За психолога Роси Проданова, прилагаща замесването на хляб като терапия, направата на козунака за Великден е свещенодействие, защото той е символ на тялото Христово. В събота след изгрев, заедно с внучката си Микаела казват молитва и започват с пресяване на брашното. "За мен е много важно да й предам това умение. Звучи бълграска народна музика, от варненския край и това е важно", казва Проданова, която прилага хлеботерапията от няколко години във варненския Дневен център "Ривиера" за пълнолетни лица с интелектуални затруднения (вж. галерията). За Великден, по традиция там месят заедно козунаци. Тази година, поради извънредното положение, всички са у дома си. А психологът снима клипове за дистанционни занимания за 36-те мъже и жени от 20 до 50 години с умствени затруднения. Заснела е и видео за замесване на лесен козунак, козуначени мъфини и венец за първото червено яйце. Според традицията козунаците се замесват в събота, а се слагат на трапезата в неделя, когато е завършил постът. Още за месенето като терапия и кога ще замеси своите козунаци Роси Проданова разказа в разговор с Мариела Димитрова:
Аз когато работя с младежите казвам много често на родителите, че рисувателните методики са основна техника за изследване и терапевтиране. Рисунката в брашно ни дава картина на Аз-а. Понякога се вижда скритото послание - кой съм аз, как се възприемам, каква е моята ценност.
Това може да бъде повод за инетерен експеримент и у дома, особено ако месим с децата. Сега в това време, в което сякаш обръщаме повече поглед навътре към личните взаимоотношения, семейството.
Да, използвайки метафората на хляба, че само обединени в едно малките прашинки са способни да се превърнат в едно вкусно тесто и после може да бъде изпечен един вкусен, хрупкав хляб или козунак. Това е едно обединяване в семейството, затова много често казваме че семейството е като една малка църква. В нея, всички обединявайки се да опекат козунака, на своята Великденска трапеза те са с упованието, че в техния дом присъства възкръсналия Исус Христос. Хората с интелектуални затруднения са много уязвими в кризисна ситуация. Когато става въпрос за семейството те много се стараят. След като се изпече козунакът имаме традиция да отидем до близката църква "Св.Андрей Първозвани" (б.ред. в кв.Чайка) и там, на олтара оставяме първия козунак, който сме направили за хората, които не могат да си купят. Но т.г., понеже сме разделени, имаха за задача да изпекат козунак и да боядисат яйца със своите родители, да направят снимки и където може след това да ни ги изпратят. Да видим кой как се е справил.
Вашите козунаци кога ще ги замесите?
Утре рано сутринта. С молитвата, народната музика, за мен е задължително - варненска хубава музика и моята внучка. За мен е много важно да й предам умението си. По ранни петли ставаме двете, заедно казваме молитвата и започваме да пресяваме брашното, затопляме помещението. А след това започваме да месим козунака с усмивки, закачки и става най-хубавия ароматен козунак! След това боядисваме яйцата, първото направено от нея с кръстче, тя го слага на иконостаса, на иконата на Богородица. Това е моето щастие.
Този Великден за какво ще се помолите?
Да има мир в сърцата на хората. Величието се крепи на добрата дума, в това да бъдем снизходителни спрямо себе си и околните, величието се крепи на това да прощаваш, да обичаш и на това да знаем, че няма по-хубаво от хляба и не сме по-големи от него!
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..
Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати. Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..
Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..
15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката. Кристиан учи в..