Проект, чиято цел е хората да знаят какво е качеството на въздуха в София, Пловдив, Варна и Бургас донесе награда на д-р Евгения Сарафова. Това ще става с помощта на датчик, закачен на дрон, и данни от Европейската космическа агенция. Резултатите ще бъде видими в интернет в рамките на една година.
Мария Джумалиева-Стоева и д-р Юлия Романова са другите двама отличени стипендианти по програмата „За жените в науката“, предаде БГНЕС.
Трите дами бяха наградени с по 5000 евро за техните постижения в природните науки. Това се случи в рамките на 9-тата церемония по награждаване на жените в науката, организирана от Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО и L’Оreal.
Мария Джумалиева-Стоева е автор на проект, чиято цел е да се разработят нелинейни кодове, които да гарантират сигурността на информационните системи и невъзможността недобронамерени лица да могат да достигнат до тях.
Д-р Юлия Романова прави молекулно моделиране на материали, на базата на въглерода и бора за високопроизводителни соларни клетки.
„От началото на инициативата са минали 21 години. За тези години жените в науката са се увеличи с около 12% само. В световен мащаб дори не може да стигнем 30% участие на жените в науката. Само 4% от Нобелистите са жени. А пак в световен мащаб в академиите на науките присъствието на жените е едва 5%“, посочи вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията.
Тя добави още, че светът и световната икономика, днес, имат голяма нужда от наука и от познания, за да се родят иновации.
„Все повече са необходими, знаещи работещи, които могат да работят с високите технологии, а и да ги създават. Така ще се борим с бедността и новите предизвикателства на нашето съвремие, включително и с темата за климатичните промени“, посочи Йотова и подчерта, че когато жените липсват от някои от профилите на науката този профил закъсва.
Вицепрезидентът призова държавата и бизнесът да подадат ръка на младите жени.
„Ако тръгнем още от момичето от средното училище и възпитаваме в тях вкус към търсене и откривателство, ако създадем специализирани научни програми, ако направим достъпа до финансиране по-лесен, ако има специално внимание отстрана на институциите, ако дадем повече възможности за кариерно израстване и след това намиране на достойна работа, ще бъдем полезни за цялото общество. И така трябва да направим във всички области“, каза в заключение Йотова.
29% от изследователите в света са жени. Затова от 2008 г. е създадена програмата, която има за цел да стимулира и насърчава млади жени да изберат нелекия път на науката. 21 години по-късно каузата за жените в науката към днешна дата е подкрепила 3000 жени от 117 държави, а 3 от тях са носители на нобелови награди.
Посланикът на Франция в България Флоранс Робин каза, че преди да тръгне по пътя на дипломацията е била учен.
„Относно промотирането на идеята за жените в науката искам да подчертая важността от тази програма. Тя е важна не само заради равенството на жените, но и защото участието им в науката е от основополагащо значение за науката. От различието в екипността и в мисълта се ражда творчеството, иновацията. С това може да създадем по-етичен и социален принос в науката“, заяви тя.
През следващото денонощие във вътрешността ще е предимно ясно и слънчево, а по крайбрежието ще сe задържи облачно, възможно е да прехвърча сняг , в Югоизточна България да превалява слаб дъжд или сняг. Ще духа слаб до умерен, по Черноморието с пориви до силен северен вятър . Минималните температури ще са между минус 8° и минус 3°, по крайбрежието от..
Две земетресения с магнитуд над 4,0 по Рихтер са станали в района между Санторини, Анафи и Аморгос през последните 12 часа. Те разтърсиха острова на фона на продължаващата от 2 седмици сеизмична активност, съобщи "Катимерини". Земетресение с магнитуд 4,1 по Рихтер бе регистрирано в 11:02 ч. на 9 февруари, на 26 км североизточно от Оя, Санторини...
Министърът на социалната политика и труда, Борислав Гуцанов, заяви пред журналисти в Бургас, че няма да има повишаване на данъци и такси, както и промени в социалните придобивки. Той подчерта, че хората трябва да се чувстват спокойни, тъй като бюджетът ще гарантира стабилността на социалната сфера без намаляване на средствата. Гуцанов добави, че..
Браницкият епископ Пахомий е новият Видински митрополит. Това показват резултатите от гласуването за избор на нов митрополит за видинската епархия, предаде репортер на БГНЕС. Изборът започна с литургия в параклиса на Светия синод "Св. Цар Борис-Михаил". Името на Пахомий беше съобщено в 11:00 ч. С пълно единодушие - 14 гласа - Браницкият епископ..
Министерство на околната среда и водите (МОСВ) ще сключи договори със седем ВиК оператора за интервенция, ремонт във ВиК мрежи, за около 800 млн. лв., съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов пред БНР. Той обясни, че става дума за градовете Велико Търново, Габрово, Плевен, София, Търговище, Хасково и Добрич. Ресурсът ще бъде разпределен..
Пътищата в област Добрич са проходими при зимни условия, настилките са обработени от десет машини на Областно пътно управление – Добрич. В областният град главните улици и булеварди, и улиците, по които минават линиите на градския транспорт, са приоритетно обработени против заледяване. Това съобщи в официалния си профил в социалните мрежи кметът на..
Свлачището в Балчик, в района на вилна зона “Овчаровски плаж” , което се простира на 90 декара, отново e активно. Според специалистите, съществува реална опасност от срутване на изоставените сгради в района, а земните маси бавно се движат към крайбрежната алея. Издадена е препоръка към собствениците да не се допускат хора до сградите, които са..