Това се казва в становището на Екологично сдружение „За Земята“ и „Грийнпийс“– България, изпратено по Проект за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за предоставяне на информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри.
Промените в Наредбата за отпадъците е потушаване на скандалните разкрития, но не и решение на проблема. Това е посланието на становище на еколозите, изпратено до МОСВ и до медиите. Още по темата в интервю с икономиста Данита Заричинова, магистър по „Екология“, от екип Нулеви отпадъци на Сдружение „За Земята“:
"Липсата на контрол и гаранции за състава на внасяните в България отпадъци ще продължат да са проблем и след като бъдат приети планираните промени. Това се казва в становището на Екологично сдружение „За Земята“ и „Грийнпийс“– България, изпратено по Проект за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за предоставяне на информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри.
Създаването на ефективна система за контрол върху вноса и превоза на отпадъци е добра, но недостатъчна стъпка за осигуряване на максимална защита на живота и здравето на населението.
“Очевидно е, че отново се предлагат законови промени прибързано, заради скандални разкрития и репортажи в медии. Институциите се задействаха, за да отговорят на обществения натиск, без да се интересуват дали ще има резултат. Вносът и горенето на отпадъци не са проблем от вчера и би трябвало решенията да са по-адекватни”, коментира Данита Заричинова от “За Земята”. За привидното раздвижване на институциите говори и фактът, че въвеждането на задължителната Национална информационна система “Отпадъци” (НИСО) се отлага от години и се очаква чак през 2021 година.
Нито в проекта на Наредбата не се дава срок, в който министърът на околната среда и водите да утвърди методиката за вземане на проби и анализи за установяване на съдържанието. Смятаме този пропуск за съществен, проблемът с разминаването между съдържанието на отпадъците по документи с това, което в действителност се внася в България може да се окаже от особено голямо значение. Той може да прерасне и в проблем от значение за националната сигурност, ако бъдат внесени опасни отпадъци, етикетирани и декларирани като неопасни. Затова министърът на околната среда и водите трябва спешно да изготви и да публикува въпросната липсваща методика за вземане на проби.
Изгарянето на отпадъци е порочна и опасна практика, вредна за хората и природата. Насочването на вниманието единствено към вноса е голяма грешка, тъй като съдържанието на генерираните в България отпадъци е не по-малко неясно. С изгарянето те не изчезват, а създават опасни пепели, които също трябва да се съхраняват при определени условия. Отделно, отпадъците са ресурс и би трябвало да се работи повече в посока рециклиране и повторно оползотворяване. А тъкмо обратното — засилва се притеснителната практика въглищните централи да ги изгарят, вместо въглища, защото е по-изгодно. Докато съществува тази възможност, отпадъците ще продължат да са апетитна хапка за собствениците на топлоелектроцентрали. Така интересът на тяхното лоби ще продължи да получава подкрепа пред обществения."
Насрочиха дата за разглеждане на основната жалба на кмета на община Варна срещу изменения и допълнения на разпоредби от Наредбата за условията и реда за поставяне на преместваеми обекти. Откритото съдебно заседание ще бъде от 10.30 часа на 3 юли. В жалбата кметът на Варна оспорва всички изменения и допълнения на разпоредби, приети с решение на..
Близо 72 000 слънчеви очила с обозначения на световноизвестни марки задържаха митническите служители от Териториална дирекция Митница Варна за нарушени права върху интелектуалната собственост. „Марковите” артикули са открити при три отделни проверки на морски контейнери със стоки от Китай. Получатели са различни български фирми. След извършен анализ..
По 7 лева за чадър и шезлонг ще плащаме на плажовете във Варна през лято 2025-а. Това съобщи за Радио Варна Андрей Василев, търговски пълномощник на фирмата-концесионер на варненските плажове. Поскъпването с 1 лв. в сравнение с миналата година е съобразено с инфлацията в страната ни, поясни той. От 1 юни на варненските плажове ще работят..
Втора среща в Община Варна, на която ще бъдат обсъдени исканията на синдикатите за увеличение на заплатите в "Градски транспорт" във Варна, предстои от 15 часа днес. На нея отново ще настояваме за предложеното тригодишно споразумение за увеличение на възнагражденията от 200 лв. от 1 април, а от септември - с още 150 лв. За следващата година..
Оставаме една от най-евтините дестинации - по 7 лева за чадър и шезлонг, обяви Красимира Стоянова - мениджър в курорта Албена , като даваме опция първите два реда да бъдат за резервиране от страна на приходящи гости, а туристите, с включена плажна услуга към пакетите, ще се разполагат от трети ред нагоре. Цялата ивица все още не е аранжирана,..
Приключиха ремонтните дейности в студентското общежитие Блок 15 на Техническия университет във Варна. Сградата, която беше затворена от десетилетие, е с подобрена енергийна ефективност, прилежащата територия около общежитието и вече е напълно безопасна, уверяват от ТУ-Варна. "Поехме ясен ангажимент да възстановим общежитието и първата стъпка е..
От днес се възстановява нормалното движение на автобуси, тролеи и трамваи в София, след като снощи синдикатите обявиха край на продължилата 6 дни блокада на наземния градски транспорт. Превозните средства ще се движат по графика, който беше в сила преди протестните действия, съобщава БНР. Малко след 19 часа снощи протестиращи от трамвайното депо в..