Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За изкуството на илюстрацията

| обновено на 15.04.20 в 11:37

Април е месецът, в който отбелязваме международния ден на книгата. Говорим много за четенето, за любимите си писатели и текстове. Един не по-малко ценен елемент, който прави книгата любима, е илюстрацията.

Боян Янев e роден 1963 г. във Варна. През 1991 г. завършва НХА със специалност Илюстрация при акад. Румен Скорчев. Илюстратор е на десетки книги в издателства Галактика, Славена, Захари Стоянов и Сиела. Автор на над 20 самостоятелни изложби в България, Австрия, Германия и САЩ. Носител на наградата за млад автор от Международното биенале на графиката Варна 2001. Освен художник, Боян Янев е страстен последовател на АЙ КИ ДО, което практикува от дълги години. Живее и твори във Варна.  Художникът коментира остава ли илюстрацията в сянката на текста на литературнот произведение. Чуйте в звуковия файл интервю с него на Валерия Василева:

За словото в книгата много се говори и не толкова за другия елемент - илюстрацията. Имаш ли усещането, че рисунката е подценена?

Да, има такава сянка. Но това не е оплакване. По-скоро в критериите за изкуство илюстративността, разказността  се счита за не толкова авангардно изкуство.  Има една тенденция да се счита, че изкуството трябва да бъде прекалено изчистено и да звучи направо абстрактно.

Направо енигма да бъде - как го възприемаш ти?

Да. Това е някакво клише. Не е съвсем искрено. Това са сложни категории и те трудно могат да се обрисуват, защото все пак изразяването чрез рисуване е крайно дълбинно и всеки автор рисува така, както неговата душа иска.

Относно илюстрацията бих казал, че за да стане един млад човек илюстратор, трябва да се правят огромно количество рисунки - на живи същества, на хора с различна физика, възраст, позиция.

Така начинаещият илюстратор ще може да рисува фигура свободно, да композира върху листа.  Друго не по-малко чувство, развито в илюстратора е, да има усещане за епоха и костюм.  На мен това ми го даде киното. Винаги наблюдавам не само какво става във филма, но и как са облечени, коя епоха е.  Научих човешката история чрез костюма и дълбая в тази посока.

Тоест изисква се много учене, самоусъвършестване, самообразоване?

Това е лично търсене. Човек, ако чака на академията, нищо няма да се получи.

Дори и в академия процесът е явно повече личен, като чувам колко много работа стои преди изобщо да имаш пред себе си обект, преди да дойде книгата до теб?

О, за видовете илюстрации мога книга да напиша.  Всички книги са толкова интересни, толкова различни. Искам да спомена една авторка - Людмила Филипова. За нея правих цветни илюстрации с акрил. Доста творчески се карахме. Имаше доста напрегнати моменти, но беше доволна на финала. Взаимодействието между двама творци не е лесно.

Случвало ли ти се е да ти откраднат илюстрация?

Да. Случвало ми се е. И то най-хубавите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48