Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Що е то изолация

Откъснати от света

В началото на март Италия въведе карантина. Няколко дни по-късно примерът ѝ беше последван от Франция, Испания, Белгия и Германия.

Домашното заточение за много хора е тежко изпитание. Но някои вече знаят прекрасно, що е то изолазия и как може да се справим с конфликтите вътре в малката общност. Става въпрос за доброволци, участвали в различки експерименти в рамките на подготовки за космически полети.

Заради изкуствения Марс

Повече от година – от 3 юни 2010 г. до 4 ноември 2011 г., прекараха шестима участници в известния международен експеримент „Марс 500“ в затворено пространство и практически напълно изолирани от света. Проектът беше своеобразна репетиция за полет на Червената планета, който, според учените, би отнел около година и половина.

Експериментът беше разделен на три етапа. Първата група прекара в изолация две седмици, а втората – 105 денонощия. Най-трудно им беше на шестимата доброволци от третия етап, които издържаха 520 денонощия.

На тяхно разположение беше неголям комплекс, състоящ се от четири модула, но в действителност те можеха да се придвижват свободно само в три от тях - жилищния с дължина около 20 м, медицинския и склада, съответно, по 12 и 24 м.

Четвъртият модул, предназначен за кацане, е използван по време на експеримента само от трима доброволци, „посетили“ Марс и взели от там почвени образци.

Всеки от участниците имаше право да вземе на борда на „космическия кораб“ ограничено количество лични предмети – книги, музика, филми и настолни игри. Но те нямаха време да скучаят – за 17 месеца „полет“ доброволците трябваше да направят стотици експерименти, включително за влиянието на дългата изолация върху човешкия организъм.

Както споделят участниците, да се прекара толкова време на заточение не е никак лесно. Особено трудно им е било в началото. По време на „обратния път“ даже играли Counter-Strike, за да свалят напрежението.

Живот до вулкана

Няколко години по-късно подобен експеримент провеждат специалистите от НАСА. На склона на един от угасналите вулкани на Хаваите те построили куполообразен дом с площ 111 квадратни метра, в който няколко отбора от доброволци прекарали в пълна изолация, съответно, 4, 8 и 12 месеца.

Проектът беше наречен HI-SEAS (Hawai’i Space Exploration Analog and Simulation) и подобно на „Марс 500“ имитираше полет на земни жители до Червената планета. Участниците в него си приготвяха храна от дълбокозамразени продукти, провеждаха планирани научни експерименти и при всяко излизане извън купола обличаха неудобни скафандри.

Забранени бяха абсолютно всякакви контакти с външния свят. Участниците в експеримента общуваха единствено с представителите на проекта, които изпълняваха ролята на служители от центъра за управление на полетите.

Всички съобщения бяха предавани със закъснение от няколко минути, подобно на истински полет на Марс.

Към всеки доброволец беше закрепен специален датчик, отчитащ нивото на стрес, тона на гласа и разстоянието до останалите хора от екипа. Това позволяваше да бъде фиксирана евентуална канфликтна ситуация.

Както отбелязват специалистите от университета на Хавай, проучващи влиянието на продължителната изолация върху поведението и емоционалното състояние на човека, не е било възможно да се избегнат конфликти. Въпреки че всички участници били внимателно подбрани от почти 700 кандидати, от време на време е имало спречквания. Един от най-ефективните начини да се справят със стреса станала виртуалната реалност, която позволявала на доброволците да се пренесат в по-приятна обстановка – на брега на морето или в тропическа гора.

На Луната – само момичета

През 2015 г. в почти пълна изолация били поставени шест рускини – служители на Института по медико-биологични проблеми на академията на науките. В рамките на експеримента „Луна 2015“ те трябвало да прекарат 8 денонощия в наземен комплекс, имитиращ космически кораб, отправил се към Луната.

Пространството било по-малко, отколкото на „Марс 500“, нямало баня, а личната си хигиена дамите трябвало да поддържат с помощта на влажни кърпички.

По време на „полета“ участничките в него трябвало да направят няколко опита, които да изследват влиянието на изолацията върху функционирането на женския организъм.

Оказало се, че един от най-трудните от психологическа гледна точка моменти станало неочакваното удължаване на експеримента с още едно денонощие.

Мястото не достига

Неуспешен беше американският проект „Биосфера 2“ в пустинята Аризона, продължил от 1991 до 1994 г- Изследователите построили модел на затворена екологична система, разделена на 4 блока, сред които сектор с тропическа гора, малък океан с необичаен химически състав, пустиня и савана.

Учените искаха да разберат, може ли човек на живее и работи в подобни условия, близки до бъдещите космически селища. Очаквало ги, обаче, пълно разочарование.

Заради екстремното размножаване на микроорганизмите и насекомите вътре в комплекса загинали много видове растения, които трябвало да бъдат използвани за храна. Нивото на кислород паднало до критични нива и авторите на проекта бяха принудени да доставят вътре в купола кислород и храна.

Самите участници в експеримента – четирима мъже и четири жени, се скарали помежду си. Те се разделии на няколко противоборстващи групи, което поставило на изпитание изследванията.

Първият етап на „Биосфера 2“ трябваше да бъде прекратен предсрочно, а вторият опит за провеждане на експеримента не се реализира поради липса на средства. /БГНЕС, РИА Новости




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Международния ден на кръстословицата

Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година.  Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..

публикувано на 21.12.24 в 16:38

Дни на отворените врати всяка събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар

Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..

публикувано на 21.12.24 в 11:54

(Не)Коледен базар във Варна през уикенда

В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..

публикувано на 21.12.24 в 03:25

„Чистата Коледа“ се завръща за седми път

„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..

публикувано на 21.12.24 в 15:45

Дядо Коледа се спусна от покрива на УМБАЛ "Св. Марина" и раздаде подаръци на най-малките пациенти

С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..

публикувано на 20.12.24 в 13:21

Коледари наричаха за здраве и берекет във Варна

Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..

публикувано на 20.12.24 в 13:16

Днес е Игнажден

Православната църква почита днес паметта на св. Игнатий Богоносец. В народната традиция празникът е известен като Игнажден. Според народните вярвания на Игнажден започват коледните празници, защото се смята, че на този ден започват родилните мъки на Божията майка. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек пръв влезе в дома..

публикувано на 20.12.24 в 06:55