Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Константин Герганов: Лекарят е лекар навсякъде и по всяко време

| обновено на 07.04.20 в 11:39

Работим както обикновено. Пациентите имат своите нужди и няма как да не ги обслужваме, когато се обръщат към медик. Спазваме съответните предпазни мерки, но лекарят си е лекар винаги и на всяко място. И на улицата, и вкъщи и навсякъде по света, където е поставен той си остава лекар. Няма бивш лекар.

В световния ден на здравето и професионален празник на българските лекари, това сподели д-р Константин Герганов от екипа на ВМА – Варна, в предаването „Новият ден“. Той е oртопед-травматолог с над 20 години стаж. Полковник от резерва и дългогодишен заместник – началник на МБАЛ – Варна към ВМА – София. Днес работи по специалността си в Клиниката по ортопедия и травматология на болницата. Участвал в няколко мисии на български военни контингенти зад граница: 2004г. – КFOR- Косово; 2005г. – EUFOR – Сараево – Босна и Херцеговина; 2007г. и 2009г. – ISAF- Афганистан – началник на хирургичните екипи (и травматолог) в испанска военна болница – база „Арена” – гр.Херат. Д-р Герганов има 3-ти дан в карате Киокушинкай и член на УС на Българска Киокушин Асоциация.


Чувствам днешния ден като празник още от времето, когато майка ми беше лекар. И досега винаги съм го приемал като празничен, хубав ден. Много мои колеги го възприемат по същия начин, както и аз.
Изборът на професия при вас може би е бил логичен, но все пак - какво беше водещо при избора ви?
Ще ви разкажа. Това съм го споделял и на синовете ми. Всъщност станах лекар по едно стечение на обстоятелствата, че имам проблем с очите, т.е. нося очила, иначе щях да стана военен. Но, навремето нямаше как да кандидатствам във военно училище, баща ми ме посъветва да кандидатствам медицина, все пак майка ми е лекар и не е нещо далечно като област на познанието в нашето семейство, а след това ако искам да стана военен лекар. Това се случи. Завърших медицина, станах военен лекар и бях в сферата на военната медицина до преди няколко години, когато поради навършване на възраст трябваше да се простя с пагона.
Лекарската професия е в голяма степен призвание. Сега, в тази ситуация как работите?
Работим както обикновено. Пациентите имат своите нужди и няма как да не ги обслужваме, когато се обръщат към медик. Спазваме съответните предпазни мерки, но лекарят си е лекар винаги и на всяко място. И на улицата, и вкъщи и навсякъде по света, където е поставен той си остава лекар. Няма бивш лекар.
Участвал сте във военни мисии, работил сте във високо рискова среда, как приемате ситуацията, в която сме сега всички?
Няма как да не я приемам по същия начин, както я приема цялото общество - с отговорност. Защото това е нещо, към което наистина трябва да се отнасяме отговорно. Ситуацията е такава, че трябва да се съобразяваме с нея неизбежно.
Трябва ли да променим нещо в отношението към собственото си здраве и какво, според вас? Какво ни провокира тази ситуация?
Точно за внимание към собственото ни здраве. Не само, заради себе си, а и заради най-близките ни, тези които обичаме и ни обичат! Защото пазенето на собственото здраве дава щастие и на тези, които са близки на сърцето ни.
Как да бъдем по-здрави? Вашият професионален съвет, който ще ни дадете днес?
Да се спазва т.нар.здравословен начин на живот, който всеки го разбира различно, но има основни принципи като повече време на въздух, повече сред природата, една здравословна храна, спазване на някакъв дневен режим.
А здравословните взаимоотношения между хората?
Категорично. Това е може би началото на целия списък от подобни съвети. Добрите взаимоотношения между хората много способстват за психическото здраве. А според СЗО моделът на доброто здраве включва категорично и добро психично здраве.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа е заради натиска на Тръмп

Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..

публикувано на 18.01.25 в 12:00

Политологът и журналист Живко Иванов: Системните партии намериха решение на политическата криза у нас

Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов.  България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..

публикувано на 17.01.25 в 08:15