумен. Голяма циркулация на вируса е отчетена в Русе, Силистра, Варна и София област, посочи проф. Червенякова. Случаят от тази година в болницата в Монтана е показател за това, че дори и при усложнения инфекционистите разполагат с адекватна терапия:

"Ние държим в ръцете си съответна патогенетична и симптоматична терапия, т.е. дали това състояние на менингит или енцефалит ще бъде предизвикано от този вирус, или от ехо- и коксавируси - поведението на лекарите е едно и също. И после стигаме до диагнозата, каквото са направили и колегите в Монтана. В някои случаи заболяването е обратимо, в някои - не е обратимо. Усложненията от страна на нервната система са сериозни и понякога завършват със смърт на пациента, т.е. не мога да кажа, че е съвсем невинно заболяване. Затова, когато човек се оплаква от главоболие, висока температура, гадене е длъжен да потърси медицинска помощ".  


Пикът на заболяването е обикновено през август и септември. Не всеки комар е преносител на инфекцията, но не трябва да пренебрегваме мерките, с които може да се предпазим от ухапване, подчерта проф. Червенякова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папагал Жако от вилната зона на Балчик търси стопаните си

Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..

публикувано на 10.01.25 в 18:53

Идея за вендинг машини със здравословни храни в училищата представиха във Варна

Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..

публикувано на 10.01.25 в 14:59

"Закуска в библиотеката" продължава и в 2025 г.

„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..

публикувано на 10.01.25 в 08:40

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25