За психолога Роси Проданова, прилагаща замесването на хляб като терапия, направата на козунака за Великден е свещенодействие, защото той е символ на тялото Христово. В събота след изгрев, заедно с внучката си Микаела казват молитва и започват с пресяване на брашното. "За мен е много важно да й предам това умение. Звучи бълграска народна музика, от варненския край и това е важно", казва Проданова, която прилага хлеботерапията от няколко години във варненския Дневен център "Ривиера" за пълнолетни лица с интелектуални затруднения (вж. галерията). За Великден, по традиция там месят заедно козунаци. Тази година, поради извънредното положение, всички са у дома си. А психологът снима клипове за дистанционни занимания за 36-те мъже и жени от 20 до 50 години с умствени затруднения. Заснела е и видео за замесване на лесен козунак, козуначени мъфини и венец за първото червено яйце. Според традицията козунаците се замесват в събота, а се слагат на трапезата в неделя, когато е завършил постът. Още за месенето като терапия и кога ще замеси своите козунаци Роси Проданова разказа в разговор с Мариела Димитрова:
Аз когато работя с младежите казвам много често на родителите, че рисувателните методики са основна техника за изследване и терапевтиране. Рисунката в брашно ни дава картина на Аз-а. Понякога се вижда скритото послание - кой съм аз, как се възприемам, каква е моята ценност.
Това може да бъде повод за инетерен експеримент и у дома, особено ако месим с децата. Сега в това време, в което сякаш обръщаме повече поглед навътре към личните взаимоотношения, семейството.
Да, използвайки метафората на хляба, че само обединени в едно малките прашинки са способни да се превърнат в едно вкусно тесто и после може да бъде изпечен един вкусен, хрупкав хляб или козунак. Това е едно обединяване в семейството, затова много често казваме че семейството е като една малка църква. В нея, всички обединявайки се да опекат козунака, на своята Великденска трапеза те са с упованието, че в техния дом присъства възкръсналия Исус Христос. Хората с интелектуални затруднения са много уязвими в кризисна ситуация. Когато става въпрос за семейството те много се стараят. След като се изпече козунакът имаме традиция да отидем до близката църква "Св.Андрей Първозвани" (б.ред. в кв.Чайка) и там, на олтара оставяме първия козунак, който сме направили за хората, които не могат да си купят. Но т.г., понеже сме разделени, имаха за задача да изпекат козунак и да боядисат яйца със своите родители, да направят снимки и където може след това да ни ги изпратят. Да видим кой как се е справил.
Вашите козунаци кога ще ги замесите?
Утре рано сутринта. С молитвата, народната музика, за мен е задължително - варненска хубава музика и моята внучка. За мен е много важно да й предам умението си. По ранни петли ставаме двете, заедно казваме молитвата и започваме да пресяваме брашното, затопляме помещението. А след това започваме да месим козунака с усмивки, закачки и става най-хубавия ароматен козунак! След това боядисваме яйцата, първото направено от нея с кръстче, тя го слага на иконостаса, на иконата на Богородица. Това е моето щастие.
Този Великден за какво ще се помолите?
Да има мир в сърцата на хората. Величието се крепи на добрата дума, в това да бъдем снизходителни спрямо себе си и околните, величието се крепи на това да прощаваш, да обичаш и на това да знаем, че няма по-хубаво от хляба и не сме по-големи от него!
Създателят на благотворителната кампания "Аз вярвам и помагам" Владислав Николов връчи ключовете на втория в България специализиран мобилен пункт за кръводаряване в Стара Загора. Той бе дарен на Районния център по трансфузионна хематология в Стара Загора. Мобилният пункт ще бъде в помощ на всички лекари, сестри и специалисти при изнесени кръводарителски..
Акция по кръводаряване се провежда днес от 10 до 14 часа пред хранителен магазин в с. Тополи. Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева. На всеки кръводарител ще бъде предоставена подкрепително тонизираща храна в размер на 8 лв и служебна бележка за ползване на отпуск. Инициативата е част от мащабната кампания в..
Любовта е разковничето във всяка професия, така е и в учителството, и в ограмотяването на подрастващите. А когато това се отнася до най-мъничките, които все още трудно говорят и пишат, тя е в основата на всичко. Децата я усещат, попиват и връщат многократно към учителя със знания, внимание и желание за покоряване на нови върхове. Детелина..
В сърцето на квартал „Трошево“ във Варна между няколко панелни блока става нещо красиво. Там, където доскоро са властвали бурени и отпадъци, днес цъфти градина, създадена с грижа, въображение и… лични средства. Междублоково пространство на улица „Йордан Йовков“ прилича на малка ботаническа градина. А само до преди пет години..
Най-важният фактор за всеки родител, който търси бебешки колички, е безопасността на детето му. За щастие съвременните модели включват множество системи за сигурност, надеждна конструкция и допълнителни функции, които да улеснят ежедневието ви. Но кое е най-важното, на което трябва да обърнете внимание, когато търсите безопасни бебешки колички?..
Необходими са превенция и планиране, за да могат местните общности да купуват и потребяват разумно храна във връзка с предстоящия летен сезон. Това е целта на днешното обучение по европейския проект FoodWISE или в превод "Храни се разумно", което се провежда в Технически университет-Варна. Още от репортажа на Ваня Славова в прикачения звуков файл:..
Мащабно събитие, организирано от Ротари клуб - Балчик, с което ротарианци и общественост заявяват „Не на дрогата“, стартира днес на два етапа в Балчик. Над 650 деца от три училища са част от богатата програма на събитието, което се провежда със съдействието на Община Балчик, СОНИК СТАРТ и Държавен културен институт "Двореца". Започна тази сутрин..