Временно отлагане на осигурителни плащания, гратисен период върху кредитите и лизингите, целеви финансов ресурс с цел гарантиране ликвидността и безвъзмездно финансиране на 80% от Фонд “Работна заплата”. Това са част от мерките, около които се обединиха представители на близо 300 неправителствени организации, физически и юридически лица в сферата на туризма и съпътстващите го сектори, които влязоха в Обединение „Бъдеще за туризма“. Фирмите от бранша настояват платените от потребителите суми за неосъществени пътувания да се възстановяват под формата на ваучер, споразумение за отложено пътуване и с връщане на парите в срок до 12 месеца. Браншът е категорично против с пари на клиенти да се покриват загуби и щети, които нямат нищо общо с настъпилата криза. Според организацията, извънредното положение налага отлагане влизането в сила на промените в Наредба Н-18/2018 г. Реалистични ли са тези искания, как бранша се готви за евентуално излизане от периода на изолация и достатъчно ли прави държавата, въпроси към Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма и бивш зам.-министър с ресор туризъм.
Аз смятам, че водещото в декларацията на туроператорите трябва да е бъде пълното гарантиране на благополучието на своите клиенти. Така както направиха ТУИ, самолетните авиокомпании, както направиха всички които поради една или друга причина са засегнати от коронавируса. Това го направиха и хотелите, които спряха продажбите по време на световното туристическо изложение в Германия. Това е водещото което според мен трябва да присъства в декларацията им. какво ще дадат за благополучието на своите клиенти и за благополучието на своя персонал. Това което нямат е ликвидност и виждам, че правителството прави всичко възможно да я осигури за тези фирми. От такова естество бяха срещите в правната комисия- да се даде възможност за допълнително споразумение, каквото всички туроператори могат да направят по отношение на своите потребители и клиенти. Аз не мога да ги нарека и туристи, защото за да станат такива, те трябва да преминат в друга категория, тоест трябва да имат нощувка.
Относно възстановяване на неосъществените пътувания на потребители под формата на ваучери, Драганов каза, че от министерството на туриза и КЗК са излезли със становище, че такива ваучери могат да бъдат издадени. Това което се изисква от тези ваучери, те да имат покритие, т.е. да бъдат обезпечени. "Ваучерът представлява допълнително споразумение към договора което гарантира на туриста, че той или ще си вземе парите или ще реализира пътуване в друго време. Това което чух от министър Ангелкова, че тя насърчава издаването на такива ваучери, стига те да имат покритие, т.е да бъдат обезпечени." - каза Румен Драганов.
Дали държавата ще финансира безвъзмездно 80% от фонд "Работна заплата" за хората от бранша, които в момента не работят, Драганов каза, че това зависи от самата държава, към която в момента има искания от други отрасли. Това е решение което ще вземе самото правителство смята той.
По повод рестарта на взаимоотношенията между фирми и клиенти, експертът заяви, че и в момента се наблюдава предогодваряне между една голяма част от туроператорите и клиентите договорите които са сключили и намират общо съгласие. Което и трябва да правят според него: Те имат клиенти, от тях са получили някакви пари и сега трябда се предоговорят новите условия след възникналите обстоятелства. Голяма част от туроператорите работят с постоянни клиенти които познават. Що се отнася, до информацията, че застрахователи еднократно прекратяват застраховките "Отговорност на оператора", Драганов каза, че отношенията между туроператорите и застрахователите са частно правен договор и няма друга намеса. Това което се иска е да получат някаква ликвидност. За сега държавата дава различни инструменти, ако не са достатъчни, могат да поискат и други механизми, до осигуряване на ликвидност на тези фирми. Какво означава това- те да получат някакви суми, безлихвени ако може, с които да бъдат направени разплащания с онези които държат да си получат парите обратно. За тези които са съгласни да бъдат разсрочени техните пътувания, ще бъде направено така както посочат техните туроператори. Застрахователят също е фирма. Нашите застрахователи са презастраховани при други застрахователи. Съответно се получава верижна реакция- твърде е възможно ако някой от застрахователите не може да се договори с презастрахователите, съответно по същия начин се прекратяват договорите
Експертът призова и за въввеждане на ваучери за туризъм, по подобие на тези които фирмите предоставят на своите служители за храна. Аргументът му е, че в страната все още има ведомства които разполагат със собствена леглова и хотелска база, почивни станции, което поставя в неравностойно положение тях и останалите граждани в България. Подобни ваучери могат да стимулират бранша, каза още Драганов.
През нощта ще е предимно ясно, а утре слънчево и още по-горещо. Следобед ще се развива купеста облачност и към вечерта във вътрешността на Североизточна България не са изключени изолирани краткотрайни превалявания. Ще духа слаб, през деня умерен вятър от юг-югоизток, по Черноморието от източна четвърт. Преобладаващи минимални температури..
Вярата посочва всички наши недостатъци и ни насочва към смирението, каза отец Емануил по време на неделната си проповед в добричкия храм “Света Троица”. Той прочете част от Евангелието на Матей. Свещеникът разказа за думите на стотника, който се обърнал към Христос с молба да изцели неговия слуга: “Господи, аз не съм достоен да влезеш под..
На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..