Когато през 2003 година финландското семейство Раудаскоски идва за първи път в България, посещава курортните ни комплекси Златни пясъци и Албена. По време на една от почивките си у нас се разхождат в района на Балчик и остават впечатлени от красотата на България. Тогава решават да си купят къща в страната ни, в която да идват на почивка за няколко месеца през годината. И двамата са били учители, но вече са пенсионери и след напрегнатия динамичен живот във Финландия търсят спокойствие, тишина и добри приятели. Намират ги в провадийското село Кривня. Там купуват старата мелница строена през 1936 година и я превръщат в свой дом. Имат и сауна – финландска.
В България са през пролетта и лятото. Имат голям двор, в който отглеждат много цветя и билки, също и малко зеленчуци.
Отиват си у дома през есента. За да се подготвят за Коледа. Живеят в Лапландия, в град Пори. Там Коледните приготовления започват още през ноември.
И двамата знаят български, но говори само жената – Синика Раудаскоски. Съпругът й отказва да говори български език по свои си съображения, но разбира всичко. Учат езика от разговорници и речници. И най-вече от диалога с местните хора.
- Тук всичко е по-хубаво, отколкото във Финландия, където има сняг и е студено.
Какво отглеждате в двора?
- Най-много цветя, билки и малко зеленчуци - домати, пипер, патладжан, магданоз,розмарин, лавандула.
Как избрахте село Кривня?
- Когато искахме да купим къща обиколихме районите на Варна и Добрич. Последното място беше Провадия и Кривня и когато дойдохме в Кривня и видяхме къщата. Тази къща, обаче, не е тази, която първо купихме. Тази е втората къща - старата мелница, която имаше само стени и покрив, нищо друго. И сега още не е готова.
Защо, според Вас, в България толкова много се говори за финландската образователна система, наистина ли е толкова добра?
- Аз мисля, че е добра. Но тук всичко е много различно.
Кое е различното?
- Обществото тука много бавно се развива и аз мисля, че вие не правите много бързо промени.
Това ли Ви хареса като дойдохте в Кривня?
- Да, защото във Финландия всичко е много добре организирано и хората са в много голям стрес. Стресът е за работещите хора - всички трябва да спортуват, трябва да имаш хубава къща, хубава кола, хубави дрехи и когато си в почивка трябва да пътуваш в чужбина... И бум, бум, бум...много неща...О, Боже!
Какво Ви дава българското село?
- Тишина, спокойствие и имаме хубави приятели и хубава общност тук в селото с други чужденци и българите. Хубаво е! И когато не разбираме всичко от политиката и проблемите в обществото е много хубаво за нас!
Снимките в галерията са на Румен Сарандев
В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..
Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..
Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..
Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..
Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..