Между провадийското село Бързица и американския град Сиатъл – така преминава животът на Стела Кенфийлд. Родом е от варненско, но става гражданин на света още през 1980 година. Срещнахме се в провадийското село Бързица, покани ни в къщата, в която живее – с голям двор, овощни дървета и зеленчукова градина. След близо 35 години в чужбина Стела Кенфийлд смята, че животът в българското село може да се промени към по-добро, когато хората започнат да се грижат за селото заедно и да поддържат общите площи, които споделят.
- Живея 6 месеца или повече в Бързица. Имам 4 деца, които са в САЩ, и през другото време ходя при тях. Пътувам на много места по света, за да участвам в изложби. Хората на село мислят, че аз не работя.
А Вие сте тук, за да си почивате?
- Не. Никога не съм си почивала през живота си. Дори и сега - имам много голяма градина, която ми взема почти всичките сили. Имам 65 овощни дръвчета и голяма зеленчукова градина.
Къде преподавате изкуство?
- Преподавам в Тексас, Орегон, Калифорния, Вашингтон, Луизиана...
Къде сте завършили образование?
- Аз не съм завършила изкуство. Завършила съм спорт, педагогически профил, но бях гребкиня в миналия си живот. Рисуването ми се случи съвсем случайно. През 1980 година заминахме за Германия и там в Кьолн ми признаха веднага дипломата. След 5 години заминах за Америка и когато отидох там казаха, че нищо не знаят за България, макар че им показах официална диплома призната в Кьолн. Те казаха, че това не могат да го приемат и аз сметнах, че живота ми е спрял, защото от малка съм спортистка, винаги съм мечтала да завърша спорт и да бъда спортна учителка.
Какво рисувате?
- Всичко. Водя в Бързица американска група и правя уъркшоп.
Какъв трябва да бъде животът в българското село?
- Единственото нещо, което смятам, че трябва да има нашето село, е да можем сами да си изработваме някакви доходи, с които да поддържаме селото си и повече да се грижим за него - да садим цветя и да го разкрасяваме. А сега, като че ли хората не искат да правят това и не искат да се грижат за това, което е извън двора им. Смятам, че трябва да създаваме красота около себе си, защото това е нещото, което ни храни душевно.
Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..
С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса. Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“ в Националния дворец на културата в..
Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..