Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Война и епидемия във Варна, запечатани в стара литография

Варненският военноморки музей в профила си в социалните мрежи днес разказва за едно от големите бедствия в региона на Варна, което  се случва по време на Кримската война (1853 – 1856), когато военните действия са съпътствани от епидемия от холера. По това време Варна е база на съюзническите английски, френски и турски войски.

Болестта е пренесена от френските войници от Южна Франция, където вече върлува.

Първите случаи на холера са регистрирани на 9 юли 1953 г. във френската военна болница, чиито палатки са разположени под Франга баир. Болестта се разпространява бързо по пътя на френските пехотни части в Добруджа.

 

Заразата е пренесена и на Кримския полуостров, а от там болните са транспортирани с кораби до Варна, за да бъдат поставени в изолация. Починалите са хиляди – Франция дава във войната 10 000 жертви, от които 7 000 умират от холера. Епидемията засяга и английските, и турските войски, много жертви има и сред мирното население.

По сведения на съвременници „по цели сотни умирали ежедневно и от войската, и от гражданите“. Още след края на военните действия моряци поставят паметници върху общите гробни могили на своите другари от корабите „Монтебело“ и „Париж“ в местността „Карантината“. В началото на ХХ в. паметта за воините, намерили смъртта си по тези земи, е възобновена с инициативността на Варненското археологическо дружество и френското правителство, като част от паметниците са възстановени или премествани на по-подходящи места.


 Спомен за този период от историята на Варна представя литография Varna von Kafirlu Tepeh aus (Варна от Кафирлу тепе), която е част от експозицията на Военноморския музей.

Тя дава представа как са изглеждали Варна и околностите през 1854 г., когато градът е почти превърнат във военен лагер – в него са настанени турските и съюзническите им френски и английски войски.

Литографията е с изглед към града и залива от Кафирлу тепе (вероятно в района на днешния паметник на българо-съветската дружба). На заден план са хълмовете на Авренското плато. Пред тях, в средата, се вижда градът и палатковите лагери на войските, разположени в околностите му. Вдясно е Варненското езеро, а вляво – заливът със съюзническите флотилии. Автор на литографията е Артър Лукис Мансъл (1815 – 1890) лейтенант от английския флот, хидрограф, автор на морски топографски карти и художник. Представеният отпечатък е издаден в Карлсруе от J. Veith, като Изглед от театъра на войната № 6, което обяснява немския текст.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сладка поезия с вкус на море тръгва от Балчик към Бургас до София

Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..

публикувано на 17.02.25 в 14:04

"Конклав" - големият победител на наградите БАФТА

"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..

публикувано на 17.02.25 в 10:45

Ателие по творческо писане със Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе

Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие  за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..

публикувано на 16.02.25 в 15:38

Започна приемът за участие в 34-тия младежки поп-рок конкурс „Сарандев“

Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.

публикувано на 15.02.25 в 14:38

 Любов, налей ми чаша вино!

Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..

публикувано на 14.02.25 в 13:58

Изложба "Опиянение" във Варна

Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна.  Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на  Ангел Веселинов, Васил Петров,   Димитър Манолов ,  Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова,  Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..

публикувано на 14.02.25 в 11:21

Откриват изложбата "Българското Възраждане във Варна" в храма "Св. Архангел Михаил"

Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил".  В средата на 19. век,..

публикувано на 14.02.25 в 08:30