Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докато стоим у дома какво да направим за себе си?

При по-продължително стоене у дома човек инстинктивно започва повече да се храни. Какво се случва в момент, в който разполагаме с голямо количество храна и сме затворени у дома?   До какво ще доведе истерията по пазаруването и как ще се отрази на здравето ни, както и какви са основните съвети за здравословно хранене, разказа в интервю пред Нина Милошевич, Кирил Танев, познат фитнес инструктор и специалист по хранене




Първото и най-важното е да не се тъпчат и да не прияждат хората, които нямат физическа активност. Проблем е, че при презапасяването дори си купуваха храни, които не са ползвали по-рано .Освен това повечето храна не е здравословна. Така освен постоянното тъпчене, проблем създава и по-големият брой калории.  И ето имаме доста храна у дома, самата храна не е само здравословна и на трето място активността ни е по-ниска. Затова вероятно следващият  бум ще бъде на хора с наднормено тегло, а знаем, че то води до много други проблеми със здравето. Ще разрашим един проблам евентуално, но ще създадем предпоставки за нов.
Значи трябва да си изградим режим на хранене, докато сме у дома. Да направим и опис на това, които имаме като храна в наличност.  Защото всеки има в къщи количества ориз, боб, леща, а те са богати на фибри.
Това, които аз препоръчвам на хората, които търсят съвети от мен , е да си разпределят храненията правилно.  Закуска, обяд, леко следобедно хапване и вечеря. И да се придържат стриктно към тези хранения.  И помежду им да не приемат разни дебни сладки, бесквитки, бонбончета, ядки, плодове. Тове е абсолюдно излишно, тк калориите започват неусетно да се трупат и това ще ни създаде проблем. Другата причина е, че когато постоянно хапваме нещо си играев с инсулина и кръвната захар и това ни кара да ядем още повече. Основоното е храненето да бъде разпределено на равни интервали и да не се преяжда. Това е.
Децата винаги поглеждат към шкафа със забранените храни. Сега е момента да им дадем пример като родители как да не злоупотребяват с вредни храни
      Децата и без това имат проблем с т.нар. "мръсни храни". Още повече когато денят им е доста по-сбоводен. Моят съвет е да се приготвят  домашни десерти за децата . Сега имат хората свободно време, а и ресурси.  Много добър вариант е един диетечен кекс с пълнозърнесто брашно и заместител на захарта като стевия или плодов сироп. Такъв тип храни не отнемат повече от 10-15 минути и не са толкова скъпи.



В тези дни много семейство ще си станат по-близки И трябва да се мисли как да са активни всички заедно у дома

   
Ние се шегуваме у дома, че тази криза ни върна назад към настолните игри като "Не се сърди човече",  карти. И други мисловни и забавни игри също може да бъдат част от ежедневнието ни.




Добре е да зесегнем храненето по възрасти. Ако може да направите едно обобщение за всяка възраст какви храни  са полезни в момонета.
По принцип в България има проблем с неправилното хранене, претрупването с бързи въглехидрати и храни, богати на маснини. Но все по-малко храни, които са полезни за нашето тяло. Имунната система използва белтъчини, т.и. на първо място трябава да се осигурят качествени белтъчини-бяло месо, риба, вискомаслен млечни продукти - това е основата. След това са плодовете и зеленчуците. Те трябва да присъстват във всяко ядене, за да ни дадат фибри и минерали. И  на трето място за полезните мазнини - омега 3 от по-мазни риби и др морски продукти, зехтин, авокадо.  Много хора като чуят ядки си представят шепи с орехи или фъстъци, но за да си доставим необходимия селен например са необходими само два бразилски ореха на ден.  И не е нужно да се редите по опашки пред аптеките, за да си купите селен, а са достатъмни само два бразилски опера, които ще дадат и полезни мазнини на тялото.  Т.е. тъпченето с колбаси за възрастните хора е пагубно. Първо че си смазват имунната система, второ това влияе на кръвната им захар, високо кръвно, предпоставки за инсулт са и тн. Възрастните хора трябва да бъдат най-внимателни с какаво се хранят.  Проблем в България е, че тази информация по-трудно стига до тях, защото по-трудно работят с интернет, по-младите не м обръщат внимание, а и те самите гледат с насмешка на това.
Факт е, че за доброто здраве на пръво място е доброто хранене. От дрогериите и др магазини обаче изчезнаха и различни добавки. 
Това е като да имате кола с разбит двигатели и да наливате най-доброто гориво, масло и добавки различни, тя никога няма да може да се движи, въпреки всичко к олкото и да я стимулирате. Затова първото и най-важно нещо е да поддържате организма си в добро състояне постоянно, а не само в такива ситуации.  Първото нещо е хранат, второто е активност, трето свалянето на стреса и чак на четвърто място идват добавките. Те са важни за организма, но  само подпомагат имунната система. Тя се нуждае от качествени белтъчини, от почивка, от намаляване на вредите, които я смазван  като стрес и лошо хранене. Едното без другото няма как да стане. Хубаво е да се приемат витамини и минерали, но не спорадично и веднъж в годината. Хубаво е целогодишно човек да се храни правилно и да обръща внимание на деицитите, които се получват.


.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05
Николай Денков

Николай Денков: Постигнахме междинната си цел да влезем във всички европейски институции. Сега ни остава да се справим с мафията

Бившият премиер и депутат от ПП/ДБ Николай Денков обвини прокуратурата и службите в поръчкови акции срещу представители на "Промяната". Той определи действията на държавното обвинение срещу кмета на Варна Благомир Коцев и срещу Асен Василев като опит за сплашване и политически рекет. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Денков заяви,..

публикувано на 12.07.25 в 13:20

Пламена Георгиева: Иракчаните са най-безценната принадлежност на тази страна

Иракчаните са много добри, радушни и гостоприемни хора, най-безценната принадлежност на тази страна. Отношението е това, което най-много ме дърпа натам. Това споделя в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Пламена Георгиева след 13 дни в почти самотно пътуване из Месопотамия и Кюрдистан, на територията на днешен Ирак.  "В Близкия..

публикувано на 11.07.25 в 08:07
проф.Драгомир Пламенов, ректор на ТУ-Варна

Ректорът на ТУ-Варна за студентските такси: Положението става притеснително

Ректорите не могат да влияят върху таксите, тъй като се придържат към определена формула, а всяко отклонение е незаконно. Това подчерта за Радио Варна проф. д-р  Драгомир Пламенов, ректор на Техническия университет във Варна.  Отчита се  намалено желание за обучение в магистърските програми извън държавната поръчка заради по-висок размер на..

публикувано на 10.07.25 в 14:30