Липсата на кадри, тежката бюрокрация и недостатъчно развитата инфраструктура са сред основните проблеми на варненския бизнес. Те бяха откроени на регионална среща за Североизточния регион, посветена на изготвянето на Национална стратегия за малките и средните предприятия за периода 2021-2027 г., съобщават от Областния информационен център-Варна. Домакин на събитието, което се проведе по европейски проект, бе морската столица. В него се включиха представители на местни фирми, работодателски и неправителствени организации.
На пазара на труда във Варна липсват кадри със средно специално образование, което силно затруднява бизнеса. Не се намират служители за леката промишленост, а фирмите са принудени да наемат технолози в пенсионна възраст от други градове, тъй като младите не желаят да работят в производството, оплакаха се участници във форума. Макар че големи предприятия инвестират в обучението на ученици от варненски училища, поемайки подготовката, стажа и стипендиите им, те не могат да ги задържат. За няколко години кораборемонтна компания в морската столица е обучила над 800 ученици от гимназия в областта, но от 30 – 40 наети във фирмата е останал само един.
Проблем в сектора е и пренасищането със стартъп фирми, които не могат да постигнат устойчивост и да се реализират успешно. Често младите хора са привлечени от идеята за собствен бизнес, но нямат представа как да го осъществят, допълниха от Областния информационен център-Варна.
Прогнози за заетостта показват, че през 2024г. във Варненска област ще работят 195 хиляди души, голяма част от които ще бъдат заети в малки и средни предприятия. По данни на НСИ за 2017 г., над 90 процента от фирмите в областта са микропредприятия, 6 на сто са малките предприятия, а средните са едва около 1 процент. Преобладаващата част от населението във Варненско на възраст от 25 до 64 години е с висше или основно образование. Процентът на хората със средно е изключително нисък, което определя и липсата на работна сила, стана ясно на срещата
Под 6% от всички кандидатствали читалища са получили финансиране по програмата в тяхна подкрепа. По този повод над 400 читалищни дейци от цялата страна са подписали отворено писмо, изпратено до министъра на културата и членовете на комисията по култура в Народното събрание. Сред подписалите писмото е и варненското читалище „Васил..
Лена Бориславова вече е обвиняема за документно престъпление, съобщава БНР. От Софийската районна прокуратурата съобщиха, че разследването срещу депутата от "Продължаваме Промяната" - "Демократична България" е приключило и че материалите по него са били предявени на Бориславова. Тя е обвинена, че съзнателно е ползвала неистински документи, на..
В централната част на града продължават проверките и премахването на поставените без издадено разрешение рекламно-информационни елементи (РИЕ). От районната администрация на „Одесос“ са изпратени писма до ръководствата на различни учреждения с предписание за демонтаж на нерегламентираните реклами и табели, както и покани за започване на процедури за..
4137 седмокласници ще могат да продължат обучението си в 162 паралелки през учебната 2025/2026 година. Засилва се интересът към професионалното обучение в гимназиалния етап във Варна и областта. Близо 65% е делът на професионалните паралелки в региона. С 5% е надхвърлена целевата стойност, зададена от държавата. Близо 57% от паралелките през следващата..
Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция в Добрич от утре се отменя грипната епидемия в областта. Тя беше обявена на 24 януари заради повишението на заболяемостта в региона и удължена до днес включително. Грипната епидемия в област Добрич се отменя след анализ на епидемичната ситуация по отношение на разпространението на грип и..
Икономическа полиция съвместно с екип на Регионалната здравна инспекция във Варна извършиха проверка в лазерно-козметичен център в централната част на града. В обекта се установява, че се прилагат намеси с ботулинов токсин и се осъществяват други медицински процедури и дейности, попадащи в обхвата на утвърдените медицински манипулации, съобщиха от..
Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната. Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във..