Здравното обслужване на българските граждани ще се подобри, когато стойността на медицинските услуги бъде обвързана с качеството, а не с количеството, както е в момента. Това коментира в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция” професор Антония Димова от Медицинския университет във Варна. Първо трябва да бъде направен анализ за това какви ресурси са необходими за качествена медицинска дейност и тогава да бъде определена нейната цена. В момента се случва точно обратното – първо се определя цената и след това се прави стандарт, който да се вмести в тази цена, каза още Антония Димова и, че здравеопазването се финансира по този начин, защото:
...иначе би трябвало да кажем на пациентите, че не можем да им осигурим медицинската помощ, от която имат нужда, защото нямаме средства да я извършваме качествено...Парите от здравни вноски в България не се изразходват по най-добрия начин. Финансира се скъпото болнично здравеопазване, за сметка на доболничната помощ. Това е една от причините българите да доплащат най-много за здраве в целия Европейски съюз. Така професор Димова коментира доклада на Европейската комисия за здравеопазването в България.
Близо 14% от населението на страната не е обхванато от системата на здравното осигуряване. Жителите на цели области в страната са лишени от достъп до качествено здравеопазване, каза още специалистът.
Българското здравеопазване е зле организирано, неефективно и скъпо, коментира още професор Антония Димова. Тя подчерта, че в системата на здравеопазването има големи частни интересни, които често не съвпадат с обществения интерес.
Днес, когато е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас, организаторите призовават потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". Какво мислят варненци за кампанията и в кои магазини предпочитат да пазаруват? "Зеленчуците в по-малките квартални..
Затвор от осем години постанови Окръжният съд в Добрич на мъж, блудствал с дъщерята на жената, с която живеел на семейни начала. Според присъдата 31-годишният мъж ще лежи първоначално при строг режим. Мъжът е признат за виновен в това, че на 30 януари 2024 г. в село в община Добричка, при условията на опасен рецидив, е извършил блудствени действия..
Най-малките пациенти в област Добрич от днес вече имат напълно обновено Отделение по педиатрия в Многопрофилната болница за активно лечение Добрич. Мястото, където децата ще бъдат лекувани предлага модерна, уютна и максимално близка до домашната среда обстановка. Реализирането на мащабния ремонт стана възможно благодарение на проект „Светулка“ на..
Бедственото положение в община Бяла е отменено, съобщи кметът на Общината инж. Пеньо Ненов. "Благодарение на усилията на общинските екипи, снегопочистващите фирми и доброволците от ДФ "Спасителна група – Бяла", пътната инфраструктура е разчистена, а електрозахранването е възстановено. Община Бяла призовава жителите да останат внимателни, особено при..
Клиниката по урология в Университетската болница за активно лечение "Св. Марина" беше официално открита днес. Освен основен ремонт на материалната база, Клиниката по урология разполага и с нова медицинска апаратура и оборудване. Специалистите в клиниката - екип от 11 души, притежават опит в диагностиката, консервативното и оперативно лечение на..
Съветниците от комисията по финанси и бюджет към Варненския общински съвет отложиха приемането на докладна записка за отпускане на 60 хиляди лева за функционален одит на общинското дружество „Градски транспорт“. Предложението е на ПК "Транспорт", като целта е външен одитор да направи анализ на състоянието на дружеството и да изготви..
Община Варна ще подаде проектно предложение по процедурата "Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов". Проектът, озаглавен "Подобряване инфраструктурата и модернизация на Рибарско пристанище Варна", ще се..