Румънските вестници коментират оповестения вчера доклад по Механизма за сътрудничество и проверка, чрез който Европейската комисия следи съдебната реформа и борбата с корупцията в Румъния и България. "Румъния върви назад!" е констатацията на Европейската комисия, която изтъква в заглавие в. "Адевърул", който същевременно отбелязва, че Брюксел предлага България да излезе от Механизма за сътрудничество и проверка.
"Изключително остър долкад за Румъния: Приети са мерки, които са влошили положението на съдебната система", посочва още изданието. "Адевърул" отбелязва, че докладът за Румъния е два пъти по-обемен от този за България и в него се посочва, че Букурещ не е спазил нито една от препоръките от доклада през 2018 г., а дори са били одобрени мерки, които са влошили положението на съдебната система. Същевременно Европейската комисия посочва в доклада за България, че напредъкът, постигнат от страната, е достатъчен, за да бъде смятано, че са изпълнени ангажиментите, поети в момента на присъединяването към ЕС. Окончателното решение за отмяна на Механизма за сътрудничество и проверка за България ще бъде взето след консултации със Съвета на ЕС и Европейския парламент, пише вестникът.
Това решение е удар за Румъния, която е цел на много остри критики в последния доклад, допълва в. "Ромъния либера".
"В доклада се констатира, че в периода след последния доклад, Комисията е трябвало многократно да изразява своята загриженост във връзка с правовата държава в контекста на диалога с румънските власти за развоя на ситуацията със съдебната реформа и борбата с корупцията. Всеки път Комисията констатираше стъпки назад спрямо напредъка, постигнат в предишни години - ситуация, която представлява причина за голяма тревога", пише "Ромъния либера", като се позовава на документа.
Клонящият към управляващата партия в Румъния вестник "Котидианул" пък коментира, че докладите на ЕК не наблюдават независимостта на съдебната система, законовата рамка и борбата с корупцията. Според изданието докладите отразяват по-скоро послушанието на правителствата в София и Букурещ и двойния стандарт в ЕС. "Негативният доклад по механизма е предизборен подарък на Европейската народна партия за президента Клаус Йоханис", твърди "Котидианул". По-нататък в статията изданието поставя под въпрос изпълнението на критериите за независимо правосъдие в България. За антикорупционните активисти в България този доклад е разочароващ и дори обиден, защото според тях Главната прокуратура в София е запазила структурата си от съветски тип, а всички решения се вземат от един-единствен човек - главният прокурор, пише "Котидианул".
Вестниците цитират и реакциите във връзка с документа.
Опозиционната партия Съюз за спасение на Румъния посочи, че докладът е конкретният резултат от управлението на Социалдемократическата партия и Алианса на либералите и демократите, пише в. "Гъндул".
Предложеният за нов румънски премиер Лудовик Орбан от опозиционната Национално-либерална партия каза, че препоръките от доклада трябва да бъдат съгласувани с тези на Венецианската комисия и бързо да бъдат приложени, пише още "Гъндул".
Бившият министър на правосъдието Ралука Пруна от служебното правителство на Дачиан Чолош (2015-2017 г.) коментира, че това е най-лошият доклад от въвеждането на Механизма за сътрудничество и проверка, пише "Адевърул". "След 12 години наблюдение Румъния е наникъде", заяви Пруна и допълни, че "без широко политическо споразумение по въпросите на съдебната система, след 5 години пак ще си говорим за Механизъм за сътрудничество и проверка".
Увеличават се новите случаи на туберкулоза във Варненско от началото на годината. Това съобщи за Радио Варна д-р Анка Баева, началник на отдел „Противоепидемичен контрол“ в РЗИ-Варна. Регистрирани са 51 болни до края на ноември, за сравнение през миналата година новозаболелите са 36. През годината има и два рецидива - повторно заболяване на вече..
Началото на 22-рото издание на благотворителната инициатива „Българската Коледа“ беше поставено днес от президента Румен Радев в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. През изминалата година са били подпомогнати най-много деца от създаването на инициативата – 590. Събраните средства възлизат на 3 230 000 лв., а подпомогнатите с..
4 908 са нарушенията за превишена скорост, регистрирани от сектор "Пътна полиция" към Областната дирекция на МВР във Варна за периода 25 ноември - 1 декември 2025 г. във Варна и областта. 13 водачи са заловени за периода за шофиране под въздействието на алкохол, 9 от тях са били с над 1,2 промила. Четирима са управлявали МПС след употреба на..
Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) поиска оставките на цялото ръководство на Българската агенция по безопасност на храните заради несправяне с проблемите и неовладяване на обстановката конкретно за казуса с Велинград. Това обяви пред БНР Деан Тодоров - съпредседател на НОКА. По думите му ситуацията в сектора е много тежка, а..
17-годишен варненец, добре познат на полицията, е задържан в ареста на Трето Районно управление, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. В петък младежът, който бил заловен след кратка гонитба, е продупчил с нож гумите на 15 автомобила в жк „Победа“. Полицаите установили, че непълнолетният е под въздействие на наркотични вещества. По..
Западният охранителен канал на злополучната от преди години улица "Горна Студена" във варненския квартал "Аспарухово" е компрометиран и задължително трябва да се ремонтира. За това сигнализира кметът на район "Аспарухово" Ивайло Маринов. Този участък е сред 18-те приоритетни за ремонтиране и почистване от страна на Община Варна, съобщи преди седмица..
На заседание днес Общото събрание на Българската академия на науките ще избере новия председател на Българската академия на науките. Двамата кандидати за поста, допуснати от мандатната комисия на събранието, са чл.-кор. Евелина Славчева (химик) и акад. Христо Найденски (микробиолог), съобщава БНР. В своята управленска програма за периода 2024-2028..