На 16 ноември Исландия почита своя език, а датата не е случайна - на този ден през 1807 г. е роден исландският поет Йонас Халгримсон. Живеещите в България исландци са едва няколко десетки, а за щастие един от тях е избрал Варна за свой дом. Йон Софониасон беше гост в предаването Улица "Събота", за да ни запознае от първо лице с някои от особеностите, с които родината му се отличава от останалия свят. А те никак не са малко.
Йон е на 30 години и е влюбен в България не само защото има корени от тук (майка му е българка). Преди 4 години решава да се премести в търсене на слънце, а и заради скъпия живот в Исландия. Тук е привлечен от топлия климат, вкусната храна и това, че денят и нощта са почти равни (за разлика от родината му, където през зимата се развиделява в 11 часа, а се стъмва около 3 следобед). Все пак има неща, които му липсват - специфичната природа на Исландия, топлата минерална вода и басейните, както и млечният продукт скир - нещо като нашето кисело мляко, но той вече се среща и по магазините в България.
Йон говори български език почти перфектно и въпреки, че никога не е ходил на уроци, пише също толкова добре. Любимата му дума на български е "мушмула". Той сподели, че исландските ученици не обичат да учат датски език, който е задължителен в училище - определят го като исландски, само че с картоф в устата.
Още за паралелите между Исландия и България чуйте в разговора на Добо Мързов с Йон Софониасон:
С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..
Централната улица "Св. св. Констанитн и Елена" в кв. "Виница" е почистена до асфалт, обработена е против лед. Страничните улици обаче са истинско предизвикателство за автомобили и пешеходци. Тротоарите също са заледени и на по-стръмни улици са опасни, казват живеещи в района. Чуйте репортажа на Мартин Николов: Пътната обстановката във Варна днес е..
Дарителска кампания за създаване на образователни еко работилници в училища и детски градини провеждат от Академията за рециклиращо изкуство/Recycle Art Academy във Варна. Целта на тези работилници е децата да се учат да пазят природата , каза за Радио Варна Наталия Николова от организацията. Малчуганите ще научат повече за рециклирането,..
Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни. В следващите две нощи се очакват..
Тази сутрин в Добрич са били измерени рекордно ниските -20.1 градуса , според данните на НИМХ към 5.00 часа. Там е и най-студено в цялата страна. Досегашния рекорд за минимална стойност на тази дата е от 1984 година, когато са били отчетени -18.4 градуса. В момента в Добрич е -19 градуса , а снежната покривка е 27 сантиметра. Най-много сняг е..
Когато автобусът закъса и ти се наложи да се разходиш из снежна Варна и да повървиш 5-6 километра, виждаш и романтичната страна на изненадалата ни зима...през февруари. Леко си затваряш очите, мижаш (най-вероятно заради снежинките) за непочистените и необработените улици и тротоари и се радваш, че под обувките ти скърца сняг. Снимки: Даниела Стойнова..