Любовта не пита когато идва. Не пита какъв си, от къде си и дори какъв език говориш. Така се случва с двама души – тя българка, той англичанин. Животът ги събира в провадийското село Кривня. Запознават се в социалната мрежа, макар, че и двамата живеят в едно и също село. Не, че селото е голямо, но никога не са се срещали в него. Срещат се в нет-а. Пишат си, макар, че тя не знае английски език, а той не знае български. Превеждат си чрез платформата Гугъл. А преводите са повече от комични. Добре, че и двамата имат чувство за хумор. За англичанина не знам много, но с жената се запознах при едно от пътуванията ми до селата, за които правим предаване по Радио Варна. Красимира Костадинова е родом от Кривня. Сега е секретар в местното кметство, преди това е била секретар и на читалището. Знае много интересни истории от миналото на селото. И докато ми разказваше, разказа и за себе си.
В село Кривня имаме доста англичани, които са избрали домът им да бъде в селото. Мъжът, с когото живея, живее в Кривня от около 10 години. В началото е живял 6 месеца тук и 6 месеца в Англия. Но преди 5 години окончателно решава, че ще остане да живее в Кривня.
Как се запознахте?
Първо чрез интернет независимо, че ние живеем в едно село. Беше наистина много странно. Първата ни комуникация беше с компютъра. Не сме се виждали.
А като си пишехте той вече в Кривня ли живееше?
Да. Знаех, че той живее в Кривня. Беше много интересно - живеем на едно място, но не сме се виждали, не сме се чували. В много смешни ситуации сме изпадали, защото той абсолютно не разбираше български език. По времето, когато аз учех в училище, задължителния език беше руският и немски или френски.
И как се разбирахте, как си пишехте?
Чрез Гугъл. Беше много смешно.
Гугъл ви превеждаше?
Да.
Нелепи преводи получаваха ли се?
Да. Много. Имала съм случай, когато той ме нарече "миризливо прасе" и беше доста комично. Но аз имам принцип - щом си приел за втора родина България, трябва да говориш български език. И той учи нашия език и сега комуникацията ни не е вече чрез Гугъл. Сега си говорим почти на български език.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..