Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агресията расте в общество на аутсайдери

Все повече хора напоследък осъзнават себе си като жертви. Превръщаме се в общество от аутсайдери, затова и агресията расте, а в периферията на обществото и социалното оцеляване жертвите се избиват помежду си. Това коментира за Радио Варна психологът Светлана Павлова в Деня за борба с тормоза в училище, известен като Ден на розовата фланелка. Детето-насилник по условие също е жертва на агресия, защото то проектира това, което преживява, върху тези, които не могат да се защитят от него. За да има вина и покаяние, трябва да има критерии за добро и зло. Някой трябва да ги зададе тези критерии у децата, понеже те не се раждат научени.

-  Да позиционираме участниците в един училищен тормоз – един извършител, другите гледат, а последният снима ...

-  Освен децата, които са участници в тормоза и ако говорим за вина, трябва да я поделят солидарно, има и други пряко и косвено, които са били там – родителите на тези деца, хората, които са виждали поведението на децата, всички, които са били наоколо, защото подобни деяния не могат да останат незабелязани. Това, че се снима означава, че тези деца не само, че няма да го преживеят като виновно поведение, но че те се гордеят с това. Успяхме да въведем модел, в който колкото по-агресивно и по-брутално налагаш себе си на другите, толкова си по-успешен.

-  Вероятна причина е, че с малолетните престъпници малко се работи

-  Реална работа на терен няма, особено в рисковите райони. От друга страна – добре, това дете ще бъде осъдено и ще бъде въдворено в място, където да изтърпи наказанието си. По-нататък трябва да сме наясно, че това дете по презумпция вече е загубено за обществото като пълноценен човек и ще бъде на издръжка на обществото като потенциален клиент на затворите.

-  Какъв знак е за обществото ни всичко това, което коментираме?

-  Означава, че ние като общество много се провалихме, защото няколко поколения са изтървани от гледна точка на психичното им здраве, на психичната и социалната им адаптивност, на елементарни понятия като добро и зло. Нашето общество изтърва момента, в който можеше да бъде адекватно.

Цялото интервю чуйте в прикачения файл:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35