Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Йорданов: Държавата наказва българския кръводарител

| обновено на 05.02.20 в 15:34



Кръводаряването в България трябва да бъде регламентирано, а хората да бъдат стимулирани да станат кръводарители. Това заяви за радио Варна оперният певец Иво Йорданов. Той дарява редовно кръв от 1998 година, когато навършва 18 години. На 3 февруари тази година дари кръв, няколко часа преди участието му в спектакъла „Симон Боканегра“ във Варненската опера.

Болниците у нас изнудват пациентите с т.нар. бележки, които са нерегламентирани и не могат да бъдат основание за отказ от лечение и кръвопреливане, коментира още оперният певец.

По негово проучване за 2019 година в Районния център по трансфузионна хематология във Варна безвъзмездно са дарили кръв 3470 човека, а родствениците на хора, които са постъпили в болница и които са били принудени да дарят кръв, са 8 830 души. Това означава, че около 70 процента от всички дарения са на роднини на болни хора и само 30 процента са тези, които даряват кръв доброволно, каза Иво Йорданов.

И продължава с една проста сметка: „Варна била около 350 хиляди души. От тях 50 000 души да са годни за кръводаряване и веднъж на всеки две години всеки от тях да дари кръв, т.е по 25 000 души да дадат за година, ще е достатъчно и ще бъде два пъти повече от всичката кръв, която е давана за миналата година.“

Много е важно българинът да бъде стимулиран по някакъв начин, за да реши да дари от кръвта си, убеден е още Иво Йорданов. Той предлага след такъв акт следващите три месеца  да се смятат за платени здравни осигуровки на дарителя.

Държавата е абдикирала от процеса на кръводаряването, категоричен е оперният изпълнител. „Хем го е дала на Червения кръст, хем не го е регламентирала и не е създала системата. Да, безвъзмездно е, в смисъл – не е платено, което не означава, че кръводарителят не трябва да има преференция. Напротив, ние в момента го наказваме.“, допълни Иво Йорданов.

Баритонът Иво Йорданов е роден през 1980 г. във Варна. Възпитаник е на Христина Ангелакова в НМА „Панчо Владигеров”, след което специализира в Академия “Борис Христов” в Рим при Мирела Паруто и Антонио Боае, а по-късно и в Оперното студио на Академия “Санта Чечилия” при Рената Ското, Анна Ванди и Чезаре Скартон.

Лауреат е на много национални и международни конкурси: „Светослав Обретенов”, „Проф. Христо Бръмбаров”, „БиБиСи Кардиф – певец на света” (Великобритания), „Европейска общност” (Сполето, Италия). След победата си на оперния конкурс в Сполето през 2009 г., той пее два сезона в състава на „Театро Лирико Спериментале”, съвместно с други победители на конкурса, като Соня Ганаси, Мариела Девиа, Ренато Брузон. В репертоара си има централни баритонови оперни партии и много камерна музика от Григ, Георги Златев-Черкин, Рахманинов, Дворжак, Малер. Специализира и работи с някои от най-именитите творци в света на операта и камерната музика, сред които Савка Шопова, Хелмут Дойч, Енца Ферари, Соня Ганаси, Райна Кабаиванска, Ренато Брузон.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джон Винсънт Атанасов (1903 – 1995) и реплика на електронния компютър на Атанасов-Бери

121 години от рождението на Джон Атанасов: Празнуваме Деня на информационното общество

На 4 октомври е професионалният празник на специалистите по компютърна техника, информационни технологии и автоматика. От 2007 година 4-ти октомври се чества като Ден на информационното общество в България. 4 октомври е рождената дата на Джон Атанасов, чийто принос в развитието на компютърната техника е световно признат. Той е роден през 1903 г. в..

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Снимката е илюстративна.

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация „Добруджанска задруга“ и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад „Свобода“ своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма...

публикувано на 04.10.24 в 07:45

CINELAND® ЗАВРЪЩА IMAX ИЗЖИВЯВАНЕТО® В „CINELAND GRAND MALL“ - ВАРНА

Cineland®, новият оператор на кинокомплекса в Grand Mall - Варна, обяви днес, че зрителите, които ще посещават кинокомплекса, отново ще могат да се насладят на най-иновативното в света кино изживяване, когато IMAX® локацията отвори врати отново в края на ноември тази година. IMAX локацията ще бъде изцяло обновена с луксозни „реклайнър“..

обновено на 03.10.24 в 15:22
Фестивал

Средновековен фестивал "Рицарите в музея" се провежда във Варна

Средновековен фестивал „Рицарите в музея" започна днес във Варна по повод 580-тата годишнина от Битката при Варна на 10 ноември 1444 г. Фестивалът се провежда в двора на Археологическия музей до събота включително и пресъздава моменти от историческата паметна дата за Варна. Посетителите ще видят как обитателите на средновековния рицарски лагер..

публикувано на 03.10.24 в 14:19

Общински крос "Бъди смел, бъди добър!" на 4 октомври в Балчик

Община Балчик ще се присъедини към инициативата на Държавната агенция за закрила на детето и на 4 октомври ще организира крос под мотото “Бъди смел, бъди добър!”.  Очаква се в петъчния ден ученици от всички балчишки училища да се включат в масовото бягане. Събитието ще започне в 14:00 часа и ще се проведе по алея “Ехо”. Началото ще бъде пред..

публикувано на 03.10.24 в 13:11
Битката при Варна, илюстрация от 1564 г.

Отбелязваме 580 години от Битката при Варна

Средновековен фестивал под наслов „Рицарите в музея" ще бъде открит в 12:00 часа днес в двора на Археологическия музей във Варна. Събитието ще отбележи 580-ата годишнина от Битката при Варна през 1444 година, водена от полския крал Владислав III Варненчик. На откриването ще присъстват кметът на града Благомир Коцев и посланикът на Република Полша в..

публикувано на 03.10.24 в 08:48

Международен фонд дава до 150 000 евро за младежки стартъпи

В началото на следващата година ще бъде създаден международен фонд с частни инвестиции за подкрепа на младежки стартъпи. Проектите могат да бъдат на стойност до 150 000 евро. Това съобщи във Варна Милена Стойчева, бивш министър на иновациите в последното редовно правителство и директор на "Джуниър Ачийвмънт" .  Тя каза, че България участва със..

публикувано на 02.10.24 в 18:59