Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звезди от АХАТ: "К'во яко парче беше това"

| обновено на 03.12.19 в 17:21

30 години изминаха от излизането на един албум, който се превърна в крайъгълен камък за българската рок музика. Албум, който стана олицетворение на годините преди и след прехода. Албум, който се превърна в личната история на стотици хиляди българи. Албум, който даде "Черната овца" - композиция, определена като най-добрата българска рок песен на всички времена. Разбира се, че става дума за "Походът" на АХАТ. Албум, който нито преди, нито след това беше повторен не само от неговите автори. А те - Звездомир Керемидчиев, Божидар Главев, Антоан Хадат, Антоний Георгиев, Даниел Ризов и Юрий Коцев и днес продължават да изпълват със съдържание името на групата. Е, половината вече не са на своя пост, но АХАТ съществуват. Макар и рядко, продължават да правят концерти. Продължават да записват и да издават нова музика. Дали обаче успяват да излязат от сянката на "Походът"? Или музиката, текстовете, песните от него ще продължават да са еталонът, с който ще бъде сравняван всеки техен опит за летене? Ще видим - все пак предстои "вечният" нов албум. А преди него АХАТ създадоха, записаха и издадоха нова песен. Първа нова песен от десетилетия. Гласът на групата Звездомир Керемидчиев или Звезди, както е познат на буквално всички, даде специално интервю за Радио Варна.

"Има музика към която се връщам, когато съм в лошо настроение. Която ме е вдъхновявала и продължава да ме вдъхновява. Имало е случаи, в които се чувствам нещо кофти, неразположен, тежко ми е, обременен съм, мисли, грижи, стресове и понякога тръгва някое парче по радиото, и буквално ми влива нова кръв. Имало е случаи, в които просто за секунди забравям за какво съм си мислил даже, какви грижи съм имал преди малко като чуя парчето. И си казвам - "К'во яко парче беше това, всъщност к'во яко парче е!" И почвам да мисля за артистите, които са го правили, за музикантите, за групите, почвам да си спомням разни неща, свързани с тази група, ако имам лични преживявания или чисто емоционални чрез музиката й, и край - всичко се нарежда и светът придобива нов смисъл."

Дори и без АХАТ, Звезди прави участия. Точно за това беше и във Варна. Градът, в който се чувства като у дома си. Срещнахме се в заведението, в което имаше концерт същата вечер. Скромно седнал в страни, на маса до прозореца, без да се набива на очи. Гласът, който изпя "Черната овца"! И не смята, че АХАТ са променили живота на някого...

"Чувал съм такива коментари. по-скоро съм чувал емоционалните изживявания на хора, които пазят и до днес спомена от определен концерт на АХАТ, който се е случил преди 30 години."

И разказва за един пич, който си е поркал бирата в 8 сутринта, видял го е, докато Звезди си пие кафето и му е разказал, как преди 30 години след концерт на АХАТ в Кърджали, където групата е била със "страшната музика" и "страшните дрехи", са се млатили с полицията...

"Имахме концерт във Велико Търново. След него отидохме в заведението на един приятел. И там се разбра, че АКАГА са свирили в града по същото време. Обадихме им се и дойде цялата брас секция на групата. И тогава единият от тях ни каза, че когато някога сме свирили в Левски, това е променило живота му. Той е започнал да гледа по различен начин на заобикалящия ни свят и на музиката. Каза още, че за първи път е виждал нещо подобно на живо, което го е накарало да гледа по друг начин на живота."

Едва ли скоро обаче ще прочетем историята на АХАТ, събрана в една, а защо не и в две, и повече книги. Защото Звезди не смята, че има нещо интересно в над 30-годишната история на групата.

"Да ти кажа честно, не си единствения. Има хора, които ме питат, когато седнем след концерт на маса. Почвам да се сещам някакви неща, смешни, глупави истории и ги коментирам с хората. И когато ме попитат, защо не го напиша, отговарям, че за мен това, което е станало е нещо нормално и не би било чак толкова интересно - "Ама как? Вие сте част от историята на поколения българи и то от личната им история. Те ще разпознаят себе си, четейки книгата!"

Тази група - АХАТ и този албум - "Походът", са част и от личната история на автора на това интервю... Така тръгна раздумката със Звезди. А поводът беше новата песен на АХАТ "Те ме чакат", но за нея поговорихме едва в края на разговора, който можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37