Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арт галерия Ларго подреди специална изложба за рождения си ден

7
Снимка: личен архив

Арт Галерия Ларго открива сборна изложба "11 години Арт Галерия Ларго. Единадесет откровения за светлината" с творби на единадесет от най-утвърдените съвременни български художници. В изложбата са включени живописни творби на Васил Стоев, Владимир Пенев, Долорес Дилова, Ели Станчева, Здравка Василева, Здравко Палазов, Николай Янакиев, Петьо Маринов, Стилияна Узунова, Татяна Харизанова, а карловецът Димитър Рашков участва с живопис и скулптура.

Светлината играе ключова роля за творческото изразяване на всеки художник, сподели галеристката Нели Вълчева. Така и в настоящата изложба единадесет изключителни български художници създават своите творби, умело използвайки този мощен инструмент – светлината.

Ако при Владимир Пенев ще видим светлината да пробива като мощен лъч небето и да облива цялата творба, то при младата Татяна Харизанова светлината присъства разсеяна и загатната, само за да подчертае тъмнината. При Здравка Василева светлината е изобразена в точен, разполовяващ картината контраст с тъмнината или пък идваща от вън и влитаща в интимния уютен свят на човека. За Николай Янакиев светлината е този инструмент, който дава живот на цветовете в картините му и ги кара да пулсират със свой ритъм. А в картините на Долорес Дилова любимата Каварна и околностите ѝ са нарисувани така, че самите те излъчват светлина, сакаш очите на художничката и сърцето ѝ са заредили обичаните места със сияние и мекота. За карловеца Димитър Рашков светлината е като едно пътуване, едно сливане с природата, претворено с пастелна мекота в пейзажите му. Талантливата Стилияна Узунова провокира публиката с творби, в които светлината идва от едни нови, непознати за нас светове, скрити сякаш в непознати, паралелни вселени. А в картините на Васил Стоев светлината е структурирана по неподражаем начин в тъканта на пейзажите, оформяйки композициите му и невероятната им дълбочина и сила. Пловдивчанката Ели Станчева с особено майсторство и деликатна чувствителност интерпретира чрез светлината в картините си едни и същи места и обекти, създавайки у нас чувството за развитие на събитията, което сякаш се случва пред очите ни. А смолянския живописец Здравко Палазов и варненецът Петьо Маринов откриват пред нас своите трактовки на светлината чрез въвличането ѝ в човешката същност. Така в картината на Здравко Палазов „Светлина“ като че ли е събрана и цялата философия на изложбата. Светлината е тази, която вдъхновява художниците, но тази светлина е най-видима, най-смислена, най-всепроникваща, когато е осмислена от човешкото присъствие. Човекът, истинният, търсещият, смиреният, но и гордият, той е носителят на светлината. И неслучайно във всеки от преобладаващите в изложбата пейзажи, дори и да не е пряко изобразено, навсякъде се усеща човешкото присъствие. Защото той, Човекът, е носител на най-ценната светлина – Светлината на духа.

Откриването е тази вечер от 18.30 часа  в Арт Галерия Ларго, Варна, ул. Хан Крум 8. Изложбата продължава до 17 януари 2020 година.

Чуйте още от разговора с Нели Вълчева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Радио Варна прие ценно дарение - бронзова скулптура на Йордан Каранов

Радио Варна прие ценно дарение  - бронзова скулптура на Йордан Каранов, музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Творбата e подарък от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулптора проф. Пламен Братанов. Произведението е дело на бащата на Йорданова  - скулптора Христо Йорданов. С голяма признателност..

обновено на 28.07.25 в 20:45

Варненката Мая Цонева спечели "Гран при" в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство "Бъди звезда"

„Гранд при“ присъди единодушно журито на Мая Цонева от Варна в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство „Бъди звезда“.  Мая Цонева я балерина от школата на Елена Бубновская и танцува от тригодишна възраст. Носителка е на много награди от национални балетни конкурси. Голямата награда на конкурса включва безплатно участие на Мая Цонева на..

публикувано на 28.07.25 в 14:41

Филми на плажа и чудеса без бюджет: „Карантината“ се завръща с 11-о издание

Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без..

публикувано на 28.07.25 в 14:30

Кукленият театър във Варна с летни спектакли за най-малките

Държавният куклен театър във Варна представя спектакли на лятната и основната си сцена тази седмица.  Програма:  30 юли, сряда, 18.30 ч. - "Храбрият оловен войник", за деца над 4 г. (основна сцена) 2 август, събота, 18.30 ч. - "Дядовото дворче", за деца над 3 г. (лятна сцена) 3 август, неделя, 18.30 ч. - "Трите прасенца", за деца над 3 г. (лятна..

публикувано на 28.07.25 в 13:55

Безплатни турове организира Парк-музей „Владислав Варненчик“

На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..

публикувано на 28.07.25 в 12:18

Над 400 артисти ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал "Варненско лято"

Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..

публикувано на 28.07.25 в 10:57

Студенти от НБУ на летен курс във Варна

Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна.   Ръководители на инициативата са доц. д-р..

публикувано на 28.07.25 в 10:28