Вари Айрапетян е сред младите автори на бижута, за когото ако не сте чували, то със сигурност ще чувате много занапред. Арменският му произход ни води към мисълта, че е потомък на занаятчия. Учил се е от своя баща, който е художник. Липсват му футболните мачове и срещите с приятели на открито. Остава си в ателието в София, за да довършва поръчки, които хората са потвърдили и си очакват, въпреки ситуацията. И понеже заговорихме освен за бижута и за футбола в живота му, ще ви разкажа, че и той е бил "омагьосан" от Цар Футбол.
"Цялото ми семейство сме родени в Ереван, Армения. Баща ми - Грагат Айрапетян - Грант е завършил Еревански педагогически университет със Специалност: "Учител по изобразително изкуство и чертане". Работи за кратко в Етнографския музей в Ереван като реставратор. Там научава от свой близък приятел основните на ювелирното изкуство. През 1993 г. поради влошеното икономическо положение в Армения се преместихме във Варна. Дълго време баща ми имаше ателие на ул. "Цар Симеон", където освен с правене на бижута, рисуваше паралелно и картини. През 2006 г. той и майка ми основаха и откриха своя галерия на име "Наири", която е в центъра на Варна, на ул. "Панагюрище" 4. Грагат Айрапетян е член на Съюза на българските художници, Секция: "Бижута"." - разказва Вари. А за себе си добавя, че е на 28 г. Винаги през свободното си време е бил близо до баща си в ателието му и може да се каже, че е научил занаята основно, гледайки него. Иначе по-сериозно се занимава с ювелирно изкуство от края на 2016 г., когато напуска последната си работа. В края на 2019 г. се премества в София, където вече си има свое ателие.
Освен футбола и годините, прекарани под ръководството на Тодор Марев във ПФК "Черно море", завършва и Технически университет - Варна със специалност "Корабни машини и механизми". Преди да започне да прави бижута се е занимавал с корабно проектиране. За пресечните точки в живота на Вари, за бижутата и футбола, разказва пред Нина Милошевич:
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..
"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..
Мнозина от вас сигурно помнят тези търговци, които с количка и лонда, пълна с риба, огласяваха ванрнеските улици и често ни събуждаха. Напоследък те поизчезнаха от улицата, но разбираме, че вече са в онлайн пространството и предлагат риба и рибни продукти в социалните мрежи. Това каза за Радио Варна д-р Костадинка Маринова, началник отдел..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Мечките у нас са застрашени от изчезване . Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство. В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили..
Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч . Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева...
Десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ към Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, обещава да обедини талантите и въображението на ученици и студенти. Събитието ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9,30 ч. в..