До 100 000 лв. за подобряване на условията на труд в предприятията през 2020 г. ще отпуска Фонд „Условия на труд“ (ФУТ). Със средствата може да се повиши техническата безопасност на оборудването, както и да се намали въздействието на вредните фактори на работната среда - прах, шум, вибрации, осветление, лъчения или химични агенти. Това стана ясно след заседанията на Управителния съвет на ФУТ и Националния съвет по условия на труд, проведени в Министерството на труда и социалната политика, съобщиха от ресорното министерство.
За финансиране могат да кандидатстват физически и юридически лица, които не са получили цялостно безвъзмездно финансиране за изпълнението на същия проект по други програми и нямат парични задължения към държавата. Задължително условие е служителите в предприятията да работят на трудов договор, а работодателите да им осигуряват обслужване от служба по трудова медицина.
През 2019 г. с финансиране от ФУТ са реализирани 38 проекта на стойност около 1,8 млн. лв., благодарение на които са подобрени условията на труд на 2439 работници и служители. Най-голям брой от проектите са на работодатели от областите Варна, Пловдив, Стара Загора, Габрово, София и Пазарджик. В 92% от предприятията е подобрен микроклиматът на работната среда, в 76% - осветеността, в 26% е минимизиран рискът от директен и индиректен допир с ел. ток. В малко над половината от предприятията е извършен ремонт на санитарно-хигиенните помещения.
Финансирани са и 7 проекта на национално представителните организации на синдикатите и работодателите. 5 892 техни членове са преминали обучения за безопасност и здраве при работа. Направени са групови медицински прегледи за ранно откриване на професионалните болести на 2261 работещи в специфични условия на труд от 11 предприятия в страната. /БГНЕС
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..