Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Константин Герганов: Лекарят е лекар навсякъде и по всяко време

| обновено на 07.04.20 в 11:39

Работим както обикновено. Пациентите имат своите нужди и няма как да не ги обслужваме, когато се обръщат към медик. Спазваме съответните предпазни мерки, но лекарят си е лекар винаги и на всяко място. И на улицата, и вкъщи и навсякъде по света, където е поставен той си остава лекар. Няма бивш лекар.

В световния ден на здравето и професионален празник на българските лекари, това сподели д-р Константин Герганов от екипа на ВМА – Варна, в предаването „Новият ден“. Той е oртопед-травматолог с над 20 години стаж. Полковник от резерва и дългогодишен заместник – началник на МБАЛ – Варна към ВМА – София. Днес работи по специалността си в Клиниката по ортопедия и травматология на болницата. Участвал в няколко мисии на български военни контингенти зад граница: 2004г. – КFOR- Косово; 2005г. – EUFOR – Сараево – Босна и Херцеговина; 2007г. и 2009г. – ISAF- Афганистан – началник на хирургичните екипи (и травматолог) в испанска военна болница – база „Арена” – гр.Херат. Д-р Герганов има 3-ти дан в карате Киокушинкай и член на УС на Българска Киокушин Асоциация.


Чувствам днешния ден като празник още от времето, когато майка ми беше лекар. И досега винаги съм го приемал като празничен, хубав ден. Много мои колеги го възприемат по същия начин, както и аз.
Изборът на професия при вас може би е бил логичен, но все пак - какво беше водещо при избора ви?
Ще ви разкажа. Това съм го споделял и на синовете ми. Всъщност станах лекар по едно стечение на обстоятелствата, че имам проблем с очите, т.е. нося очила, иначе щях да стана военен. Но, навремето нямаше как да кандидатствам във военно училище, баща ми ме посъветва да кандидатствам медицина, все пак майка ми е лекар и не е нещо далечно като област на познанието в нашето семейство, а след това ако искам да стана военен лекар. Това се случи. Завърших медицина, станах военен лекар и бях в сферата на военната медицина до преди няколко години, когато поради навършване на възраст трябваше да се простя с пагона.
Лекарската професия е в голяма степен призвание. Сега, в тази ситуация как работите?
Работим както обикновено. Пациентите имат своите нужди и няма как да не ги обслужваме, когато се обръщат към медик. Спазваме съответните предпазни мерки, но лекарят си е лекар винаги и на всяко място. И на улицата, и вкъщи и навсякъде по света, където е поставен той си остава лекар. Няма бивш лекар.
Участвал сте във военни мисии, работил сте във високо рискова среда, как приемате ситуацията, в която сме сега всички?
Няма как да не я приемам по същия начин, както я приема цялото общество - с отговорност. Защото това е нещо, към което наистина трябва да се отнасяме отговорно. Ситуацията е такава, че трябва да се съобразяваме с нея неизбежно.
Трябва ли да променим нещо в отношението към собственото си здраве и какво, според вас? Какво ни провокира тази ситуация?
Точно за внимание към собственото ни здраве. Не само, заради себе си, а и заради най-близките ни, тези които обичаме и ни обичат! Защото пазенето на собственото здраве дава щастие и на тези, които са близки на сърцето ни.
Как да бъдем по-здрави? Вашият професионален съвет, който ще ни дадете днес?
Да се спазва т.нар.здравословен начин на живот, който всеки го разбира различно, но има основни принципи като повече време на въздух, повече сред природата, една здравословна храна, спазване на някакъв дневен режим.
А здравословните взаимоотношения между хората?
Категорично. Това е може би началото на целия списък от подобни съвети. Добрите взаимоотношения между хората много способстват за психическото здраве. А според СЗО моделът на доброто здраве включва категорично и добро психично здраве.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристиян Милатинов: Привлича ме енергията и автентичността на Централна Америка

От нещо ако те е страх, направи го! С това мото Кристиян преодолява много препятствия в своите пътувания и не крие  пристрастията си към Централна Америка. Уникално кафе, специфична храна, разнообразие от подправки - това са част от причините да се потопим в тропическия климат на Гватемала.  Освен физическите предизвикателства Кристиян опитва да..

публикувано на 08.07.25 в 08:20

Eric Bass (SHINEDOWN, ERIC BASS PRESENTS): Не лъжи!

Интервю с Eric Bass (SHINEDOWN, ERIC BASS PRESENTS) Американската рок банда SHINEDOWN ще издаде през тази година осмия си албум. Докато работата по него напредва, басистът на бандата Eric Bass изкара соловия „I Had a Name“ под името ERIC BASS PRESENTS. Точно той е поводът за специалното интервю, което Eric Bass даде за „От другата страна“...

публикувано на 07.07.25 в 08:15

Max Cavalera (SOULFLY, CAVALERA CONSPIRACY, екс-SEPULTURA): Прегърнах болката и я преобърнах в сила

Интервю с Max Cavalera (SOULFLY, CAVALERA CONSPIRACY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. За тези, които не са чували, няма да обясняваме. За тези, които са чували – е безсмислено да обясняваме. Тогава направо на темата – на 8 юли SOULFLY, племето на Max, ще се разсели в „Маймунарника“ в София за поредния български..

публикувано на 06.07.25 в 09:27

"Кукла" на Атлас за първи път на диск и плоча

Легендарният първи албум на Атлас „Кукла” ще оживее отново за феновете на българския рок от началото на 90-те години. Някога издаден само на касетка, сега „Кукла” ще бъде преиздаден за първи път с ремастериран звук на винил и компакт диск . Над новото издание на „Кукла” работят двама дългогодишни фенове на Атлас, а плочата е произведена в “Rakamakafon”,..

публикувано на 04.07.25 в 07:00

Anders Johansson (TUNGSTEN, екс-Yngwie Malmsteen, екс-MANOWAR): Вашата фолклорна музика е страхотна

Интервю с Anders Johansson (TUNGSTEN, екс-Yngwie Malmsteen, екс-MANOWAR) TUNGSTEN се събират през 2019 година, без да броим трите години преди това под друго име. Групата има вече четири албума, последният „The Grand Inferno“ излезе през 2024. През тази година бандата за първи път ще свири в България. Мястото е село Могилово, а събитието,..

публикувано на 03.07.25 в 07:40

Варна отново на финал на Световната купа по приготвяне на паеля във Валенсия

Варненецът Калоян Колев отива на финал на международна надпревара по приготвяне на паеля във Валенсия през септември. Този негов успех поставя Варна в топ 12 по приготвяне на паеля в света. Квалификацията се проведе в Бургас в два кръга, а шеф Колев побеждава в последния кръг с паеля със 100% български продукти - заек, токачка, черен трюфел и черен..

публикувано на 02.07.25 в 08:00

Рибар: Все по-малко млади хора искат да се занимават с тази професия

В професионалния риболов няма млади хора, все по-малко са тези, които искат да се занимават с тази професия. Това каза Емил Милев, председател на сдружение "Черноморски изгрев". Всички искат да работят на бюро с чисти дрехи, добави той и посочи, че риболовът трябва да бъде страст, а не само начин за изхранване. Милев изрази оптимизъм за..

публикувано на 01.07.25 в 08:20