Поклонение пред паметника на отец Паисий, разказа за живота на Борис Георгиев в галерията, наречена на него, празничен фолкорен концерт - това е само част от програмата за Деня на народните будители във Варна.
От 10 ч. на паметника на отец Паисий в Морската градина ще се проведе общоградско поклонение пред живота и делото на народните будители, благодарствен молебен и полагане на венци и цветя с военен ритуал. От 11,30 ч. в Градска художествена галерия „Борис Георгиев“, започва беседа „На този ден, роден във Варна. Борис Георгиев от Варна и Индия - мост между две цивилизации на духа“, по повод 20-годишнината от именуването на Градската галерия с името на известния български художник.
От 19 ч. в зала „Конгресна” в Двореца на културата и спорта започва празничен фолклорен концерт „Будителите”, с участието на над 1000 души. Във фолклорен спектакъл участват фолклорните ансамбли „Варна” при НЧ „Христо Ботев 1928”, „Гергана”, „Одесос” при ОД на МВР-Варна, „Българче” при ОДК-Варна, ансамбъла към ВСУ „Черноризец Храбър”, детски танцов ансамбъл при ОУ,,Патриарх Евтимий“, при СУ „Елин Пелин”, при СУ за ХНИ „Константин Преславски”, фолклорен блок при Народно читалище ,,Просвета 1927”, гайдарски оркестър ,,Диньо Маринов“ при читалище ,,Васил Левски 1945”, гайдарски оркестър при НУИ ,,Добри Христов”, танцов състав ,,Шарена гайда”, женски народен хор ,,Цветница‘‘ при читалище ,,Асен Златаров 1946”, народната певица Кичка Христова и със специалното участие на Славка Калчева.
Вход свободен.
Като част от тържественото отбелязване на празника в Музея на Възраждането е открита изложбата „Духовност и Музей“.
За пръв път са показани идейните планове и проекти при разработването и оформяне на двете експозиции на музея: през 1958-1959 г. и през 2006 г. Специално за откриването на изложбата ще бъде монтиран диапрожекционен апарат, на който посетителите ще могат сами да прожектират филм за Варна през епохата на Възраждането.
В своята 60 годишна история Музеят не е само едно статично пространство. Това е първият музей в България, където е направена възстановка на училищна стая от периода на Българското възраждане.
Музеят на Възраждането е открит официално на 4 октомври 1959 г., като автор на първата експозиция на музея е проф. В. Тонев. Сградата, която е определена да представи богатото наследство и фонд на музея е специално реставрирана за целта и е от огромно значение за Варна и жителите й. Построена е през 1861 - 1862 г. за нуждите на първото българско училище „Св. Св. Кирил и Методий“. Тук през 1865 г. намира подслон и първата българска църква на града „Св. Архангел Михаил”, а 5 години по-късно на втория етаж е добавена пристройка за първото българско читалище на Варна - „Възрождение”. Така сградата, която и до днес е съхранена на ул. „27-ми юли”№ 9, става символ за града и жителите му още със своето построяване.
От юни 2006 г. музеят намира нов дом на ул. „Л. Заменхоф” № 21, в специално реставрирана къща във възрожденски стил, строена през втората половина на XIX в. и служила за известен период от време след Освобождението за девическо училище. Новата експозиция е дело на Станка Димитрова и художник-проектанта Цветана Векова.
Изложбата може да бъде посетена до 13 ноември 2019 г.
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..