С приетите преди ден от правителството наполовина по-ниски тарифи за радиочестоти, България е по-близо до изграждането на 5G мрежа. Неизвестните, свързани със свръхбързата технология, пораждат страхове у хората. Градски легенди или обосновани притеснения? Някои изследователи посочват пряка връзка в срива на имунната система на хиляди хора, които живеят или работят в близост до инсталирани модерни 5G антени, като за пример посочват Милано и Ухан. Радио Варна потърси мнението на двама професори от Варна:
Проф. Розалина Димова от Катедра "Комуникационна техника и технологии" в Технически университет - Варна обяснява, че "5G е пета генерация телекомуникационни мрежи, които се развиват през последните 120 години. В сравнение с 4G се осигурява повече от сто пъти по-бърз обмен данни. Операторите ще трябва да поставят допълнителни усилвателни антени на около 150 метра една от друга. Това ще даде достъп до виртуална реалност с високо качество, дистанционно управление, умен дом, автономно шофиране, умни градове, умно земеделие и т.н. Стандартите вече са дефинирани - при 5G e от 28 до 100 гигахерца, за сравнение сегашната 4G работи в по-нискочестотния диапазан между 700 мегахерца и 6 гигахерца. Притесненията са свързани с това, че има по-малко проучвания на високочестотните мобилни радиочестоти Много държави вече инсталираха тези мрежа - Китай, Италия, Англия и САЩ. Ние като последваща държава ще видим опита от другите. Службите по контрол на ефира трябва да следят дали се спазват изискванията. Откакто съществуват мобилните телефони , т.е. тази мрежа, която прихваща нашият телефон независимо къде се намираме се правят изследвания. Тези изследвания продължават. Контролират се с резолюции на ООН и СЗО. "
Проф. Красимир Методиев, ръководител на Катедрата по предклинични и клинични науки към Медицински университет Варна коментира връзката 5G и имунитет:
"Има много теории, които включват механизми на въздействие между енергийните излъчвания и човешкото здраве. Преди години, когато въведоха безжичните телефони, по покривите се поставяха огромни антени. Хората тогава се стреснаха, защото макар и примитивни, бяха направени проучвания, които установиха, че има въздействие на излъчванията. И до ден-днешен си мисля, че тези нискочестотни вълни, които ни облъчват отвсякъде, няма как да не оказват влияние върху човешкото здраве и в частност върху имунната система. Това са нови влияния върху организма, недостатъчно изучени. Когато се появиха клетъчните телефони "джобен формат" сравнено с първите, които бяха с размери на кутия за обувки, под сурдинка беше направен категоричен намек, че те са вредни за човека. Съветваха ни да не ги държим във вътрешния си джоб до сърцето,да не ги държим дълго време до главата си, тъй като излъчват вълни към централния мозък. До момента няма клинични проучвания, които да обхванат огромен брой изследвани с различни методи лица. Необходимо е пространствено проучване, в противен случай ще излизат всякакви теории и ще се вихрят психотични влияния.
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..