24 хиляди души са посетили ботаническата градина в Балчик само за месец април миналата година, каза ландшафтният архитект Марияна Димитрова.: За първи път в 65-годишната си история и за първи път в парада на лалетата, предвид създалата се пандемична обстановка, красотите и цветните партери не може да бъдат видени от редовните посетители, тъй като тази година градината е затворена.
За Великденските празници ведомството зарадва виртуалните си посетители с видео и разказ за създаването на градината и парада на лалетата – поместени на официалната страница на университетските градини и в профила им във фейсбук. (Видеото може да видите тук https://youtu.be/Vk0s7e2MrgE)
Работата на терена не спира, за да може в най-скоро време хората да се радват на пролетната красота, уверяват ботаниците. До края на месеца ще бъдат изнесени на открито едроразмерните кактуси и сукуленти. Виртуалните разходки ще бъдат доразвивани.
Марияна Димитрова – ландшафтен архитект, разказва за Парада на лалетата 2020Ботаническа градина Балчик е създадена през 1955 г от ботаника академик Даки Йорданов като филиал на ботаническата градина към СУ "Св. Климент Охридски". Разположена е на територията на бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Александрина Виктория де Единбург. Това райско кътче с южно изложение, естествена денивелация от морското равнище до 35 м надморска височина и с естествени водоизточници са създавали неповторима обстановка, поради която кралицата да иска да осъществи на това място една нейна мечта за изграждането на къща/лятна вила.
Акцент в ролята за изграждане на растителните пространства са двете големи цветни градини, цветни лехи, които в този момент са с пролетни растения. Те биват подменяни всяка година два пъти - два пъти се проектират, два пъти се изграждат, два пъти за тях се поръчват семена, луковици, растения. Отглеждат се разсади, за да може тази красота да стигне до всички наши посетители.
Парадът на лалетата е започнал преди около 10 години с попълването на малко количество луковици, около 15 000, в основните цветни градини - градина "Разсадника" и "Божествена градина". През годините са растели сортовете, като стигаме до днес, 2020 година, когато имаме над 90 сорта.
Използвайки различните способи, най-вече принципа на колорита, успяваме да съчетаем различни видове растения, както по цвят, така и по форма и височина, за да можем да получим цъфтеж на растенията от началото на месец март до края на месец май.
За първи път в 65-годишната си история и за първи път в парада на лалетата, предвид създалата се пандемична обстановка, красотите и цветните партери не могат да бъдат видени от нашите редовни посетители, които за миналата година, само през април са били 24 000. Тази година градината е затворена. За първи път ние не можем да покажем на живо нашите красоти, нашите нови растения. Въпреки обстановката, в която се намираме и градината е затворена за посещения, ние не спираме да работим. Не можем да спрем гората да се разлиства. Не можем да спрем природата да се развива. Продължаваме да работим, да поддържаме тази среда в прекрасното състояние в което се намира, за да може в най-скоро време хората да и се радват, така както се радваме ние, които работим тук.
Колкото ябълката на Нютон е определяща за Закона за гравитацията, толкова е и за разговора ми с агронома Кристияна Опрева. С 27-годишната варненка се срещаме в стопанството й във Варна, за да чуем гласа на растенията: „Тук мога да ви покажа дървото на раздора – наклонената ябълка, която не трябваше да е сред нас, но вече 10 години още е..
Благотворителна инициатива ще подпомагане дейността на детско-юношеска формация "Феникс Джуниър" за деца и младежи с увреждания. Със събраните средства от продажбите на детската книжка „Песнички за козички, ръчички и мънички душички“ ще бъдат закупени декори и костюми. Това каза в предаването "На светло" Искра Иванова, сценарист и режисьор на формацията...
Парад на улични артисти на кокили и огнедишащ дракон ще преминат по централните улици на Варна в рамките на инициативата "Слез от колата, включи се в играта", организирана по повод Международния ден на детето – 1 юни. Шоуто на формацията „Fireter" ще премине по бул. „Княз Борис I“от градинката на търговската гимназия до кръстовището на Икономическия..
Кампанията "Дари кръв – вземи билет" ще се проведе тази година в рамките на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. 21-вото издание на кино форума ще се проведе от 12 до 20 юни, а кръводарителската кампания – два дни по-рано. Целият 10 юни ще бъде посветен на инициативата , съобщават организаторите. Тази година тя ще се проведе..
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“. Без автомобили в центъра на Варна и тази година за 1 юни В Международния ден на детето – 1 юни, между 10:00 и 14:00 ч., в пространството на площад..
Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов. Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..
Преди повече от 100 години Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава. С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..