Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Астрономи откриха следи от масово избухване на свръхнови звезди в нашата галактика

Новото откритие сочи, че Млечният път е сред първите галактики във Вселената

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Телескопът VLT (Very Large Telescope) в Чили е открил следи от много мощно звездообразуващо изригване в ядрото на Млечния път преди около един милиард години, съобщи БТА, като се позовава на съобщение на пресслужбата на Европейската южна обсерватория. При този процес са се взривили едновременно стотици хиляди свръхнови звезди в центъра на нашата галактика. Това събитие приобщава Млечния път към първите галактики във Вселената.

"Звездите в Млечния път не са се зараждали постепенно, както се считаше досега. Този изблик на активност е бил едно от най-мощните енергийни събития в цялата история на Млечния път. Тогава в неговото ядро са се обособили такива условия, които са съществували в първите галактики на Вселената, при които са възниквали стотици нови звезди всяка година", заяви Франсиско Ногерас-Лара, цитиран от пресслужбата на Европейската южна лаборатория.

Както отбелязват астрономите, сблъсъци и сливане на галактики се наблюдават постоянно в обозримото космическо пространство. По сегашни оценки на НАСА около една четвърт от видимите галактики вече са преживели подобни "космически ПТП" в миналото. Вследствие на това се е получило рязко ускоряване на процеса за формиране на нови звезди. Но в първите епохи от живота на нашата Вселена честотата на подобни катаклизми може да е била много по-голяма.

По думите на Ногерас-Лара дълго време се считаше, че Млечният път не е преживял подобни звездообразуващи избухвания, тъй като се е сблъсквал само с галактики-джуджета, разположени в близост. Но сега европейските астрономи доказаха, че тази представа е била грешна. Новите изводи са били направени, след като учените осъществили преброяване на звездите в центъра на галактиката с помощта на наземния телескоп VLT.

Благодарение на този пик на звездообразуване в недалечното минало на галактиката, тя е преживяла серия от взривове на свръхнови, чиито брой е достигнал около 100 хиляди. Точните последствия от този космически "фойерверк" астрофизиците все още не могат да предскажат. Но получените данни доказват, че честотата на звездообразуването след този взрив в нашата галактика значително се забавя. Това се дължи на факта, че едновременното избухване на 100 хиляди свръхнови е загряло ядрото на Млечния път и е изхвърлил голямо количество топли газове в други части на галактиката. Така се получил "дефицит от строителни материали" за изграждането на нови звезди.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите не приеха законопроекта за референдумите

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха, предаде БНР.  Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал..

публикувано на 19.09.24 в 12:33

Икономическата полиция във Варна с удар за почти 2 милиона лева

Служителите на отдел „Икономическа полиция“ при Областната дирекция на МВР във Варна са претърсили складово помещение във Варна във вторник, 17 септември, което е продължило и във вчерашния ден. Намерени са особено голямо количество дрехи, шапки, чанти, портмонета, колани, обувки, чехли, чорапи, бански костюми, парфюми, като стоките са със..

публикувано на 19.09.24 в 12:09

1,4 милиона лева се очаква да струват частичните избори за районни кметове във Варна

Община Варна ще осигури средства за провеждане на частичните избори за кметове на районите „Одесос“ и „Приморски“ във Варна. С почти пълно единодушие комисията по финанси и бюджет към местния парламент одобри план-сметката за провеждане на вота. Съгласно Изборния кодекс разходите по организационно-техническата подготовка и обезпечаването на частичните..

публикувано на 19.09.24 в 11:52
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков

С тестове на електронни устройства ще проверяват уменията на деветокласниците по природни науки

Проверка на уменията в областта на природните науки за деветокласниците се планира да се проведе на 14 и 15 октомври. Тя ще се осъществи на електронни устройства. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков пред социалните партньори от Отрасловия съвет по образованието в МОН, съобщиха от пресцентъра на Министерството на..

публикувано на 19.09.24 в 11:43

Ако корабните компании не се адаптират към зелените технологии, ще бъдат извън бизнеса

Процесът на въвеждане на новите зелени технологии в морския бизнес е необратим. Вече се въвеждат нормативни промени и изисквания към плавателните съдове и към екипажите, и който не може да се адаптира, ще фалира. Това коментира във Варна капитан Станислав Стоянов - председател на Българската асоциация на морските капитани , който участва в..

публикувано на 19.09.24 в 11:25
Екатерина Захариева

Парламентът освободи Екатерина Захариева като депутат

Народното събрание прекрати правомощията на Екатерина Захариева като депутат , съобщава БНР. Причината за напускането на парламента е номинацията и за еврокомисар. Захариева бе предложена от председателя на ЕК Урсула Фон Дер Лайен за ресор "Стартъпи, изследвания и иновации". 184 депутати гласуваха "за", петима бяха против, трима се въздържаха.

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Илин Димитров: Летният сезон беше труден, но сравнително успешен

Летният туристически сазон е към своя край. Той беше труден, но сравнително успешен. Това каза за Радио Варна бившият служебен министър на туризма, а сега секретар на президента по култура, образование и туризъм Илин Димитров. По думите му, летният сезон е малко по-добър от миналогодишния. Малко по-слаби са резултатите спрямо рекордния за..

публикувано на 19.09.24 в 10:21