Това се казва в становището на Екологично сдружение „За Земята“ и „Грийнпийс“– България, изпратено по Проект за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за предоставяне на информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри.
Промените в Наредбата за отпадъците е потушаване на скандалните разкрития, но не и решение на проблема. Това е посланието на становище на еколозите, изпратено до МОСВ и до медиите. Още по темата в интервю с икономиста Данита Заричинова, магистър по „Екология“, от екип Нулеви отпадъци на Сдружение „За Земята“:
"Липсата на контрол и гаранции за състава на внасяните в България отпадъци ще продължат да са проблем и след като бъдат приети планираните промени. Това се казва в становището на Екологично сдружение „За Земята“ и „Грийнпийс“– България, изпратено по Проект за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за предоставяне на информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри.
Създаването на ефективна система за контрол върху вноса и превоза на отпадъци е добра, но недостатъчна стъпка за осигуряване на максимална защита на живота и здравето на населението.
“Очевидно е, че отново се предлагат законови промени прибързано, заради скандални разкрития и репортажи в медии. Институциите се задействаха, за да отговорят на обществения натиск, без да се интересуват дали ще има резултат. Вносът и горенето на отпадъци не са проблем от вчера и би трябвало решенията да са по-адекватни”, коментира Данита Заричинова от “За Земята”. За привидното раздвижване на институциите говори и фактът, че въвеждането на задължителната Национална информационна система “Отпадъци” (НИСО) се отлага от години и се очаква чак през 2021 година.
Нито в проекта на Наредбата не се дава срок, в който министърът на околната среда и водите да утвърди методиката за вземане на проби и анализи за установяване на съдържанието. Смятаме този пропуск за съществен, проблемът с разминаването между съдържанието на отпадъците по документи с това, което в действителност се внася в България може да се окаже от особено голямо значение. Той може да прерасне и в проблем от значение за националната сигурност, ако бъдат внесени опасни отпадъци, етикетирани и декларирани като неопасни. Затова министърът на околната среда и водите трябва спешно да изготви и да публикува въпросната липсваща методика за вземане на проби.
Изгарянето на отпадъци е порочна и опасна практика, вредна за хората и природата. Насочването на вниманието единствено към вноса е голяма грешка, тъй като съдържанието на генерираните в България отпадъци е не по-малко неясно. С изгарянето те не изчезват, а създават опасни пепели, които също трябва да се съхраняват при определени условия. Отделно, отпадъците са ресурс и би трябвало да се работи повече в посока рециклиране и повторно оползотворяване. А тъкмо обратното — засилва се притеснителната практика въглищните централи да ги изгарят, вместо въглища, защото е по-изгодно. Докато съществува тази възможност, отпадъците ще продължат да са апетитна хапка за собствениците на топлоелектроцентрали. Така интересът на тяхното лоби ще продължи да получава подкрепа пред обществения."
Празничната трапеза по Коледа и Нова година няма да ни излезе по-скъпо тази година. Почти няма промяна в цените на основните стоки. Потребителската кошница запазва стойността си. Това каза председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Той съветва да пазаруваме по-информирано. От нас зависи какво ще е качеството на..
Не зная дали сте чували за битката на медузите в Черно море. Аз лично не бях чувал за тази морска баталия, която се е случила в края на миналия век. Всъщност битката е била между армиите не точно на медузите, а по-скоро на ктенофори, които са от семейство Гребенести и са подобни на малки медузи, и не е била точно битка... Какво се е случило..
Варненска област е на трето място сред най-засегнатите от кризисни събития области в страната. Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт, които бяха оповестени днес. Вследствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415..
Извънредни дежурства по време на предстоящите празници ще организират от фирмата за сметопочистване във Варна, за да не се препълват контейнерите и боклукът да се извозва своевременно. Това съобщи кметът на града Благомир Коцев, който заедно с управителя на фирмата Николай Симеонов посети района на пазар "Чаталджа", където на улица "Сава Радулов" до..
Проф. Валентина Тодорова е новият директор на Института по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ във Варна, научи Радио Варна. Другият кандидат за поста беше доц. Виолин Райков. Проф. Атанас Палазов временно изпълняваше длъжността на директор до избора на титуляр. Проф. Валентина Тодорова е в Института по океанология от над 30 години. Преди години е..
Временно в залата за административни услуги на "Пътна полиция" - Варна, е спряно електрозахранването. Сградата, в която се издават СУМПС, връчват се наказателни постановления и се плащат глоби по тях, ще заработи, когато електричеството бъде възстановено.
Най-подробната българска книга за менструално здраве ще бъде представена тази вечер във Варна. „Менструация от А до Я“ от Вера Маркова е книга с образователна мисия, която цели да изгради положително отношение към менструацията и да помогне на читателите да се грижат по-добре за себе си и близките си. Представянето на книгата във Варна е в..