Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да обичаш дивото

Снимка: Петя Димитрова

Петя Димитрова е завършила Етнология и културна антропология в Софийския университет. Работила е в Института за етнология и антропология в Северна Македония. И обича да пътешества. Толкова много, че едно от последните ѝ приключения е издадено под формата на книга. Тя се казва „Да обичаш дивото”. И е посветена за един почти едномесечен престой в Монголия, събран в малко над 300 страници – впечатления, снимки, илюстрации, карти и дори саундтрака на пътуването. Страна, която свързваме основно, с монголци (по понятни причини), степи, юрти, кирилица и столицата Улан Батор. Но там има много повече, разказва Петя Димитрова.

Да обичаш дивото, означава, да си позволиш, да живееш извън стягащото сърцето съвремие, западно, в което всички постоянно бързаме на някъде, да усещаш природата, да имаш достатъчно време, да прекарваш сред нея. Най-накратко това е. В монголски план - да се впуснеш в едно няколкоседмично пътешествие с УАЗ-ка из пустошта, спейки основно на палатка.

Какво провокира този приключенски дух?

Това че аз и тримата българи, които бяхме там, въобще преди да решим да тръгнем, си говорихме, че знаем много малко за Монголия. За нас тя е едно зелено петно на картата - отгоре Русия, отдолу Китай, а то е по-средата и ние нищо не знаем за него. И в този смисъл е символ на дивото. И решихме да се насочим натам.

Защо не ви харесва урбанизацията, тя предоставя всякакви удобства?

Не че не ни харесва урбанизацията. Просто не може да се живее само така. Златната среда е най-хубава, както може би повечето хора знаят. Не знам дали го практикуват, аз също работя в голям град, но смятам, че всеки човек има нужда от по-дълги или по-кратки бягства.

Като дестинация Монголия е доста далече за бягство...

Доста е далече за бягство. Ние бягахме с Транссибирския влак. Не подир него, а в него. И бягахме четири денонощия. На петото слязохме в Иркутск край езерото Байкал. Там постояхме едно денонощие, след което прибягахме до Монголия, където останахме 20 дни.

Защо Монголия?

Средна Азия за всички нас, четиримата, е много любопитна територия, където ние не бяхме ходили. Аз лично за трети път отидох до Русия, но за първи имах възможността да посетя Сибир. Определено ми хареса.

Чуйте целия разказ на Петя Димитрова в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Емилиян Ялъмов, неговите лакърдии и... вечната любов към морето

Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита",  е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..

публикувано на 23.05.25 в 07:15

Виенският Моцартов оркестър с концерт на 31 май в София

Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..

публикувано на 22.05.25 в 07:30

Абитуриентът Николай Костадинов: Успехите са важни, но не бива да са самоцел

Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна"   в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..

публикувано на 21.05.25 в 15:00

Абитуриентката Невяна Пенкова: Винаги съм искала да бъда на сцена

С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе".  Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в  Националната академия за..

публикувано на 21.05.25 в 07:35

Илиян Илиев: Участниците в "Лист по лист" спасиха 88 хиляди дървета за 25 години

От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране.  В 25-годишната история на инициативата  с мото "Предавай и спасявай!"  са работили повече от 50 доброволци от 8 държави.  "За четвърт..

публикувано на 20.05.25 в 14:58

Десислава Мусинска от ВВМУ е победителят в националния конкурс "FameLab"

Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН.  Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..

публикувано на 20.05.25 в 08:15

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 19.05.25 в 08:15