Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо да играем настолни игри?

| обновено на 02.12.19 в 07:06

Настолните игри отдавна не са само “Монополи” и “Не се сърди човече”. Този тип забавление набира все по-голяма популярност, става център на различни фестивали и турнири, на сайтове и блогове, на редовни събирания на техните почитатели. Има игри, за които ти трябват десетки часове само да научиш правилата, има и такива, които са по-лесни и развлекателни и на които можете да играете с цялото семейство.

Христо Симеонов определя себе си като изследовател в света на настолните игри. Той в автор на блога Board Delights, в който прави ревюта на различни настолни игри, дава своите оценки и препоръки за тези, които се интересуват от това хоби.

"Настолните игри са едно чудесно средство за забавление особено в съвременното общество, когато заради модерните технологии, заради компютрите и интернет, започваме да губим социалния контакт помежду си. Настолните игри дават възможността на хората отново да комуникират заедно и да се забавляват извън екраните на телефони, таблети и компютри", каза за Радио Варна и предаването Улица "Събота" Христо Симеонов.

Различни са видовете настолни игри, а най-голямото жанрово разделение е между европейската и американската школа. Германия е абсолютният лидер в първия тип бордови игри. На пазара в световен мащаб излизат близо 10 хиляди игри на година.

Когато избираме настолна игра, първо трябва да се съобразим с хората, с които ще я играем. Има няколко утвърдени заглавия, подходящи за прохождащите в хобито - част от тях са семейните "Ticket to Right", "AZUL" и "Splendor". Жанрово те се определят като gateway-игри.

В България има развито общество от фенове на настолните игри. "То се развива доста прогресивно през последните години. Специално във Варна страшно много хора играят настолни игри. Тъжното е, че от тази година няма клуб за настолни игри в града - Варна буквално осиротя. Тук имаше два клуба, които по една или друга причина приключиха да съществуват. Това донякъде спъва обществото, но аз знам, че много хора се събират дали вкъщи, дали на други места, където има опция да отидеш, да си занесеш игра и да играеш", коментира Христо Симеонов.

Целия разговор с него чуйте в прикачения звуков файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев и Давид Валентинов

Баща и син - за доброто и вярата

Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село  Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората.  От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..

публикувано на 18.04.25 в 14:30

Българското неделно училище „Свети Седмочисленици“ в Реус, Испания, се готви за Великден

"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила."  Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..

публикувано на 18.04.25 в 11:14

Спасиха от ампутиране крака на жена с диабет в „Пирогов”

В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..

публикувано на 18.04.25 в 11:06

"Жестокият път" - филм представя неудобната истина от първото българско качване на Еверест 1984

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..

публикувано на 18.04.25 в 10:40

Разпети петък - най-тъжният ден за християните

За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба.  Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..

публикувано на 18.04.25 в 06:30

Зоопаркът във Варна: Не хранете Стойчо с храна, различна от риба

Специалистите от Спасителния център към варненския Зоопарк призовават жителите и гостите на града да не хранят розовия пеликан Стойчо с храна, различна от риба. Те се обосновават с факта, че приемът на човешка храна е изключително неприемлив за този рядък за България вид и може да навреди на здравето му.  Една здрава птица от този вид без проблем..

публикувано на 17.04.25 в 16:47

Аладжа манастир и Побити камъни с празнично работно време

Аладжа манастир ще бъде отворен за посещение на 18 април (петък), 19 април (събота) и 20 април – Великден (неделя) от 10.00 до 17.00  часа, почивни дни ще бъдат 21 и 22 април (понеделник и вторник).  Побити камъни ще бъде отворен за посещение на 18 и 19 април (петък и събота) от 10.00 до 13.00  часа. На 20 април –  Великден, обектът ще бъде затворен за..

публикувано на 17.04.25 в 15:48