В началото на март Италия въведе карантина. Няколко дни по-късно примерът ѝ беше последван от Франция, Испания, Белгия и Германия.
Домашното заточение за много хора е тежко изпитание. Но някои вече знаят прекрасно, що е то изолазия и как може да се справим с конфликтите вътре в малката общност. Става въпрос за доброволци, участвали в различки експерименти в рамките на подготовки за космически полети.
Заради изкуствения Марс
Повече от година – от 3 юни 2010 г. до 4 ноември 2011 г., прекараха шестима участници в известния международен експеримент „Марс 500“ в затворено пространство и практически напълно изолирани от света. Проектът беше своеобразна репетиция за полет на Червената планета, който, според учените, би отнел около година и половина.
Експериментът беше разделен на три етапа. Първата група прекара в изолация две седмици, а втората – 105 денонощия. Най-трудно им беше на шестимата доброволци от третия етап, които издържаха 520 денонощия.
На тяхно разположение беше неголям комплекс, състоящ се от четири модула, но в действителност те можеха да се придвижват свободно само в три от тях - жилищния с дължина около 20 м, медицинския и склада, съответно, по 12 и 24 м.
Четвъртият модул, предназначен за кацане, е използван по време на експеримента само от трима доброволци, „посетили“ Марс и взели от там почвени образци.
Всеки от участниците имаше право да вземе на борда на „космическия кораб“ ограничено количество лични предмети – книги, музика, филми и настолни игри. Но те нямаха време да скучаят – за 17 месеца „полет“ доброволците трябваше да направят стотици експерименти, включително за влиянието на дългата изолация върху човешкия организъм.
Както споделят участниците, да се прекара толкова време на заточение не е никак лесно. Особено трудно им е било в началото. По време на „обратния път“ даже играли Counter-Strike, за да свалят напрежението.
Живот до вулкана
Няколко години по-късно подобен експеримент провеждат специалистите от НАСА. На склона на един от угасналите вулкани на Хаваите те построили куполообразен дом с площ 111 квадратни метра, в който няколко отбора от доброволци прекарали в пълна изолация, съответно, 4, 8 и 12 месеца.
Проектът беше наречен HI-SEAS (Hawai’i Space Exploration Analog and Simulation) и подобно на „Марс 500“ имитираше полет на земни жители до Червената планета. Участниците в него си приготвяха храна от дълбокозамразени продукти, провеждаха планирани научни експерименти и при всяко излизане извън купола обличаха неудобни скафандри.
Забранени бяха абсолютно всякакви контакти с външния свят. Участниците в експеримента общуваха единствено с представителите на проекта, които изпълняваха ролята на служители от центъра за управление на полетите.
Всички съобщения бяха предавани със закъснение от няколко минути, подобно на истински полет на Марс.
Към всеки доброволец беше закрепен специален датчик, отчитащ нивото на стрес, тона на гласа и разстоянието до останалите хора от екипа. Това позволяваше да бъде фиксирана евентуална канфликтна ситуация.
Както отбелязват специалистите от университета на Хавай, проучващи влиянието на продължителната изолация върху поведението и емоционалното състояние на човека, не е било възможно да се избегнат конфликти. Въпреки че всички участници били внимателно подбрани от почти 700 кандидати, от време на време е имало спречквания. Един от най-ефективните начини да се справят със стреса станала виртуалната реалност, която позволявала на доброволците да се пренесат в по-приятна обстановка – на брега на морето или в тропическа гора.
На Луната – само момичета
През 2015 г. в почти пълна изолация били поставени шест рускини – служители на Института по медико-биологични проблеми на академията на науките. В рамките на експеримента „Луна 2015“ те трябвало да прекарат 8 денонощия в наземен комплекс, имитиращ космически кораб, отправил се към Луната.
Пространството било по-малко, отколкото на „Марс 500“, нямало баня, а личната си хигиена дамите трябвало да поддържат с помощта на влажни кърпички.
По време на „полета“ участничките в него трябвало да направят няколко опита, които да изследват влиянието на изолацията върху функционирането на женския организъм.
Оказало се, че един от най-трудните от психологическа гледна точка моменти станало неочакваното удължаване на експеримента с още едно денонощие.
Мястото не достига
Неуспешен беше американският проект „Биосфера 2“ в пустинята Аризона, продължил от 1991 до 1994 г- Изследователите построили модел на затворена екологична система, разделена на 4 блока, сред които сектор с тропическа гора, малък океан с необичаен химически състав, пустиня и савана.
Учените искаха да разберат, може ли човек на живее и работи в подобни условия, близки до бъдещите космически селища. Очаквало ги, обаче, пълно разочарование.
Заради екстремното размножаване на микроорганизмите и насекомите вътре в комплекса загинали много видове растения, които трябвало да бъдат използвани за храна. Нивото на кислород паднало до критични нива и авторите на проекта бяха принудени да доставят вътре в купола кислород и храна.
Самите участници в експеримента – четирима мъже и четири жени, се скарали помежду си. Те се разделии на няколко противоборстващи групи, което поставило на изпитание изследванията.
Първият етап на „Биосфера 2“ трябваше да бъде прекратен предсрочно, а вторият опит за провеждане на експеримента не се реализира поради липса на средства. /БГНЕС, РИА Новости
Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни изложби в..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..
Певци, танцьори, музиканти, детски певчески и танцови формации, разказвачи на легенди и предания за подвизи на местни герои се събират в село Градинарово за Пети фолклорен празник “Насред село - на мегдана” Събитието ще се проведе на 10 май 2025 г. в читалище “Надежда - 1901”от 10,00 часа, съобщават организаторите сдружение "България си ти". В..
Втора акция за кръводаряване ще се проведе в Икономическия университет във Варна, съобщиха от учебното заведение. Кампанията ще се проведе на 12 май (понеделник) от 10 до 14 часа в двора на академичната сграда на бул. „Княз Борис I“ 77. В акцията могат да участват всички студенти, преподаватели и служители. Тя се организира съвместно от..
С церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва пред паметника-портал на Осми приморски полк Варна ще отбележи 9 май. Начало на събитието ще бъде в 10 часа пред паметника, съобщиха от общинския пресцентър. В 11 часа започва церемонията по издигане на флага на Европейския съюз пред централния вход на Община Варна...
Документалната изложба и репродукции „Тамара Лемпицка – кралицата на ар деко“ гостува в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Зрителите ще могат да се насладят на експозицията, посветена на известната полска художничка, от 8 до 22 май 2025 г. Откриването ще бъде на 8 май от 17:00 ч. Селекцията представя живота и творчеството на..
С тази публикация ще Ви поканим на пътешествие да трънското село Врабча. Т.е. ще пропътуваме цялата държава, за да се озовем на сръбската граница. По силата на Ньойския договор селото е разделено на две. Едната част остава в България. Другата преминава във владение на Сърбия. През почивнните дни с влакове и бусове там беше Мартин Николов. Който обикаля..