За да ни припомни за прополиса и неговите лечебни свойства ни потърси балчиклията Славчо Колев – доайен на пчеларите в Балчик, посветил 50 години от живота си на пчеларството. В условията на пандемията от COVID-19 и нуждата от подсилване на имунитета, неговият категоричен съвет е да се обърнем към аптеката на пчелите.
Прополис, мед, прашец – човек трябва да ги има през цялата година до себе си, убеден е той, след като за пореден път е разтворил старите книги. Осем години е учил за професията пчелар.
"Прополис означава защита. Лечебните му свойства са уникални, помага при лечение на рани, язви, гастрити, синузити, проблеми с венците, грип, пневмонии. Ще ви дам примери. Ако килийките на пчелната пита не са почистени и полирани с прополис, пчелната майка не снася яйца. Когато бях стажант в София (осем години съм учил за пчелар), д-р Павлина Починкова (автор на книги за пчелните продукти в медицината) ни даваше разяснения какво да правим с прополиса, как да го използваме. Даде ни много ярък пример. В Пирогов постъпва дете с изгаряния, чиято кожа не се съединява от приложеното лечение. Преди да се пристъпи към пластика, тя препоръчва прополисови превръзки, и така на седмата превръзка кожата се съединява", казва Славчо Колев.
Давал съм прополис на много хора и никой не се е оплакал, но като количество много малко се получава, казва пчеларят от Балчик. Лично от неговите 200 кошера събира за една година около килограм.
Прополисът се цени навсякъде. Неслучайно през 1972 г. конгресът на "Апимондия", световната пчеларска организация, е с една единствена цел – прополиса и неговите лечебни свойства.
„Използва се много при лечение на рани. Един човек ми сподели, че баща му имал язва и щели да го оперират. Започнал да пие прополис. Когато отишъл на втория преглед, язвата я нямало. Това е уникално средство. Профилактично го пия, лично съм стигал до 3000 капки, приети за месец – два, въобще не съм боледувал, спя в студена стая, с открит прозорец“, споделя своите методи за подсилване на имунитета Славчо Колев.
Като предпазно средство срещу вируси той си е изобретил двуслойна маска, която се отваря като плик. В нея той поставя марля, потопена в прополисова тинктура. Вярва, че този филтър е сигурна защита и я препоръчва на съгражданите си. Всеки може да си я ушие сам от подходящ памучен плат. Задължително маската трябва да се мине с гореща ютия, а прополисът да се търси от пчелар.
„Препоръчвам на съгражданите да си направят маска като моята, макар и малко да цапа. Не твърдя категорично, че може да спре коронавируса, но може да предпази от други болести. Отново разтворих старите си книги, в които пише, че прополисът възпира всякакви вируси, бактерии, болестотворни организми. Човек трябва да има през цялата година под ръка прополис, мед, прашец – аптеката на пчелите“, препоръчва пчеларят. Той си гради личната защита, като приема три пъти дневно, един час преди храна по 30 капки клеев разтвор.
Тинктурата от прополис може да се закупи готова от аптеката или при пчелари. Дозировката зависи от килограмите на човек. Как да я приемате или приготвите сами, може да се посъветвате с вашия пчелар, фармацевт. Трябва да се има предвид, че има малка категория хора, които страдат от алергични реакции към пчелните продукти.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..