24 хиляди души са посетили ботаническата градина в Балчик само за месец април миналата година, каза ландшафтният архитект Марияна Димитрова.: За първи път в 65-годишната си история и за първи път в парада на лалетата, предвид създалата се пандемична обстановка, красотите и цветните партери не може да бъдат видени от редовните посетители, тъй като тази година градината е затворена.
За Великденските празници ведомството зарадва виртуалните си посетители с видео и разказ за създаването на градината и парада на лалетата – поместени на официалната страница на университетските градини и в профила им във фейсбук. (Видеото може да видите тук https://youtu.be/Vk0s7e2MrgE)
Работата на терена не спира, за да може в най-скоро време хората да се радват на пролетната красота, уверяват ботаниците. До края на месеца ще бъдат изнесени на открито едроразмерните кактуси и сукуленти. Виртуалните разходки ще бъдат доразвивани.
Марияна Димитрова – ландшафтен архитект, разказва за Парада на лалетата 2020Ботаническа градина Балчик е създадена през 1955 г от ботаника академик Даки Йорданов като филиал на ботаническата градина към СУ "Св. Климент Охридски". Разположена е на територията на бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Александрина Виктория де Единбург. Това райско кътче с южно изложение, естествена денивелация от морското равнище до 35 м надморска височина и с естествени водоизточници са създавали неповторима обстановка, поради която кралицата да иска да осъществи на това място една нейна мечта за изграждането на къща/лятна вила.
Акцент в ролята за изграждане на растителните пространства са двете големи цветни градини, цветни лехи, които в този момент са с пролетни растения. Те биват подменяни всяка година два пъти - два пъти се проектират, два пъти се изграждат, два пъти за тях се поръчват семена, луковици, растения. Отглеждат се разсади, за да може тази красота да стигне до всички наши посетители.
Парадът на лалетата е започнал преди около 10 години с попълването на малко количество луковици, около 15 000, в основните цветни градини - градина "Разсадника" и "Божествена градина". През годините са растели сортовете, като стигаме до днес, 2020 година, когато имаме над 90 сорта.
Използвайки различните способи, най-вече принципа на колорита, успяваме да съчетаем различни видове растения, както по цвят, така и по форма и височина, за да можем да получим цъфтеж на растенията от началото на месец март до края на месец май.
За първи път в 65-годишната си история и за първи път в парада на лалетата, предвид създалата се пандемична обстановка, красотите и цветните партери не могат да бъдат видени от нашите редовни посетители, които за миналата година, само през април са били 24 000. Тази година градината е затворена. За първи път ние не можем да покажем на живо нашите красоти, нашите нови растения. Въпреки обстановката, в която се намираме и градината е затворена за посещения, ние не спираме да работим. Не можем да спрем гората да се разлиства. Не можем да спрем природата да се развива. Продължаваме да работим, да поддържаме тази среда в прекрасното състояние в което се намира, за да може в най-скоро време хората да и се радват, така както се радваме ние, които работим тук.
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..
В сезона на отпуските и летните ваканции е време за пътешествия и дълги отсъствия от дома. Това са моментите, в които на път тръгва цялото семейство, много често и с домашния любимец. И също както ние се подготвяме за път, така трябва да извършим куп приготовления за четириногия си любимец, ако сме решили да го вземем с нас. Най-често се..
Българската православна църква почита паметта на Света великомъченица Марина. Във всички храмове в страната ще бъде отслужена тържествена Света литургия. В българските народни вярвания, светицата е наричана Огнена Марина и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите. Празникът на светицата е в третия ден от..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..
Православната църква чества днес света мъченица Юлия. Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..
Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново. "Учим, играейки. Играем, учейки!" е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..