Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разходка из центъра на Варна

Обликът на морската столица несъмнено се променя с всяка изминала година. Кога да отбележим развитието и разкрасяването на Варна, ако не на празника на града ни. Все по-нови, модерни заведения, места за развлечения, открити музеи и изложби и скулптури красят главната пешеходна зона на перлата на черно море.

Тръгвам на разходка по главната пешеходна зона на Варна – от Катедралата до слънчевия часовник на входа на морската градина. Първо спирам пред художествената пластика „Сценка“, дело на скулптора Альоша Кафеджийски. Тя е в градинката на Драматичния театър, открита е през 2016 година. Скулптурата представлява висока около 3 метра стълба, на която се е покатерило момиче, загледано в сгушена на земята котка. Наоколо някои пият кафе в близкото заведение, а други забързано крачат към плажа.

Продължавам и аз надолу по улицита, подминавам бившата "Валентина" и пред очите ми се показва друга, сравнително нова скулптура, сътворена от Веселин Костадинов., която изобразява архитект Дабко Дабков – седнал да си почине пред хотел "Мусала", който той сам е проектирал.

Архитект Дабко Дабков, проектирал и участвал в изграждането на повече от 200 знакови сгради в морската столица, е роден в Трявна, но от малък се мести със семейството си във Варна. Завършва с отличие варненската Мъжка гимназия, а после и архитектура в Мюнхен. През 1900 г. отваря архитектурно бюро на пл. „Независимост” и през следващите 10 г. проектира и съдейства за изграждането на едни от най- прекрасните къщи по бул. „Мария Луиза” , сградите на Католическата черква на бул. „Княз Борис І” №80, турската баня и много още.

Хората се спират и сядат до архитекта, дали за да си починат, дали, за да се снимат редом до него. Занят ли обаче варненци с кой делят пейката? Чуйте в разговора ми с тях:

След разговора със жителите и гостите на морската столица продължавам разходката си и се спирам пред следващата пластика, която краси града ни – тази на рибарят и златната рибка. Тя  е дело на варненския скулптор Венелин Божидаров и е едно от любимите места за снимки на жителите и гостите на Варна. Сухият фонтан, в който десетки млачугани се разхлаждат от жегата, прави мястото още по-атрактивно.

След кратка почивка продължавам наляво и стигам до скулптурата „Разходката“  на Веселин Костадинов. Тя е поставена на пешеходната зона на бул. „Княз Борис I“ , в района на култовото място за срещи „Севастопол“ . Веселин Костадинов създава фигурата на младата жена, която привидно бърза за среща, а може би и тя като мен просто се разхожда. Висока е около 2 метра и 20 сантиметра и е изработена е от месинг и цветни стъкла. Сякаш пластиката се слива с многото хора, които се разминват на площада, а някои използват сянката и, за да скрият от слънчевите лъчи докато чакат уговорената среща.

Аз, обаче, не чакам никого, а се спускам по пешеходната зона на „Сливница” към входа на морската градина. Сверявам двете стрелки в циферблата на китката ми с точността  на емблематичния слънчев часовник, на чийто бордюр са седнали да си починат хората, които се връщат от плаж. Заглеждам се в скулптурата на Иван Ковачев и виждам, че е време разходката да приключи. Разбира се, нямам търпение отново да обиколя улиците на морската столица, а кой знае, следващия път може да има нова скулптура, която краси хубавия ни град. За Радио Варна ДМ




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Северно сияние, с. Кичево, общ. Аксаково, Емил Иванов

Северното сияние над Кичево

Тази нощ северното сияние завладя небето и над Източна България. Астрономът и астрофотограф Емил Иванов го „улови“ над аксаковското село Кичево. Радио Варна напомня, че нетипичното небесно явление се свързва с мощното слънчево изригване през последните дни. Разноцветните багри можеха да се видят през изминалата нощ много по- на юг от..

публикувано на 11.10.24 в 10:03

Мощна магнитна буря приближава Земята

Днес ще има много силни геомагнитни бури от степен G4. За това предупреждава Центърът за прогнозиране на космическото време към Националната агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA). Мощно слънчево изригване вечерта на 8 октомври е причината за очакваните геомагнитни бури, като заредените частици от това бързо изхвърляне на плазма..

публикувано на 11.10.24 в 09:00
Светлана Горанова

Светлана Горанова, която влюбва децата в математиката

Обичате ли математиката? Повтаряли ли са ви като дете, че "всичко е математика"? Някога забавлявали ли сте се да построявате триъгълници и други геометрични фигури с... тялото си? Светлана Горанова може да ви научи на всичко това. Младата жена е от семейство на математици и педагози и винаги е обичала математиката. Споделя, че времето за решаване на..

публикувано на 10.10.24 в 10:30

Доброволци ще чистят плажа до ролбата във Варна в събота

Акция по почистване на плажната ивица в района на ролбата във Варна ще извършат седм организации в събота (12.10.2024г.) от 16:00ч. Организатори са Еко Клъстер България и Национален спортен клъстер. Към инициативата ще се включат и деца от три спортни клуба, както и представители на НПО сектора. Това е инициатива на Европейската комисия,..

публикувано на 10.10.24 в 08:28

Необичаен цъфтеж на плодни дръвчета през есента

Обикновено при костилковите и при семковите видове, този цъфтеж е необичайен и се случва в края на есента, когато има комбинация от много събрани топли дни и валежи. Тези плодни пъпки се развиват за около 300 дена от началото на лятото, есента, зимата и пролетта. Но, при съчетание на топло и влажно време процесът на развитие се ускорява за около 60..

публикувано на 10.10.24 в 07:54

Първа официална среща с Марго (Фотогалерия)

Двумесечното леопардче Марго, което се роди във Варненския зоопарк през юли, беше официално представено днес от директора на общинското предприятие "Зоопарк и спасителен център" Иванка Стоянова. Това е второ раждане за майката Киара, която е на 11 години, и за бащата Икар. Двойката пристигна във Варна преди две години от Словакия на размножителен..

обновено на 09.10.24 в 16:31

Нобелът за химия е за моделиране на протеините с изкуствен интелект

Нобеловата награда за химия беше присъдена на американеците Дейвид Бейкър и Джон М. Джъмпър и на британеца Демис Хасабис, за техните изследвания на протеиновите структури. Бейкър е отличен „за компютърно проектиране на протеини“, а Демис Хасабис и Джон М. Джъмпър - за работата им по „предсказване на протеинови структури“ с помощта на изкуствен..

публикувано на 09.10.24 в 14:49