В този контекст Домът на хумора и сатирата не може да има почивен ден. Наскоро той отвори врати онлайн за някои от най-новите си колекции. Във фейсбук беше създадена и специална група за колажи, мемета и карикатури по темите „коронавирус” и „карантина”.
За всичко това разговарям с директора на Дома Маргарита Доровска, завършила куриране на съвременно изкуство в Кралския колеж по изкуствата в Лондон. Под нейно ръководство музеят (който разполага с 8000 кв. м изложбена площ, богат фонд, архив и невероятна библиотека) започна да се появява все по-често в националния културен афиш, заради интересните събития, които организира.
Откривам Маргарита Доровска в нейния home office. По думите и в Габрово вали сняг, но настроението е спокойно, гражданите се държат дисциплинирано. И не пропуска да се пошегува:
Както знаете, габровци се гордеем, че сме първи във всичко, но този път бяхме първи в нещо, което не е повод за гордост – един от първите случаи на коронавирус беше тук, но в момента ситуацията е нормална.
Дома на хумора и сатирата „отвори врати” онлайн за някои от своити колекции. Първото, което видях, бяха творби на жени карикатуристи. За пръв път ли правите такъв конкурс?
Конкурсът се организира от United Sketches - международна организация в защита свободата на изразяването и карикатуристите в изгнание, основана през 2015 година и базирана в Нормандия, Франция.
Изложбата представя 100 творби на феноменални жени от цял свят, достигнали до финала на първия конкурс „Международна награда за жена карикатурист 2019“.
Нашата роля на партньор е да покажем резултатите от този конкурс. Той е много важен, защото статистиката показва, че жените обхващат по-малко от 5% от общността на политическите карикатуристи. Като цяло светът на карикатурата е доста мъжки свят.
По-различни ли са темите, които избират жените?
Едната със сигурност е темата за равнопоставеността между половете, а другата, която много ясно присъства, е за опазването на околната среда и природата, която ние така упорито разрушаваме с начина си на живот.
Къде можем да видим тези колекции?
Във фейсбук страницата на Дома на хумора и сатирата. Отделно, обаче, имаме и фейсбук група, отворена за нови членове, в която в момента събираме едни от най-добрите шеги, вицове, дигитални колажи по темите коронавирус и карантина – всичко, което ни се случва в момента.
Мисля, че е много изобретателен българинът и, слава Богу, чувството му за хумор не секва в тази ситуация. Аз също следя групата...
Това е доказана реакция в подобни ситуации: ние имаме нужда да удържаме състоянието на нормалност. Това правим, като се смеем. Това, което шегата и вицът ни дават, е едно обръщане на перспективата. Когато успееш да видиш света в нова перспектива, по нов начин, това ти дава известно облекчение.
Ген. Мутафчийски е абсолютният герой в тези шеги и карикатури...
Има цяла колекция с ген. Мутафчийски, аз имам две особено любими. Най-краткото показва Червената шапчица и репликата на генерала: „А ти накъде?”. Една от любимите ми пресни шеги е комплиментът: „Изглеждате невероятно! Изненадан съм, че пазарувате сутрин до десет и половина.”
А това народно творчество ли е? Известни ли са авторите? Интересно е да се направи този анализ.
Има автори, но те се загубват, тъй като споделянето не винаги предполага запазване на авторството. Пък и много често една хубава шега в различни вариации се ражда на повече от едно място. Интересното е, че в цял свят в момента се случва това – аз следя различни международни групи за хумор във фейсбук, в инстаграм... Светът буквално избухва!
В момент на криза се появява една особена нова креативност, която е много важно да запазим и да удържим, защото именно тя ще бъде нещото, което ще ни помогне да излезем от кризата. Със сигурност всички си даваме сметка, че светът няма да бъде съвсем същият, когато всичко това приключи и ние имаме нужда от творчески критични умове, които да дадат ход на някакъв, надяваме се, по-добър следващ порядък.
Цялото интервю с Маргарита Доровска може да чуете в звуковия файл.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..