За да е една година високосна, каквато е и 2020-а, освен че към обичайните 365 дни на определен период от време се добавя още един ден, тя трябва да отговаря и на някои допълнителни условия, свързани с математическото действие „деление“ без остатък при определени числа.
За какво по-точно става дума според Григорианския календар в контекста на старинните календарни системи и как календарната година „се привързва“ към астрономическата, уточнява астрофизикът д-р Владимир Божилов от катедра „Астрономия“ на СУ „Св. Климент Охридски“.
В средата на 16 век папа Григорий решава, че трябва да навакса натрупаните 13 дни закъснение, резултат на неточното измерване на времето. Така в Григорианския календар има вече не една високосна година на всеки четири, а имаме 97 високосни години на всеки 100 години. За това той е един от най-точните календари, които могат да се използват днес. Той има изоставане от един ден на всеки 4000 години.
Правилото при Григорианския календар звучи така:
Всяка година, която с точност се дели на 4 е високосна, освен ако не се дели без остатък на 100. Но има и още едно изключение. Ако годината се дели на 100 без остатък, но едновременно се дели на 400 без остатък, то тогава тя е високосна. Още математически обяснения можете да чуете в разговора на Росица Панайотова с Владимир Божилов.
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..
"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..
Мнозина от вас сигурно помнят тези търговци, които с количка и лонда, пълна с риба, огласяваха ванрнеските улици и често ни събуждаха. Напоследък те поизчезнаха от улицата, но разбираме, че вече са в онлайн пространството и предлагат риба и рибни продукти в социалните мрежи. Това каза за Радио Варна д-р Костадинка Маринова, началник отдел..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Мечките у нас са застрашени от изчезване . Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство. В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили..
Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч . Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева...
Десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ към Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, обещава да обедини талантите и въображението на ученици и студенти. Събитието ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9,30 ч. в..